Krmivá pre psov s črevnými chorobami - Granule pre psov s citlivým trávenímgranule pre psov

Vybrať správne krmivo pre vaše domáce zvieratko môže predstavovať vždy určitú výzvu, a to väčšia výzva to je, ak psík trpí prechodne alebo dlhodobo určitými črevnými chorobami. Našťastie je na trhu množstvo značiek, ktoré riešia aj problémy citlivého žalúdka či rôzne črevné choroby.

Ako zistiť že má pes problémy s tráviacim aparátom

Prvou zásadou je, že pokiaľ zaznamenáte u vášho psa podobný problém, rozhodne ho nepodceňujte. Je lepšie hneď navštíviť zverolekára a ušetriť si tak neskoršie pravidelné návštevy či prípadne bolesti vášho psíka. Ako sme však spomínali, vynikajúcu službu môže spraviť aj špeciálne krmivo určené na črevné choroby pre psov, o ktorom si teraz povieme viac.

Črevné choroby u psíkov však môžu byť úplne banálne, ako sú napríklad hnačky, plynatosť alebo alergia, či výskyt roztočov, ale aj závaznejšie. Medzi ne patria napríklad problémy s obličkami, pečeňou či dokonca rakovina zažívacieho traktu psov. Správne krmivo pre psov preto môže zohrať veľmi dôležitú úlohu pri prevencii alebo aj liečbe týchto problémov.

Či je váš psík chorý alebo zdravý, primeraná a kvalitná strava bud vždy dobrým základom. Na trhu nájdete množstvo značiek, a preto je si z čoho vyberať. Ak je krmivo drahé, neznamená automaticky, že bude aj kvalitné. Vždy sa riaďte jeho zložením. Krmivá by nemali obsahovať žiadnu chémiu. Okrem vitamínov by mali byť tiež súčasťou krmiva látky ako sú prebiotiká a probiotiká nahrádzajúce nestrávenú a fermentovanú potravu.

Tiež je dôležité, aby vždy v krmive prevyšovali živočíšne bielkoviny, ktoré majú jasný pôvod. Ak má potrava pre psa menej ako 10 % obsahu mäsa v sušine, rozhodne ju nemožno považovať za kvalitnú. Krmivo môže obsahovať aj rastlinné bielkoviny, ale v menšom pomere a bez obsahu sóje, ktorá môže dráždiť žalúdok. Pes s črevnými problémami bude oveľa lepšie znášať psie jedlo a granule, ktoré majú prívlastok ľahko stráviteľné.

Najlepšie granule pre psov s črevnými chorobami podľa hodnotení

V krmivách tiež sledujte pôvod sacharidov. Lepšie stráviteľné sú ryžové a zemiakové vločky, ktoré uprednostňujte v porovnaní s obilím. Takéto kvalitné sacharidy sa následne pri trávení v črevách psa menia na cukry a tie sú potom zdrojom energie. Je tiež skvelé, keď krmivo obsahuje vitamíny a taktiež vlákninu z ovocia a zeleniny. Vláknina je totiž celkovo prospešná pre dobré trávenie.

Zažívací trakt a spôsob trávenia psíka v konečnom dôsledku závisí od typu stravy. Čím lepšiu stravu bude mať, tým je viac pravdepodobné, že črevných problémov bude menej a menej. Poďme si ešte v krátkosti prejsť najčastejšie sa vyskytujúce problémy a typ stravy, ktorý je pre psíkov v takýchto prípadoch vhodný.

Problémy s pankreasom

Takýto problém môže byť akútny alebo chronický. Krmivo však v tomto prípade môže zohrať hlavnú úlohu. Zápal môže spôsobiť napríklad silne korenené jedlo od stola alebo krmivo s vysokým obsahom tuku. Pri akútnych problémoch u psíka s chorobami pankreasu je základom hladovka a následne vhodná diéta s vylúčením tukov a nižším príjmom vlákniny. Zamerajte sa na výber krmiva s ľahko stráviteľnými živinami, chudými bielkovinami a sacharidmi.

Pečeňové choroby u psíkov

Podávaním kvalitných, ľahko stráviteľných bielkovín v rozumnom množstve, organizmus nezaťažíme prílišným spracovávaním odpadových látok, čím chránime pečeň a taktiež aj ľadviny. Pri správnej diéte a liečbe je možné, že sa pečeň úplne zregeneruje, preto je dôležité dodržiavať prísnu pečeňovú diétu. Kým tuky môžeme u psíka obmedziť aj výrazne, bielkoviny sú dôležitejšie pre fungovanie organizmu a preto ich príjem obmedzíme len čiastočne.

Žalúdok a črevá

Najmä u malých plemien vznikajú častokrát problémy so žalúdkom a črevami. Prvou pomocou býva hladovka a taktiež diéta u psíka. Krmivo by malo byť následne ľahko stráviteľné s bohatým obsahom živín. Ak má váš psík problémy so žalúdkom, môžu pomôcť aj doplnky stravy na podporu trávenia.

Ak sa problém javí ako vážny, nikdy nezabúdajte na správnu diagnózu, ktorá vám pomôže určiť konkrétny problém. Potom sa už len treba zamerať na správny výber krmiva pre vášho psíka.


Použité zdroje:

  1. https://todaysveterinarypractice.com/nutrition/gastrointestinal-disease-diets-dogs-cats/
  2. https://www.elmoskitchen.com/services/diet-dogs-gi-disease/

Kategórie