Najlepšie chladiace podložky pre psov - ako vybrať?

Počuli ste už niekedy o chladiacej podložke pre psov? Je to skvelý spôsob, ako vášho psíka schladiť, a to predovšetkým v teplých letných mesiacoch. Hodí sa napríklad v prípadoch, kedy nemáte možnosť klímy či iného zlepšenia teploty vzduchu alebo chcete jednoducho svojmu najlepšiemu priateľovi zlepšiť jeho existenciu. Počas horúcich mesiacov v roku je totiž dôležité udržať svojho psa v čo najväčšom chládku. Na rozdiel od nás ľudí sa nedokáže napríklad potiť.

Chladiace podložky, o ktorých budeme hovoriť, sú špeciálne navrhnuté tak, aby aktívne ochladzovali vášho psa vtedy, keď to potrebuje. Je to však nevyhnutnosť alebo rozmar a ako ju vybrať? Poďme na to!

Najlepšie podložky pre psy podľa hodnotení

Kedy váš pes potrebujete chladiacu podložku

Faktom je, že letá sú čoraz horúcejšie. Malé aj veľké plemená majú častokrát problém s takýmito vysokými teplotami a ak je váš pes na pocit horúci, je to správny dôvod, aby ste mu takúto chladiacu podložku zaobstarali. Teplo sa totiž môže zle odzrkadliť na zdravotnom stave vášho psa.

Ak sa váš pes príliš dlho prehrieva, môže to viesť k úpalu, vyčerpaniu a dehydratácii, z čoho môžu neskôr vyplývať ďalšie pretrvávajúce zdravotné problémy vášho psa. Veľakrát sa stáva, že psíkovia chladajú v pravidelných intervaloch chladnú časť domu či bytu, dlažnice v kúpeľni či kuchyni, a to je práve ten správny znak.

Ďalšími typickými znakmi toho, že vás psík znáša teplo horšie sú:

  • nadmerné dýchanie alebo slintanie,
  • zvýšená srdcová frekvencia,
  • problémy s dýchaním,
  • nedostatok energie a nezvyčajné vzrušenie.

Vo všetkých týchto prípadoch je podložka naozaj prínosná. Okrem pocitu chladu sú tieto chladiace podložky pre psíky aj vynikajúca pomôcka na úľavu od akejkoľvek bolesti, napríklad bolesti s kĺbmi z artritídy a pre starších psov.

Ako chladiaca podložka funguje?

Odpoveďou na túto otázku možno tiež zistíte, ako podložku najlepšie vybrať. Tie najjednoduchšie totiž fungujú tak, že sú vyrobené z materiálov, ktoré absorbujú teplo vášho psa. Zvyčajne sa v ich vnútornej časti nachádza gél, ktorý sa aktivuje tlakom. Ten sa v momente, keď si pes sadne na podložku nabije, a to vášho psíka ochladí.

Iné typy sá zase plnia studenou vodou a fungujú na princípe vodnej postele. Studená voda dokáže absorbovať teplo vášho vsak. Takéto typy však fungujú len obmedzený čas a následne ich treba dobiť alebo vychladiť.

Niektoré chladiace podložky sú zase elektrické a fungujú na podobnom princípe ako vyhrievacie podložky. Zapojíte ich a elektrina poháňa chladiaci efekt. V neposlednom rade sú tu samochladiace podložky. Tieto podložky majú špeciálne penové vnútro a absorpčné kryštály. Voda zvyčajne aktivuje kryštály. Vytvárajú chladivý efekt tým, že absorbujú teplo a odvádzajú ho.

Faktory pri výbere podložky

Pri výbere podložky sa zaoberajte nasledovnými faktormi.

