Pečeň je druhý najväčší orgán v tele psa a je zodpovedná za množstvo metabolických procesov – zúčastňuje sa trávenia, uchovávajú sa v nej vitamíny a minerály z potravy a odbúravajú sa v nej toxíny. Tento životne dôležitý orgán má u psov istú schopnosť regenerácie, prípadné zdravotné ťažkosti sa preto nemusia prejaviť hneď. U postihnutého psa sa často spočiatku prejavujú len mierne príznaky ochorenia, no práve skorá diagnostika je potrebná k úspešnej liečbe.
Najlepšie granule pre psov s ochorením pečene
Ako zistiť, či pes trpí ochorením pečene?
Presnú diagnostiku musí urobiť veterinár. Najčastejšie prebieha krvným testom, vyšetrením moču alebo ultrazvukom. K vonkajším prejavom, ktoré si môžete všimnúť, však patrí odmietanie psieho krmiva alebo celková nechuť do jedla, bolesť brucha, vracanie, hnačky a pochudnutie. Podľa konkrétneho ochorenia pečene sa môžu prejaviť aj ďalšie príznaky ako únava, strata svalovej hmoty alebo žltačka sprevádzaná zožltnutím očí a ďasien. Ak je ochorenie sprevádzané inými zdravotnými problémami, napríklad cukrovkou, môžu sa problémy s pečeňou navonok prejavovať zhoršením príznakov choroby, teda zvýšeným smädom, hladom a častejším močením.
Ako sa liečia ochorenia pečene u psov?
V závislosti od diagnózy veterinár odporučí vhodnú liečbu. Tá môže zahŕňať zmenu potravy, predpísanie liekov, výživových doplnkov, alebo aj operáciu.
Čo by malo obsahovať krmivo pre psov s ochorením pečene?
Pečeň je zodpovedná za vstrebávanie živín do tela, krmivo preto musí byť dostatočne výživné aby organizmus psa mal aj napriek jej zhoršenej funkcii naďalej dostatočný prísun živín.
Zvýšená kalorická hodnota je žiaduca aj z hľadiska množstva potravy – čím vyššiu kalorickú hodnotu má potrava, tým menej potravy musí prejsť tráviacim traktom psa. V praxi to znamená, že psovi budú stačiť menšie dávky krmiva.
Okrem toho musí byť krmivo ľahko stráviteľné, aby ste sa vyhli ďalším tráviacim problémom. Tie by okrem zaťažovania pečene mohli u psa viesť k odmietaniu potravy.
Obsah bielkovín: Psom s ochorením pečene sa vo všeobecnosti odporúča krmivo s nižším obsahom bielkovín, no závisí to aj od štádia choroby a konkrétnej diagnózy. V ľahších štádiách nemusí byť potrebné znižovanie obsahu bielkovín v krmive. Pre zdravie pečene sú naopak bielkoviny potrebné. Znižovanie množstva bielkovín a ich obmedzovanie sa používa v pokročilých štádiách choroby a pri hepatálnej encefalopatii.
Obsah medi: Niektorí psi s ochorením pečene môžu mať podľa diagnózy problém s nadmernou akumuláciou medi. Bežné krmivo často obsahuje priveľa medi, hľadajte pre nich preto špeciálne krmivo so zníženým množstvom medi.
Najčastejšie otázky
Aké výživové doplnky potrebuje pes s ochorením pečene?
Výživové doplnky pre psov s ochorením pečene musí predpísať veterinár podľa konkrétnej diagnózy. Výber nevhodných doplnkov by mohol mať práve opačný efekt, najmä pri nevhodnom dávkovaní. Psi s ochorením pečene potrebujú antioxidanty na ochranu pečene, napríklad S-adenozylmetionín a výťažky z pestrecu mariánskeho. Pre celkové zlepšenie zdravia tiež potrebujú prísun vitamínov, aminokyselín a minerálov.
Ako kŕmiť psa s ochorením pečene?
Psi s ochorením pečene by mali dostávať potravu v menších množstvách vo viacerých dávkach počas dňa, pretože ich pečeň nemusí byť schopná zmetabolizovať priveľké množstvo potravy naraz.
Ako sa starať o psa s ochorením pečene?
Pes s ochorením pečene by mal konzumovať vhodnú potravu, ktorá nezaťažuje pečeň a podporuje liečbu, a vyhýbať sa toxínom. Psom s ochorením pečene sa neodporúča nadmerná fyzická aktivita, no fyzická aktivita v rozumnom množstve je potrebná pre celkové udržanie zdravia. Tiež by ste mali pravidelne kontrolovať váhu psa, nevystavovať ho zbytočnému stresu a chodiť s ním na pravidelné prehliadky k veterinárovi.
Čo spôsobuje ochorenia pečene psov?
Na vznik ochorenia pečene vplývajú genetické faktory, no aj vonkajšie vplyvy. K najčastejším príčinám patria toxíny (k nim sa zahŕňajú napríklad toxíny z húb alebo xylitol, ktorý je pre psov jedovatý), infekcie bakteriálneho alebo vírusového pôvodu, nádory a parazity. Ochorenia pečene sa často objavujú aj ako druhotný problém pri iných chorobách, napríklad cukrovke.
Ktoré plemená psov najčastejšie postihujú ochorenia pečene?
Ochoreniami pečene môžu trpieť psi všetkých plemien, no na jednotlivé diagnózy sú najnáchylnejšie bígle, dalmatínske psy, dobermany, labradory, kokeršpaniele, maltézske psy, pudlíky a yorkshirské teriéry.
Použité zdroje:
- https://www.mypetnutritionist.com/post/ultimate-natural-guide-for-pets-liver-disease
- https://healthtopics.vetmed.ucdavis.edu/health-topics/canine/nutritional-management-liver-failure-and-hepatic-encephalopathy