Ako vybrať krmivo pre psa

Zdravie vášho domáceho miláčika je vo veľkej miere vo vašich rukách – staráte sa oňho, chodíte s ním k veterinárovi a vyberáte mu krmivo, ktoré mu poskytuje potrebné živiny pre zdravie. Ako však vybrať to správne krmivo s dostatočnou kvalitou? Sú pre vás a vášho psa lepšie granule, mokré krmivo alebo barf potrava? Poradíme vám!

Granule, mokré krmivo alebo barf?

Psie krmivá rozdeľujeme na tri druhy -  granule, mokré krmivo a barf potravu (krmivo vyrobené z čerstvých surovín alebo doma pripravená potrava). Na otázku, ktoré je najlepšie, neexistuje univerzálna odpoveď. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov?

Suché krmivo – granule

Výhody

 • Kvalitné granule poskytujú psovi všetky potrebné živiny.
 • V porovnaní s inými druhmi krmív sú najlacnejšie.
 • Po otvorení balenia ostanú čerstvé dlhšie než konzervovaná potrava.
 • Žuvanie niektorých druhov granúl navyše psovi pomáha odstraňovať zubný povlak.

Nevýhody

 • Psom nemusia chutiť.
 • Sú suché, preto je pes po ich konzumácii častejšie smädný.
 • Sú nevhodné pre tých psov, ktorým už chýbajú zuby alebo majú kvôli zdravotnému stavu problém s prežúvaním.

Mokré krmivo – konzervy a kapsičky

Výhody

 • Rovnako ako granule, aj kvalitné mokré krmivo psovi poskytuje všetky potrebné živiny.
 • Psom často chutí viac než granule.
 • Ľahšie sa požuje, je preto vhodné aj pre starších či chorých psov.
 • Pes je menej smädný, lebo s krmivom prijíma aj vodu.

Nevýhody

 • Konzervy a kapsičky sú väčšinou drahšie než granule, no lacnejšie v porovnaní s barf stravou.
 • Mokré krmivo sa pokazí skôr než granule, preto, ak ho pes hneď nedoje, musíte ho vyhodiť.
 • Mokré krmivo môže psovi ostávať medzi zubami a podporovať tým tvorbu zubného povlaku.

BARF (bones and raw food alebo biologically appropriate raw food) potrava

Výhody

 • Barf krmivá sú väčšinou vyrobené z vysokokvalitných ingrediencií.
 • Tento typ krmiva najčastejšie psom chutí najviac.

Nevýhody

 • Barf potrava je spomedzi všetkých druhov krmív najdrahšia.

 • Doma pripravená potrava nemá živiny v presne odmeranom a vyváženom pomere, preto môže byť problematické zabezpečiť, aby pes dostal ich dostatočné množstvo vo vhodnom pomere (napríklad pri snahe dosiahnuť optimálny pomer vápnika a fosforu vo výžive šteniatok, čo sa môže negatívne odraziť na ich vývine).
 • Podobne ako konzervované krmivo, aj barf potrava sa rýchlo pokazí.

Ako vybrať typ krmiva?

Vyberajte krmivo podľa veku, plemena a zdravotného stavu psa

Psi v rôznom veku s rôznou telesnou stavbou potrebujú pre svoje telo odlišné množstvo živín a minerálov. Pri výbere krmiva preto sledujte údaje na obale a zvoľte ten správny typ krmiva pre vášho maznáčika. Na zadnej strane obalu sa zase dočítate, akú dennú dávku krmiva pes potrebuje podľa svojej váhy.

 • Podľa veku psa delíme krmivá na krmivá pre šteniatka, krmivá pre dospelých psovkrmivá pre starších psov (seniorov).
   
 • Podľa veľkosti plemena delíme krmivá na krmivá pre malé, strednéveľké plemená.
   
 • Niekedy je potrebné zohľadniť aj zdravotný stav psa. V prípade alergie na niektorú zložku potravy bude pes potrebovať špecifické hypoalergénne krmivo. Pre obéznych psov zvoľte diétne krmivo, po kastrácii krmivo pre kastrovaných psov. Ak pes trpí určitými ochoreniami, budete musieť ďalej študovať zloženie krmiva alebo kúpiť špeciálne druhy krmív.
  V ponuke nájdete napríklad:

Vyberajte iba plnohodnotné krmivo

Hlavnú zložku potravy psa musí tvoriť tzv. plnohodnotné krmivo. Iba plnohodnotné krmivá obsahujú dostatok výživových látok a vitamínov. Maškrty sú síce nevyhnutné pre výcvik, no nejde o plnohodnotné krmivo (za predpokladu, že pri výcviku nepoužívate ako maškrtu za hrsť granúl plnohodnotného krmiva). Výživové doplnky taktiež nie sú plnohodnotným krmivom, hoci sú skvelým zdrojom na doplnenie vitamínov a minerálov v prípade ich nedostatku.

