Artritídou, teda zápalom kĺbov, trpí až 20% psov. U psov najčastejšie postihuje kolenné kĺby, môže sa však objaviť aj na iných častiach končatín alebo v oblasti chrbta. Rovnako ako iné ochorenia pohybového ústrojenstva, ani artritídu nemožno podceňovať. Nehovoriac o tom, že zápaly kĺbov psom spôsobujú bolesť, časom sa artritída môže zhoršovať a viesť až k degenerácii kĺbov.
Ak máte podozrenie, že váš pes trpí artritídou, je potrebné čo najskôr začať so správnou liečbou. Zmenou potravy psa, regulovaním fyzickej aktivity a ďalšími vhodnými opatreniami sa dajú nielen znížiť príznaky artritídy, ale v niektorých prípadoch je možné ju aj úplne vyliečiť.
Príčiny
Artritída najčastejšie vzniká následkom opotrebovania kĺbov u starších psov alebo ako dôsledok inej choroby pohybového aparátu – dysplázie lakťového alebo bedrového kĺbu, osteochondrózy či luxácie pately, často sa rozvinie aj po zranení alebo operácii. Artritídou tak najčastejšie trpia starší psi, psi s nadmernou fyzickou aktivitou a psi väčších plemien.
Zápal sa do kĺbov môže dostať aj zvnútra tela psa po prekonaní boreliózy či zápalu pľúc. Aj zápalové ochorenia tráviaceho traktu môžu neskôr spôsobiť artritídu.
Príznaky
Pes s artritídou sa všeobecne vyhýba fyzickej aktivite a používaniu postihnutej končatiny, dôsledkom čoho na nej dochádza k úbytku svalstva a zároveň preťažovaniu iných končatín. Má problémy vstať z ľahu, chodiť po schodoch smerom nahor, vyskakovať a pri chôdzi kríva.
Postihnutý kĺb je často už na pohľad opuchnutý a pri dotyku z neho môže sálať teplo. Na aspoň dočasné zmiernenie bolesti si psi boľavé kĺby často olizujú. Dôsledkom zápalu môže pes dostať i horúčku, artritída sa môže prejavovať aj zrýchleným dýchaním, šelestom na srdci a apatiou či stratou chuti do jedla.
Diagnostika
Diagnostika artritídy prebieha na základe konzultácie s majiteľom psa o prejavených príznakoch, vonkajšieho vyšetrenia a röntgenových snímok kĺbu.
Prevencia
Na predchádzanie artritídy je dôležitá podpora zdravia kĺbov, ako aj liečba ochorení, ktoré by potenciálne mohli viesť k vzniku artritídy – či už ochorení a zranení pohybového ústrojenstva, alebo vnútorných zápalových ochorení.
K bežnej domácej prevencii artritídy a udržiavania dobrého stavu kĺbov patrí:
- Mierna fyzická záťaž – pre zachovanie zdravia kĺbov by pes nemal podstupovať nadmernú fyzickú záťaž.
- Udržiavanie ideálnej hmotnosti – obezita u psov spôsobuje zbytočnú záťaž na kĺby a je jednou z príčin vzniku artritídy.
- Vhodné miesto na spanie – pes by nemal spať v prievane, ale vo vhodnom teplom pelechu.
- Výživové doplnky – ak má váš pes častú alebo náročnú fyzickú aktivitu, alebo ak mu z iného dôvodu hrozí vznik artritídy, mali by ste mu podávať aj krmivá alebo výživové doplnky na podporu zdravia kĺbov.
Liečba
Liečba artritídy spočíva v užívaní výživových doplnkov na podporu zdravia kĺbov s obsahom glukozamínu, chondroitínu, kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Veterinár často predpisuje aj lieky proti zápalom, ktoré sa berú približne 6 týždňov.
Samozrejmosťou je podpora zdravia kĺbov a dodržiavanie všetkých opatrení ako pri prevencii artritídy.
Krmivo pre psov s artritídou by nemalo obsahovať zložky, ktoré môžu spôsobovať zápaly, naopak by malo obsahovať protizápalové zložky a antioxidanty, napríklad omega-3 mastné kyseliny.
Pri prechádzkach v chladnom období je dôležité psa obliekať do teplého psieho oblečenia.
Ak psa trápia bolesti, je vhodné dokúpiť mu ortopedický pelech, ktorý pomáha znižovať tlak na postihnuté miesta.
V niektorých prípadoch liečba zahŕňa aj operáciu za účelom odstránenia ložiska zápalu z kĺbu.
Pes by mal mať pravidelnú, no iba miernu fyzickú aktivitu. Niektoré druhy cvičenia pomáhajú znižovať príznaky artritídy a pravidelný pohyb pomáha aj predchádzať nadváhe a obezite. Práve nadváha môže byť u psov s artritídou problém – zhoršuje jej príznaky, no psi s bolesťami kĺbov sa vyhýbajú pohybu a sú na ňu o to viac náchylní. Vhodné je i plávanie, ktoré na rozdiel od fyzickej aktivity na súši menej zaťažuje kĺby.
Na zmiernenie bolesti sa osvedčila aj akupunktúra a akupresúra.
Použité zdroje: