Výber vhodného psa do vašej rodiny je dôležitý nielen pre vaše pohodlie, ale i pre spokojný život psa. Do rodín s deťmi sa hodí iný pes než k starším ľuďom, iné plemená sa hodia do bytov a iné do rodinných domov so záhradou. Čo si treba pred výberom psa premyslieť a podľa čoho sa zorientovať?
Vek psa
Psom podľa veku rozdeľujeme na šteniatka , dospievajúcich psov , dospelých psov a psov-seniorov .
Šteniatko je ako nepopísaný list papiera – nemá ešte naučené žiadne zlozvyky a pravdepodobne ani prežité traumy. Ak sa rozhodnete pre šteniatko, môžete ho vychovať ako chcete a zvykne si aj na deti . Vzhľadom na to, že všetka výchova spočíva na vašich pleciach , však šteniatko nemusí byť vhodným výberom, ak ste v chovateľstve začiatočníkmi. V prípade, že si nie ste istí, či budete schopní naučiť ho všetky povely a správanie, rozhliadnite sa radšej po dospievajúcom psovi.
Naopak, dospelý pes by mal byť už vycvičený, hodí sa preto rovnako pre začiatočníkov aj pre tých, ktorí sú časovo vyťažení a nemajú dostatok času na výchovu šteniatka. Dospelého psa môžete nechať osamote dlhšie než šteniatko a je už samostatnejší, no často môže byť v určitých smeroch neprispôsobivý a môže mať za sebou aj prežité nejaké traumy . Niektorí dospelí psi môžu žiarliť, alebo im môžu vadiť deti či iné domáce zvieratá. Zadováženie takéhoto psa preto starostlivo zvážte, najmä ak máte deti alebo sa chystáte založiť si rodinu.
Pohlavie psa
Samce sú väčšinou o niečo väčšie než samice , povahové črty sa však vo veľkej miere odlišujú viac medzi jednotlivcami než medzi pohlaviami.
Rozdiel medzi pohlaviami sa najviac prejavuje v správaní počas obdobia párenia . Za predpokladu, že vášho psa alebo sučku nedáte vykastrovať ešte pred dovŕšením dospelosti, musíte počítať s dvoma scenármi: pes bude behať za hárajúcimi sučkami a sučka môže otehotnieť. Pri sučke si tak musíte dávať pozor, kedy ju pripustíte k psovi, aby nedošlo predčasne k nechcenej gravidite.
Čistokrvný pes alebo kríženec?
U čistokrvných psov môžete predpokladať jeho veľkosť, aktivitu aj niektoré povahové črty, čistokrvní psi sú však drahší a môžu trpieť genetickými vadami, ktoré vznikli dôsledkom umelého kríženia.
Naopak, kríženci a psi z útulku poväčšine netrpia problémami spojenými so šľachtením a zoženiete ich pomerne jednoducho. V útulkoch vám navyše často poradia, aký pes sa do vašej rodiny bude hodiť. Problém môže nastať pri šteniatkach. U šteniatok-krížencov možno len ťažko odhadnúť, do akej veľkosti vyrastú a či z nich v dospelosti bude skôr lenivý alebo, naopak, neposedný pes.
Veľkosť psa
Pre začínajúcich chovateľov sú vhodnejšie menšie plemená – v prípade neposlušnosti na vôdzke ľahšie udržíte menšieho psa, než väčšieho. Pred kúpou väčšieho plemena taktiež zvážte, či sa v prípade vašej neprítomnosti oňho bude mať kto postarať. S veľkým plemenom môžu byť starosti nielen pri počúvaní povelov, ale aj kvôli priestoru, ktorý potrebuje.
Temperament psa
Hľadáte pokojného psa, ktorý vydrží takmer celý deň sedieť v byte a neskôr s ním pôjdete iba na krátku prechádzku alebo aktívneho psa, s ktorým bez problémov absolvujete horskú turistiku? Práve úroveň aktivity je jedným z kľúčových faktorov, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere psa. Pokojný alebo lenivý pes s vami nebude chcieť chodiť na časté vychádzky a bude ho unavovať prítomnosť detí, kým energetický, aktívny pes vyžaduje neustálu pozornosť a v prípade nudy sa môže prejavovať nevhodným správaním, napríklad nadmerným štekaním.
U čistokrvných psov môžete do veľkej miery predpokladať aj ich temperament. K pokojným plemenám zaraďujeme buldoga, mopslíka či pekinského psa . K aktívnym plemenám patria napríklad Jack Russell teriér, chrt a nemecký ovčiak .
Hygiena a starostlivosť
Psovi musíte venovať svoj čas aj pri hygiene a starostlivosti o srsť. Každého psa je potrebné pravidelne česať s kefou , niektoré plemená však vyžadujú starostlivosť o srsť iba raz za pár týždňov , iné niekoľkokrát do týždňa . Aj bezsrsté a krátkosrsté plemená vyžadujú starostlivosť, môže ísť o pravidelné čistenie kožných záhybov či krémovanie pokožky (napríklad z dôvodu ochrany pred slnkom).
Ako vybrať správne plemeno psa?
Ako vybrať psa do bytu
Všeobecne platí, že do bytov sa hodia menší psi a do záhrady väčší, no existujú aj výnimky – niektoré väčšie plemená, napríklad zlatý retríver , sú vďaka svojej povahe vhodné aj do bytu. Veľa malých a trpasličích plemien patrí dovnútra. Na záhrade ich nemožno chovať celoročne, lebo by prechladli a v zimnom období potrebujú na prechádzky aj oblečenie. Do bytov sa najlepšie hodia plemená ako čivava, srnčí ratlík, bišónik, ši-cu alebo buldoček .
Ako vybrať psa pre alergikov
Ak máte vy alebo niekto z vašej domácnosti alergiu na srsť, váš výber sa podstatne zúži. Ak nejde o silnú alergiu, postačí vám plemeno, ktoré málo pĺzne, napríklad pudel . V prípade silnejšej alergie budete musieť vyskúšať hypoalergénne bezsrsté plemená, ako čínsky chochlatý pes alebo peruánsky naháč .
Bezsrsté plemená:
- Činsky naháč
- Mexický naháč
- Peruánsky naháč
- Americký bezsrstý teriér
Nepĺznuce plemená:
- Maltézsky psík
- Pudle
- Yorkshireský teriér
- Bichon
- Bedlingtonský teriér
- Kerrský modrý teriér
- White west highland teriér
- Jemnosrstý pšenčný teriér
- Tibetský teriér
- Puli
- Skye teriér
- Welsh teriér
- Coton de tulear
- Bolonský psík
- Írsky vodná španiel
- Portugalský vodný pes
- Lhasa apso
- Havanský psík
- Poľský nižinný ovčiak
Ako vybrať psa k deťom
Do rodín s deťmi sa najlepšie hodí šteniatko, prípadne dospelý pes, ktorý je na deti zvyknutý. Porozhliadnite sa po plemenách ako bígl, írsky seter, kavalier, kokeršpaniel , vhodné sú však aj krížence .