Bolesť ústnej dutiny je častým a zároveň aj často prehliadaným problémom u psov. Psi sú od prírody zvyknutí skrývať bolesť a majitelia si problém často všimnú až vtedy, keď už pes od bolesti nedokáže poriadne hrýzť potravu. Bolesť ústnej dutiny u psov môže byť spôsobená viacerými príčinami. K najčastejším príčinám zaraďujeme poškodenie zubov a ďasien.
Najlepšie granule pre psov citlivou ústnou dutinou
Čím môže byť spôsobená bolesť ústnej dutiny u psov?
Pri prejavení príznakov navštívte veterinára, aby určil presnú diagnózu. K najčastejším príčinám bolesti ústnej dutiny patrí:
- Poškodenie zubov
- Zápal
- Zranenia (napr. poškriabanie)
- Popáleniny
- Opuchy
- Poranenia sánky
- Vredy
- Cudzie telesá v ústnej dutine (napr. triesky)
- Autoimunitné a iné ochorenia
Ako sa u psov prejavuje bolesť ústnej dutiny a poškodenie chrupu?
- Hryzenie potravy iba jednou stranou papule – aby sa pes vyhol prežúvaniu boľavou stranou, zvykne potravu hrýzť iba jednou stranou papule.
- Vypadávanie potravy z papule – potrava psovi často vypadáva z úst, či už pri dotyku s boľavou stranou alebo dôsledkom vypadania zubov.
- Slinenie – bolesť podporuje tvorbu slín, takýto pes preto častejšie sliní. Sliny mu môžu aj vytekať z úst, v horšom prípade sú zmiešané s krvou.
- Zápach z úst – zápach z úst, ktorý nezmizne ani po vyčistení zubov.
- Vyhýbanie sa hladeniu po hlave – aj pri hladení môže pes pociťovať bolesť.
- Vyhýbanie sa potrave a chudnutie – v pokročilom štádiu sa pes začína vyhýbať potrave a chudne.
Čo robiť, ak má pes poškodený chrup?
Krmivom sa nedá vyliečiť poškodenie zubov, vhodne zvolené krmivo však pomáha predísť zhoršovaniu stavu. Po ošetrení chrupu veterinárom preto musíte zmeniť potravu psa, aby sa problém o pár mesiacov neopakoval.
Ako vybrať krmivo pre psov s citlivou ústnou dutinou?
Akú konzistenciu má mať krmivo pre psov s citlivou ústnou dutinou?
Ak váš pes odmieta potravu a nedokáže rozhrýzť granule, pretože pociťuje výraznú bolesť, v tom prípade je preňho potrebné konzervované krmivo. Oproti suchým granulám má vyšší obsah vody a nie je potrebné ho dlho hrýzť. Ak je krmivo naďalej príliš tuhé, musíte ho psovi zriediť s vodou – týmto spôsobom mu môžete podávať aj granule.
Ako vybrať krmivo pre psov s poškodeným chrupom?
Ak pes trpí kazením zubov, ale dokáže rozhrýzť granule, zvoľte špeciálne granule na ochranu zubov pred zubným kazom. V niektorých prípadoch môže žuvanie suchého krmiva – granúl pomôcť v boji proti tvorbe povlaku, lebo tvrdé granule fungujú podobne ako zubná kefka. Naopak konzervované krmivo často ostáva medzi zubami, čo vytvára vhodné podmienky na množenie baktérií.
Granule na ochranu zubov by mali byť oproti bežným väčšie a tvrdšie, aby ich pes čo najdlhšie prežúval. Povrch takýchto granúl by mal byť mierne drsný a mali by obsahovať vlákninu, aby sa v ústach psa rozlamovali pomalšie a príliš sa nerozdrobili. Vďaka tomu budú mať granule čo najväčší kontakt s povrchom zubov psa a odstráni sa tým čo najviac povlaku.
Najčastejšie otázky
Ako zistím, či má pes poškodený chrup?
Na povrchu zubov psov sa tvorí bezfarebný povlak. Ak sa pravidelne neodstraňuje, mení sa na zubný kameň hnedej farby. Psi môžu mať chrup poškodený z dôvodu napadnutia zubnými baktériami, ale aj mechanicky (napr. vylomením zubu). Oba dôvody môžu viesť k vzniku bolestivej infekcie zubov, ďasien, v neskoršom štádiu až krvácaním a opuchom ďasien.
Je lepšie krmivo, ktoré bráni tvorbe povlaku alebo zubného kameňa?
Krmivo, ktoré bráni tvorbe povlaku, je lepšie. Krmivo, ktoré bráni tvorbe kameňa, síce zlepšuje celkové zdravie chrupu, ale prvotnou príčinou kazenia zubov je povlak.
Aké maškrty a doplnky sú vhodné pre psov s poškodením chrupu?
V ponuke dostať aj psie maškrty na odstraňovanie zubného povlaku. Fungujú na rovnakom princípe ako vyššie spomínané tvrdé granule. Okrem nich dostať aj prísady do vody, ktoré zabraňujú tvorbe povlaku.
Akým spôsobom sa dá pomôcť psovi s poškodenými zubmi?
Tvorbe kazov sa dá predchádzať pravidelným čistením zubov. Každodenné čistenie zubov až trojnásobne znižuje vznik povlaku, ktorý je príčinou ich kazenia. Psom je ideálne čistiť zuby každý večer aspoň 1 – 2 minúty detskou mäkkou zubnou kefkou, vhodné sú aj elektrické kefky. Zamerajte sa hlavne na vonkajšiu časť zubov, z tej vnútornej sa veľká časť povlaku odstráni jazykom.