Vývoj plemena Yorkshire terrier

Hodnotenie užívateľov:  / 3
StrašnýNajlepší 
Za všeobecne uznaný počiatok vývoja plemena Yorkshire terrier sa považuje 19. storočie. Odborníci sa nevedia dohodnúť z akých plemien bol jorkšír vyšľachtený. Najčastejšie sa uvádzajú Skye teriér, Waterside teriér a už vyhynuté plemeno, Paisley teriér (Clydesdaleský teriér). Waterside terrier (vyšľachtený na brehoch kanálov) mal modro čiernu srsť s pálením na hlave a váhu okolo 9 kg. Skye terrier pochádza zo Škótska z ostrova Skye, kde okolo roku 1600 stroskotala loď a niekoľko psíkov maltézskeho pôvodu sa zachránilo. Pasley/Cyldesdale terrier (rozdielne názvy sú v dvoch územných chovoch podľa srsti)mal dlhú hladkú srsť a uši porastené dlhými chlpmi. Boli však väčší ako dnešný YT(zaužívaná skratka Yorkshire terrier). Ich hmotnosť bola asi 5 až 6 kilogramov.
Pioniersky Yorkshire terriers boli používaný na lovenie hlodavcov v domácnostiach a v baniach. Ich vlastnenie prostým ľudom Anglicka bolo bezproblémové, pretože podľa vtedy platného zákona spĺňali požiadavku na lovecký účel a výšku do 18 cm. V roku 1866 boli YT registrovaný v psom klube ako Broken Haired Scotch Terrier (oceľovo modrosrstý škótsky teriér) a tento názov bol zmenený až v roku 1874 na Yorkshire terrier podľa grófstva v Anglicku. Prvý Kennel Club (chovateľský) bol založený v Anglicku v roku 1873. Neskôr (1884) bol premenovaný na American Kennel Club (AKC).

Najstarším známym Broken Haired Scotch Terrier bol Huddersfield Ben. Žil v rokoch 1865 až 1871. Jeho chovateľom bol pán W. Eastwood z Huddersfieldu a majiteľkou bola pani M. A. Foster z Bradfordu.
Je považovaný za predchodcu YT. Bol predstavený v Manchestery (1869) a v prebehu 70-tych rokov bol ocenený ako šampión v chytaní potkanov. Prvý klub Yorkshire terrier bol založený v Anglicku v roku 1898. V roku 1956 bol Yorkshire terrier uznaný UKC (United Kennel Club) a v roku 1958 bol založený YTCA (Yorkshire terrier Club of America), ktorý bol uznaný ako materský klub AKC. Krmivo pre yorkshirskeho teriera je základom komfortu tohto psíka.

Kategórie