Čo môže a nemôže jesť pes - potraviny ktoré by pes nemal konzumovať

Tvrdenie, že pes môže zjesť všetko, čo môžu zjesť ľudia, zďaleka neplatí. Niektoré ľudské potraviny sú pre psov vhodné a dokonca zdravé, dopĺňajú potrebné vitamíny, minerály či zlepšujú imunitu.

No iné jedlá môžu byť pre psov toxické a ich konzumácia môže viesť až k smrti – podobne ako je to s liekmi.

Ktoré jedlá teda pes môže a ktoré nemôže zjesť?

Arašidy

Áno. Arašidy sú pre psov vhodné, no iba v malom množstve, lebo obsahujú priveľa tuku. Sú zdrojom proteínov, zdravých tukov, vitamínov B, E a niacínu. Ak psovi ponúknete arašidy, vedzte, že nesmú byť solené. Môžete mu dať ochutnať aj arašidové maslo, no opäť by nemalo byť solené a nesmie byť ani sladené sladidlami, napríklad xylitolom.

Bravčové mäso

Áno, psi môžu jesť bravčové mäso. Má veľkú kalorickú hodnotu, obsahuje množstvo proteínov a aminokyselín a oproti iným druhom mäsa naňho psi nezvyknú mať alergie.

Čokoláda

Nie, čokoláda je pre psov aj mačky jedovatá. Upozornite preto aj deti, aby sa o ňu s domácimi miláčikmi nedelili. Čokoláda obsahuje metylxantíny, ktoré u psov v malom množstve spôsobujú hnačky a vracanie, vo väčšom množstve zmeny v srdcovej činnosti, záchvaty až smrť.

Hydina

Áno, psi môžu jesť hydinu. Pred podávaním z nej ale odstráňte kožu, mastné časti a kosti, lebo by sa nimi pes mohol dusiť, v horšom prípade by mu mohli poškodiť tráviaci trakt. Žiadne mäso podávané psovi nesmie byť príliš solené, korenené  a určite nesmie byť ochutené cesnakom ani cibuľou.

Chlieb

Áno, psi môžu jesť chlieb, nemá však pre nich takmer žiadnu výživovú hodnotu. Nie je vhodný pre psov s nadváhou, lebo obsahuje priveľa kalórií. Domáce pečivo je lepšie než to z obchodu, no určite sa vyhnite koláčom so sušenými hrozienkami – tie sú pre psov jedovaté.

Jogurt

Áno, psi môžu jesť jogurt. Nemôžu ho jesť iba vtedy, ak trpia laktózovou intoleranciou. Probiotiká v jogurte zlepšujú trávenie rovnako u ľudí, ako aj u psov. Najlepší je biely neochutený jogurt. Určite sa vyhnite jogurtom so sladidlami, lebo niektoré môžu vyť pre psov toxické – napríklad xylitol.

Kešu oriešky

Áno. Kešu oriešky sú jedny z mála druhov orechov vhodných aj pre psov, podávajte im ich však len v malom množstve – ako každé orechy, aj tieto obsahujú vysoký podiel tuku. Sú však zdrojom rôznych minerálov (vápnik, horčík), bielkovín a antioxidantov. Pre psov sú vhodné iba nesolené kešu oriešky.

Kokos

Áno, kokos a výrobky z kokosu sú pre psov na konzumáciu bezpečné. Môžu zjesť dužinu, kokosové mlieko aj kokosový olej. Kyselina laurová u psov podporuje imunitu a osviežuje dych. Okrem toho podporuje zdravie a bráni svrbeniu pokožky.

Krevety

Áno, krevety sú pre psov vhodné. Obsahujú málo sacharidov a kalórií a zároveň sa v nich nachádzajú rôzne výživové látky ako fosfor, vitamín B12 a antioxidanty. Psovi ich podávajte varené a odstráňte z nich všetky tvrdé časti vrátane nôh, hlavy a chvosta.

Losos

Áno, psi môžu konzumovať lososa. Je pre nich bohatým zdrojom zdravých tukov a aminokyselín. Podporuje kĺby a činnosť mozgu. Musí však byť uvarený – nedovarený losos môže obsahovať pre psov životne parazity, ktoré často spôsobujú vracanie, hnačky, dehydratáciu a môžu aj ohroziť život vášho štvornohého miláčika.

