Artritída u psov, príznaky, prevencia, liečba

Artritídou, teda zápalom kĺbov, trpí až 20% psov. U psov najčastejšie postihuje kolenné kĺby, môže sa však objaviť aj na iných častiach končatín alebo v oblasti chrbta. Rovnako ako iné ochorenia pohybového ústrojenstva, ani artritídu nemožno podceňovať. Nehovoriac o tom, že zápaly kĺbov psom spôsobujú bolesť, časom sa artritída môže zhoršovať a viesť až k degenerácii kĺbov. 

Ak máte podozrenie, že váš pes trpí artritídou, je potrebné čo najskôr začať so správnou liečbou. Zmenou potravy psa, regulovaním fyzickej aktivity a ďalšími vhodnými opatreniami sa dajú nielen znížiť príznaky artritídy, ale v niektorých prípadoch je možné ju aj úplne vyliečiť.

Príčiny

Artritída najčastejšie vzniká následkom opotrebovania kĺbov u starších psov alebo ako dôsledok inej choroby pohybového aparátu – dysplázie lakťového alebo bedrového kĺbu, osteochondrózy či luxácie pately, často sa rozvinie aj po zranení alebo operácii. Artritídou tak najčastejšie trpia starší psi, psi s nadmernou fyzickou aktivitou a psi väčších plemien.

Zápal sa do kĺbov môže dostať aj zvnútra tela psa po prekonaní boreliózy či zápalu pľúc. Aj zápalové ochorenia tráviaceho traktu môžu neskôr spôsobiť artritídu.

Príznaky

Pes s artritídou sa všeobecne vyhýba fyzickej aktivitepoužívaniu postihnutej končatiny, dôsledkom čoho na nej dochádza k úbytku svalstva a zároveň preťažovaniu iných končatín. Má problémy vstať z ľahu, chodiť po schodoch smerom nahor, vyskakovať a pri chôdzi kríva.

Postihnutý kĺb je často už na pohľad opuchnutý a pri dotyku z neho môže sálať teplo. Na aspoň dočasné zmiernenie bolesti si psi boľavé kĺby často olizujú. Dôsledkom zápalu môže pes dostať i horúčku, artritída sa môže prejavovať aj zrýchleným dýchaním, šelestom na srdci a apatiou či stratou chuti do jedla.

Diagnostika

Diagnostika artritídy prebieha na základe konzultácie s majiteľom psa o prejavených príznakoch, vonkajšieho vyšetreniaröntgenových snímok kĺbu.

Prevencia

Na predchádzanie artritídy je dôležitá podpora zdravia kĺbov, ako aj liečba ochorení, ktoré by potenciálne mohli viesť k vzniku artritídy – či už ochorení a zranení pohybového ústrojenstva, alebo vnútorných zápalových ochorení.

K bežnej domácej prevencii artritídy a udržiavania dobrého stavu kĺbov patrí:

  • Mierna fyzická záťaž – pre zachovanie zdravia kĺbov by pes nemal podstupovať nadmernú fyzickú záťaž.
  • Udržiavanie ideálnej hmotnostiobezita u psov spôsobuje zbytočnú záťaž na kĺby a je jednou z príčin vzniku artritídy.
  • Vhodné miesto na spanie – pes by nemal spať v prievane, ale vo vhodnom teplom pelechu.
  • Výživové doplnky – ak má váš pes častú alebo náročnú fyzickú aktivitu, alebo ak mu z iného dôvodu hrozí vznik artritídy, mali by ste mu podávať aj krmivá alebo výživové doplnky na podporu zdravia kĺbov.

Liečba

Liečba artritídy spočíva v užívaní výživových doplnkov na podporu zdravia kĺbov s obsahom glukozamínu, chondroitínu, kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Veterinár často predpisuje aj lieky proti zápalom, ktoré sa berú približne 6 týždňov.

Samozrejmosťou je podpora zdravia kĺbov a dodržiavanie všetkých opatrení ako pri prevencii artritídy.

Krmivo pre psov s artritídou by nemalo obsahovať zložky, ktoré môžu spôsobovať zápaly, naopak by malo obsahovať protizápalové zložky a antioxidanty, napríklad omega-3 mastné kyseliny.

Pri prechádzkach v chladnom období je dôležité psa obliekať do teplého psieho oblečenia.

Ak psa trápia bolesti, je vhodné dokúpiť mu ortopedický pelech, ktorý pomáha znižovať tlak na postihnuté miesta.

V niektorých prípadoch liečba zahŕňa aj operáciu za účelom odstránenia ložiska zápalu z kĺbu.

Pes by mal mať pravidelnú, no iba miernu fyzickú aktivitu. Niektoré druhy cvičenia pomáhajú znižovať príznaky artritídy a pravidelný pohyb pomáha aj predchádzať nadváhe a obezite. Práve nadváha môže byť u psov s artritídou problém – zhoršuje jej príznaky, no psi s bolesťami kĺbov sa vyhýbajú pohybu a sú na ňu o to viac náchylní. Vhodné je i plávanie, ktoré na rozdiel od fyzickej aktivity na súši menej zaťažuje kĺby.

Na zmiernenie bolesti sa osvedčila aj akupunktúra a akupresúra.

Použité zdroje:

  1. https://vcahospitals.com/know-your-pet/arthritis-in-dogs
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20020968/


Kategórie