Cukrovka nepostihuje len ľudí, ale aj psov. Diabetes u psov pripomína diabetes 1. typu u ľudí – pes ostáva závislý od pravidelného dávkovania inzulínu. Starostlivosť o takéhoto psa môže byť pre majiteľov, najmä zo začiatku, tesne po diagnostikovaní, náročná. S cieľom udržať ideálnu hladinu glukózy, teda cukru v krvi psa je potrebné prejsť na každodenný režim dávkovania inzulínu, prídelu potravy a vychádzok.
Udržanie správnej hladiny glukózy je pre psa životne dôležité. Kým hyperglykémia (nadmerná hladina glukózy v krvi) sa u psa prejaví smädom a častejším močením, hypoglykémia (znížená hladina glukózy v krvi) môže viesť ku kolapsu.
Najlepšie granule pre psov s cukrovkou
Ako zistiť, či pes trpí cukrovkou?
Diagnózu musí určiť veterinár, cukrovke u psov však môžu nasvedčovať vonkajšie príznaky ako zvýšený apetít, nadmerný smäd, častejšie močenie, zakalenie očí alebo pochudnutie. Niektorí psi s cukrovkou môžu trpieť aj inými zdravotnými komplikáciami, napríklad obezitou, zápalom pankreasu, ochoreniami pečene, obličiek alebo alergiami.
Ako kŕmiť psa s cukrovkou?
Pes trpiaci cukrovkou musí konzumovať potravu pravidelne, v priebehu dňa vždy v rovnakom čase, v rovnakých množstvách – zväčša 2-krát denne. Denný režim príjmu potravy súvisí aj s pravidelnými dávkami inzulínu, ktoré predpíše veterinár. Aj množstvo dávok potravy a časový plán sa môže podľa odporúčania veterinára líšiť.
Ak chcete psa počas dňa kŕmiť psími maškrtami, ich vhodnosť taktiež vopred prekonzultuje. Vo všeobecnosti by sa mali podávať až 4 – 8 hodín po dávke inzulínu a ich kalorická hodnota by nemala presahovať 10% denného kalorického príjmu.
Do akej miery je potrebné meniť potravu psa?
Po diagnostikovaní cukrovky alebo pri zhoršovaní zdravotného stavu pravdepodobne budete musieť zmeniť stravovacie návyky psa. Ak však už pes má svoju stravovaciu rutinu a udržiava sa v dobrom zdravotnom stave, potom jeho potravu nemeňte. Zmena potravy by mu mohla uškodiť. Aj zmena zdroja bielkovín, napríklad výmena hovädzieho mäsa za kuracie, mu môže narušiť hladinu glukózy v krvi.
Ako vybrať krmivo pre psa s cukrovkou?
Čo by nemalo obsahovať krmivo pre psov s cukrovkou?
Krmivo pre psov s cukrovkou nesmie obsahovať zložky potravy s vysokým glykemickým indexom – jednoduché cukry a sladidlá ako med, kukuričný sirup a umelé príchute. Krmivo musí mať presné zloženie, nesmie sa líšiť podľa šarže, ako sa stáva v prípade niektorých lacnejších druhov krmív.
Čo by malo obsahovať krmivo pre psov s cukrovkou?
Krmivá často nie sú označené, že sú vodné pre psov s cukrovku, musíte preto starostlivo kontrolovať zloženie. Psi s cukrovkou by mali konzumovať potravu s nízkym glykemickým indexom – mäso, ryby, zeleninu a obilie.
Ich potrava by mala obsahovať určité množstvo vlákniny, najmä nerozpustnej, ktorá neovplyvňuje vstrebávanie kalórií, alebo kombináciu rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Podľa výskumov práve konzumácia oboch druhov vlákniny u psov s cukrovkou vedie k zlepšeniu metabolizmu tukov a cholesterolu. Vláknina by ideálne mala tvoriť 7 – 18% sušiny.
Zloženie potravy sa u psov s cukrovkou líši, ak zároveň trpia aj ďalšími diagnózami. Ak pes okrem cukrovky nemá žiadnu inú diagnózu, jeho potrava by mala obsahovať stredné až vyššie množstvo proteínov, priemerné množstvo tukov a nízke až stredné množstvo sacharidov (maximálne 55% sušiny).
Najčastejšie otázky
Čo by malo obsahovať krmivo pre psov diabetikov s nadváhou a obezitou?
Je dôležité snažiť sa udržať psovi ideálnu váhu, pretože nadváha môže spôsobovať inzulínovú rezistenciu. Pes s nadváhou by mal konzumovať potravu s nižším množstvom tukov a vyšším množstvom vlákniny (rozpustnej aj nerozpustnej, asi 10 – 20% sušiny).
Čo by malo obsahovať krmivo pre psov diabetikov s podváhou?
Pre naberanie váhy by psi mali konzumovať menej sacharidov a vlákniny (do 7% sušiny).
Čo by malo obsahovať krmivo pre psov diabetikov s ochorením pečene, obličiek alebo pankreasu?
Psi diabetici s ochorením pečene, obličiek alebo pankreasu potrebujú potravu s nižším množstvom proteínov, čiže bielkovín. Namiesto bielkovín ich potrava môže obsahovať viac sacharidov.
Čo robiť, ak pes s cukrovkou odmieta potravu?
Hladina glukózy v krvi psa je ovplyvňovaná dávkami inzulínu, ale aj množstvom potravy, ktorú prijíma. Krmivo by psovi malo chutiť, aby skonzumoval celú dávku. Ak potravu odmieta alebo nedoje celú misku, ihneď kontaktujte veterinára, aby zmenil denné dávkovanie inzulínu a potravy. Nesnažte sa meniť dávky potravy alebo inzulínu samostatne.
Použité zdroje:
- https://vetnutrition.tufts.edu/2020/01/whats-the-best-diet-for-my-dog-with-diabetes/
- https://www.akc.org/expert-advice/health/diabetes-in-dogs/
- https://www.vetsulin.com/dogs/diabetes-about.aspx