Veľkosť

Chladiace podložky nájdete v rôznych veľkostiach. Vždy vyberajte tak, aby táto podložka nebola pre vášho psíka príliš veľká, ale predovšetkým nie príliš malá. Príliš malá podložka totiž nedostatočne ochladí psa. Nad veľkosťou sa zamyslite aj z dôvodu jej umiestnenia. Chcete ju vmestiť napríklad do prepravky? Alebo ju chcete mať na konkrétnom mieste? Vždy vyberte veľkosť podľa vašich potrieba a potrieb vášho psíka.

Možnosť prenosu a použitie

Zvážte, či budete chcieť s podložkou manipulovať alebo bude umiestnená prevažne na jednom mieste. Podložky, ktoré sú naplnené gélom alebo vodou sú o niečo ťažšie. Ak chcete podložku prenášať, radšej si vyberte takú, ktorá je o niečo ľahšia či vhodná na cestovanie. Jednoduchosť jej použitia taktiež súvisí s jej premiestňovaním. Ak ju chcete premiestňovať, hľadajte podložky bez potreby vody či elektriny.

Údržba a trvanlivosť

Pri podložke je veľmi dôležité to, aby sa dala pohodlne čistiť. Ak váš psík pĺzne, pravdepodobne sa na nej budú zachytávať chlpy, nečistoty a prach. Vyberajte preto podložku, ktorá sa dobre čistí. Niektoré napríklad stačí pretrieť vlhkou handričkou či jemným čistiacim prostriedkom. Väčšinou však nie sú vhodné do práčky.

Trvanlivosť

Ak chcete podložku využívať aj vonku, prípadne ak má váš psík tendenciu veci zničiť, je lepšia odolnejšia podložka. V tomto prípade skôr vyberte takú, ktorá odolá aj prírodným živlom, vetru a dažďu. Pevný materiál vydrží dlhšie.

Podložka by mala byť taktiež pohodlná. Napríklad niektoré podložky majú v určitých častiach mäkšie výplne. Ďalej je tiež lepšie vyberať netoxické materiály. Napríklad taký nylon sa dobre prenáša a je priedušný. Radšej sa vyhýbajte podložkám z latexu, plastu, gumy či peny.

Výhody chladiacej podložky pre psíky

Spomenuli sme si už niekoľko výhod chladiacich podložiek pre psíkov, pre si ich poďme ešte raz zhrnúť.

Pomáhajú proti prehriatiu a úpalu - psy sú viac náchylné na prehriatie v horúcom počasí a v niektorých vážnych prípadoch to môže viesť k úpalu či horším následkom. Podložky pomáhajú vášmu psovi regulovať telesnú teplotu a bojovať s nadmerným teplom, vďaka čomu sú pohodlnejšie a zároveň bránia problémom súvisiacim s teplom.

Pomôžu vášmu psovi lepšie spať . keď je príliš horúco, je náročnejšie zaspať. Podložky poskytujú pekný povrch na spanie aj na dlhé popoludňajšie spanie.

Dodatočná podpora pre starnúce domáce zvieratá - sarnúci a starší psíkovia nie sú takí mobilní ako ich mladší rovesníci, a preto môže byť pre nich ťažké dostať sa do pohodlia, a to hlavne, keď je teplo. Ak máte staršieho psa, vynikajúco poslúži ortopedická chladiaca podložka, ktorá poskytuje dodatočnú podporu kĺbov a svalov spolu s chladivým účinkom.

Okrem toho podložka poskytnete čisté a útulné miesto, kde si môže psík zdriemnuť a relaxovať a tiež získa miesto mimo podlahy a nečistôt či baktérií.

Ak máte inú alternatívu schladenia vášho psíka ako je klíma, bazén, a podobne, je možné, že chladiaca podložka nebude nevyhnutná. Zároveň, ak je váš psík chronický ničiteľ všetkého, čo mu príde do rany, tiež to pravdepodobne nebudú najlepšie investované peniaze. V každom inom prípade je však chladiaca podložka veľmi dobrá investícia, a to hlavne preto, že chcete pre vášho psíka to najlepšie.


Kategórie