Mandle

Nie. Psi by nemali jesť mandle. Nevedia ich dobre rozhrýzť, dusia sa nimi a ostré úryvky im môžu zvnútra porezať hrdlo. Solené mandle navyše zvyšujú zadržiavanie vody v tele a sú nevhodné pre psov s ochorením srdca.

Makadamiové orechy

Nie, psi nesmú jesť makadamiové orechy – sú pre nich silne jedovaté. Látky obsiahnuté v makadamiových orechoch u psov spôsobujú vracanie, zvýšenie teploty, problémy s chôdzou až letargiu a ovplyvňujú činnosť nervového systému.

Med

Áno, psi môžu jesť med. Konzumácia medu v malom množstve napomáha vytvárať imunitu proti alergénom. Med je tiež bohatým zdrojom vitamínov (A, B, C, D, E a K), minerálov (draslíka, horčíka a medi) a antioxidantov. Pri vonkajšej aplikácii na pokožku psa pomáha pri liečbe popálenín a malých rezných rán.

Mlieko

Áno, psi môžu piť mlieko. V malom množstve je pre nich vhodné, najprv sa ale uistite, či váš pes netrpí laktózovou intoleranciou.

Obilniny

Áno, obilniny sú pre psov zdravé, výnimku tvoria len tí psi, ktorí majú alergiu na lepok alebo na niektorý z druhov obilia. Všeobecne sú obilniny bohatým zdrojom bielkovín, vlákniny a pre život nevyhnutných esenciálnych mastných kyselín.

Popcorn

Áno, popcorn je pre psov bezpečným jedlom. V rozumnom množstve je pre nich prospešný vďaka obsahu riboflavínu a tiamínu. Podoruje trávenie a zdravie očí. Pre psa zvoľte ale neochutenú a nesolenú verziu popcornu a odstráňte z neho tvrdé nevypufované zrnká.

Quinoa

Áno, psi môžu jesť quinou. Je pre nich zdravou potravinou a je aj častou zložkou vysokokvalitných krmív pre psov.

Ryby

Áno, ryby sú pre psov vhodné, odporúčajú sa však jesť najviac 2-krát do týždňa. Pred podávaním psovi musia byť poriadne povarené a vychladené. Všetky druhy rýb je potrebné aj vykostiť, s výnimkou sardiniek, ktoré psi môžu jesť aj s kosťami.

Syr

Áno. Psi môžu jesť syr, nesmie však ísť o slaný syr alebo akýkoľvek druh soleného syra. Syr podávajte psovi len v rozumnom množstve a vyberajte nízkotučné druhy ako Cottage cheese a Mozarella. Syry nie sú vhodné pre psov s laktózovou intoleranciou, ktorí nesmú jesť žiadne mliečne výrobky.

Šunka

Áno, psi môžu jesť šunku, no iba v malom množstve. Obsahuje pre nich priveľa sodíka a tuku, nie je teda tou najzdravšou potravinou.

Tuniak

Áno, psi môžu jesť tuniaka, ale len v malom množstve, pretože obsahuje pomerne veľa sodíka. Môžu si pochutiť na varenom tuniakovi i tom z konzervy. Ak sa rozhodnete pre tuniaka z konzervy, vedzte, že nemá byť korenený a mal by byť iba vo vlastnej šťave, nie v oleji.

Vajcia

Áno, vajcia sú pre psov vhodné, musia však byť uvarené. Sú zdrojom bielkovín a u psov pomáhajú upokojiť podráždený žalúdok.

Zmrzlina

Nie, psi by nemali jesť zmrzlinu. Obsahuje totiž priveľké množstvo cukru a aj laktózy, na ktorú môžu mať niektorí psi intoleranciu. Ak chcete pre svojho psa pripraviť letné osvieženie, radšej mu namiesto zmrzliny dajte zamraziť kúsky jabĺk, jahody alebo iné druhy ovocia, ktoré psi môžu jesť.


Kategórie