Kúpanie mačky, ako často kúpať mačku

Hodnotenie užívateľov:  / 30

Ako často kúpať mačku ?

Niektoré mačky prekvapivo znesú kúpanie ale pre väčšinu mačiek je to hotová nočná mora. Majitelia mačiek sa často pýtajú ako často by mali kúpať svoje mačky. Neexistuje žiadny presný návod ako často by sa mali kúpať mačky. Niektoré mačky netreba kúpať vôbec.

Kedy treba mačku kúpať?

Keď má:

 • Mastnú srsť
 • Blchy a ich vajíčka v srsti
 • Zašpinenú, zablatenú srsť
 • Mačka zapácha

Šampón pre mačky

Mnoho mačiek sa dožíva mnoho rokov aj bez toho aby boli čo i len raz okúpané, ikeď mačka po kúpaní vonia a vyzerá lepšie. Kúpeľ pozitívne vplýva na zdravie mačky a odstraňuje parazity a blchy ktoré sa nachádzajú v srsti. Veľmi dôležité je aby ste používali správny šampón, nedoporučujeme používať šampóny pre ľudí keďže nemajú správnu hladinu pH. Detské šampóny sú priateľné keďže majú špeciálne zloženie. Ak chcete použiť šampón proti blchám pozrite si poriadne zloženie lebo môže byť toxický pre mačky a obzvlášť pre mačiatka. Uistite sa že šampón proti blchám je vhodný aj pre mačky a mačiatka. Pred samotným kúpaním by ste mali mačke ostrihať pazúriky, lebo sa môže mačka pri kúpaní naštvať a poškriabať Vás.

Návod ako okúpať mačku

 1. Na dno vaňe položte uterák alebo inú podložku aby sa mačka nešmýkala
 2. Použite sprchovú hlavicu
 3. Jemne navlhčite mačke srsť s vlažnou vodou. Jemne držte mačke zátylok
 4. Vmasírujte šampón do srsti
 5. Na čistenie tváre môžete použiť starú zubnú kefku. Pri kúpaní sa do očí nesmie dostať voda ani šamón
 6. Pár minút nechajte pôsobiť šampón
 7. Dôkladne opláchnite mačku vlažnou vodou a odstráňte všetok šampón
 8. Vyžmíkajte prebytočnú vodu zo srsti, nôh a chvosta
 9. Osušte mačku, môžete použiť fén ale nemôže fúkať veľmi horúci vzduch lebo môže mačke spôsobiť popáleniny. Pri sušení používajte hrebeň.

Pred kúpaním mačky Vám doporučujeme obliecť si zásteru alebo niečo podobné keďže je veľmi pravdepodobné že sa kúpanie mačke nebude veľmi páčiť. Zatvorte dvere do kúpeľne aby Vám neušla. Doporučujem Vám aby ste mačku nekúpali sami ale aby ste mali aj asistenta ktorý Vám v prípade potreby bude vedieť pomôcť.


Kožné nádory u mačiek

Hodnotenie užívateľov:  / 1

Kožné nádory majú najvačšie zastúpenie rakoviny u zvierat. Koža je najväčším orgánovým systémom ktorý je vystavená veľkému počtu karcinogénov, produkovaným životným prostredím. Novinkou ale pravdepodobne je, že väčšina kožných nádorov u mačky je malígnych (zhubných) v porovnaní so psami, u ktorých sú často benígne (nezhubné). Kožné nádory sa vyskytujú najčastejšie u starších mačiek, najväčšiu skupinu mačacích pacientov s rakovinou tvoria mačky vo veku nad 10 rokov.

Prečo žerú mačky trávu ?

Hodnotenie užívateľov:  / 0

Túto otázku si kladú takmer všetci majitelia mačiek na ktorú nikto, vrátanie veterinárov nevie jasne odpovedať.

Avšak jedna vec je istá, pojedanie trávy je prirodzený pud pre domáce ale aj divoké mačky. Tráva nemá žiadnu nutričnú hodnotu a je dosť nestráviteľná pre mačky, kedže je zložená z vlákien a žalúdok mačky neobsahuje enzým potrebný na jej strávenie. Ale pomáha pri trávení tak že nestrávenú stravu prinúti k regurgitácií.

Rakovina u mačiek

Hodnotenie užívateľov:  / 3

Rakovina, zákerná choroba ktorá trápi nielen ľudí ale aj mačky.

Čo spôsobuje rakovinu ?

Rakovina je nekontrolovateľný alebo chybný rast buniek spôsobený poškodením bunkovej DNA. Toto vedie k mutácií génov zodpovedných za produkciu proteínov, ktoré kontrolujú bunkové delenie. Niektoré z mutácií môžu byť spôsobené vírusmi. Napríklad vírus “mačacej leukémie” je príčinou rakoviny u mačiek, hoci nieje priamou príčinou lebo umožnuje rast rakoviny tým že ničí imunitný systém. Mačka môže aj zdediť gény po matke ktoré sú poškodené. Je známe že niektoré mutácie môžu byť spôsobené chemickými a fyzikálnymi faktormi tzv karcinogénov. Počas svojho života može byť mačka vystavené týmto látkam ktoré neskôr môžu spôsobiť rakovinu.

Dentálna hygiena u mačiek

Hodnotenie užívateľov:  / 0

Nepodceňujte stomatologické ochorenia, pretože často môžu byť príčinou ochorení Vášho zvieraťa.

Domáce mačky sú krmené domácou stravou ktorá je síce výživná a zdravá ale nevplýva pozitývne na zdarive zubov a ďasna. Ako výsledok sú nezdravé ďasná, pokazené zuby, infekcie a pod. Tomuto môžeme predísť vďaka pravideľným prehliadkam chrupu. Stačí pootvoriť ústa mačke (nieje to bolestivé pre mačku) a prezreť poriadne chrup. Dávajte si však pozor, lebo mačky majú veľmi ostré zuby a uhryznutie môže byť veľmi bolestivé a vyžaduje si ošetrenie u lekára. Pokiaľ mačka veľmi nespolupracuje a začína byť agresívna môže to znamenať že má problém so zubami, ďasnom. V tomto prípade doporučujeme navštíviť veterinára a podať anestetikum aby sa predišlo uhryznutiu a následne mačku vyšetriť.


Kategórie