Najlepšie autopostroje a bezpečnostné pásy pre psov– ako si vybrať?

Podľa bezpečnostných predpisov sa pes v idúcom aute nesmie voľne pohybovať. Nejde však len o predpisy – cesta s nepripútaným psom môže byť naozaj nebezpečná pre psa i jeho spolujazdcov. Nepripútaný pes môže v aute rozptyľovať vodiča, brániť mu vo výhľade či dokonca skočiť do riadenia. Na základe vonkajších impulzov sa môže pokúsiť vyskočiť z okna. Pri nehode sa môže už pri menších rýchlostiach zraniť, pri veľkých rýchlostiach by mohol vyletieť zo sedadla a svojou váhou zraniť spolucestujúcich.

Preto pri cestovaní autom musíte psa prevážať v prepravke alebo pripútať bezpečnostným pásom. Práve bezpečnostné pásy s postrojom pre psov sú cenovo výhodným a zároveň vysoko bezpečným riešením na cestu autom so psom.

Najlepšie pásy do auta podľa hodnotení

Ako vybrať do auta správny pás pre psov

Ako si vybrať z toho množstva ten najlepší bezpečnostný pás pre psa a na čo je potrebné dať pozor pri výbere pásu?

Podľa zapínania

Skontrolujte, ako sa pás pripína do auta. Najčastejšie používaný typ zapínania je pomocou spony, ktorá zacvakne do puzdra na pásy v sedadle, namiesto klasického bezpečnostného pásu. Niektoré pásy sa však pripínajú v mieste pripnutia detskej autosedačky či hore za sedadlo. Pred výberom pásu sa uistite, že vaše auto disponuje príslušným mechanizmom, na ktorý sa pás pripína.

Podľa dĺžky bezpečnostného pásu

Dĺžku pásu vyberajte podľa veľkosti psa. Mal by byť dosť dlhý na to, aby si pes mohol na sedadle sadnúť aj ľahnúť, no nie príliš dlhý, aby ho zbytočne neokusoval alebo si doňho nezamotal nohy – v prípade nehody by si ich mohol zraniť. Aj z tohto dôvodu je vhodné používať iba špeciálny pás do auta a nie vôdzku (tá sa nielen ťažšie pripevní, ale je aj priveľmi dlhá).

Podľa veľkosti postroja

Pre zistenie správnej veľkosti postroja odmerajte psovi obvod krkuobvod hrudníka za prednými nohami. Príliš malý postroj ho bude škrtiť, no z priveľmi voľného postroja by sa mohol vyvliecť.

Podľa materiálu pásu

Pás by mal byť z pevnej tkaniny. K najčastejšie používaným materiálom patrí nylon, umelá koža alebo koža. Niektoré modely sú doplnené o elastickú časť, ktorá slúži na odpruženie nárazov a zvyšuje pohodlie psa pri ceste po nerovnom teréne či pri náhlom brzdení. Zapínanie pásu na oboch stranách – v mieste pripevnenia k sedadlu i k postroju – by malo byť oceľové, aby sa v žiadnom prípade nemohlo zlomiť.

Podľa materiálu postroja

Postroje sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach, od jednoduchých pásikov s posuvnou veľkosťou po široké modely, do ktorých psa takmer „oblečiete“. Čím viac je postroj polstrovaný, tým je pre psa pohodlnejší a poskytuje mu väčšiu ochranu.

Najčastejšie otázky

Môže pripútaný pes sedieť aj na prednom sedadle?

Nie, lebo by mohol rozptyľovať vodiča alebo sa dotýkať riadenia.

Čo robiť, aby pes počas jazdy nezašpinil sedadlo?

Proti zašpineniu sedadiel odporúčame dokúpiť deky alebo poťahy pre psov do auta.

Dajú sa kúpiť pás a postroj aj samostatne?

Áno. Niektoré postroje sa predávajú spolu s pásom, ale ak už máte postroj, môžete k nemu dokúpiť pás osobine. Ak kupujete pás a postroj osobitne, zistite, či sa karabínka pásu bude dať pripnúť do psíkovho postroja.

Môže sa pás pripevniť namiesto postroja aj na obojok?

Postroj je vhodnejší. Obojok by psa pri každom prudkom zabrzdení i pri nehode škrtil.

Môže sa postroj používať aj na vychádzky?

Samozrejme. Postroje sa dajú odopnúť a ak karabínka pasuje, môžu sa pripevniť aj na vôdzku. Niektoré postroje majú aj reflexné prvky.

Ako správne cestovať so psom v aute?


Kategórie