TIP: ak chcete podporiť Slovenských výrobcov, odprúčame vám tento článok o Slovenských granuliach pre psov.

Sledujte kvalitu zloženia

Dôležitým krokom pri výbere krmiva je výber kvalitného krmiva od spoľahlivej značky. Na zistenie kvality krmiva budete musieť prečítať jeho zloženie.

Čo je dôležité všímať si na zložení?

Podiel mäsa

Na zložení krmiva sú jednotlivé zložky zoradené podľa množstva. Zložka s najväčším zastúpením je napísaná ako prvá. Keďže väčšina psov potrebuje ako hlavnú zložku potravy prijímať bielkoviny, na prvom mieste by mal byť uvedený konkrétny druh mäsa alebo bielkovina z konkrétneho druhu mäsa. Konzervy a kapsičky obsahujú aj vodu, preto môže byť na ich zložení na prvom mieste voda a mäso až na druhom mieste. Výnimku tvoria krmivá pre psov s niektorými zdravotnými problémami (napríklad s ochorením pečene), ktorí potrebujú krmivo so zníženým obsahom bielkovín.

Pri výbere si dajte pozor aj na celkové množstvo ingrediencií v zložení. Ak je ich v zložení príliš veľa, môže sa stať, že v konečnom dôsledku svojím objemom obsah mäsa prevýšia.

Konkrétne pomenovanie ingrediencií

Zodpovedný výrobca ingrediencie konkrétne pomenuje – vďaka tomu sa môžete ubezpečiť, že psa nekŕmite odpadom. V zložení by malo byť napísané napr. „kuracie mäso“ alebo „bielkovina z kuracieho mäsa“ a nie len „mäso“ alebo „mäsová bielkovina“. Aj vedľajšie produkty z výroby sú vhodným zdrojom výživy pre psov – ide o časti mäsa z mäsopriemyslu, ktoré pre ľudí nie sú vhodné, no pre psov sú dobre stráviteľné a dokonca zdravé. No podobne ako pri mäse a bielkovinách z mäsa, mal by byť uvedený ich konkrétny pôvod, nie iba „vedľajšie produkty živočíšnej výroby“.

Podiel rastlinnej zložky

Obilniny, krmoviny, zelenina a ovocie sú zdrojom dôležitých vitamínov, minerálov a vlákniny, preto psy ako všežravce potrebujú v krmive aj tieto zložky. K vhodným druhom zeleniny a ovocia pre psov patrí napríklad tekvica, mrkva, čučoriedky, brusnice alebo špenát. Krmivo by však nemalo obsahovať cesnak ani cibuľu, ktoré sú pre psov toxické.

Obsah nestráviteľných zložiek, farbív a konzervantov

Pochopiteľne, existujú aj látky, ktoré do zdravého krmiva nepatria. Mali by byť v čo najmenšom množstve alebo nahradené svojimi zdravými variantmi, ktoré nepredstavujú riziko zdravotných problémov u psa.

 • Umelé farbivá - krmivo by nemalo mať jednotnú farbu, naopak, vďaka obsahu rôznych zložiek by malo mať rôznofarebnú štruktúru. Jednofarebné krmivá s výraznou farbou sú často prifarbované umelými farbivami (modrými, červenými či žltými).
 • Umelé konzervanty – krmivá sú často konzervované umelými konzervantmi. Dlhá doba minimálnej trvanlivosti môže byť náznakom, že krmivá obsahujú priveľa umelých konzervantov. V ponuke našťastie dostať aj krmivá s prírodnými konzervantmi – vhodnými konzervantmi sú extrakty z rozmarínu alebo vitamín E.
 • Obsah popolovín – krmivo by malo obsahovať čo najmenej popolovín, teda nestráviteľných zložiek.

Pozorujte reakciu psa na krmivo

Každý pes má jedinečný metabolizmus, preto mu niektoré druhy a príchute v krmive môžu vyhovovať, iné, naopak, nie.

Ako prvé si všimnete reakciu psa v čase kŕmenia. Krmivo by mu malo chutiť a mal by sa naň tešiť. Psi po kŕmení často oddychujú, no ak váš pes pôsobí až príliš apaticky, môže to byť znakom, že mu dobre netrávi. Všímajte si aj výkaly psa a vzhľad jeho srsti. Pes so správnym trávením má pevné výkaly s iba miernym zápachom. Silný zápach a riedka konzistencia stolice opäť indikujú zlé trávenie. Nedostatočné spracovávanie živín spojené so slabým trávením vedie aj k vysúšaniu pokožkystrate lesku srsti.

Ak máte pocit, že vášmu psovi súčasné krmivo nevyhovuje, nebojte sa experimentovať. V ponuke dostať množstvo kvalitných krmív od rôznych výrobcov, môžete preto vyskúšať hneď viacero príchutí, značiek a druhov krmiva.


Kategórie