Ochorenia štítnej žľazy sú u psov vážnym zdravotným problémom. Štítna žľaza je žľaza s vnútorným vylučovaním a hormóny, ktoré vylučuje, ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu a fungovanie viacerých orgánov – mozgu, srdca, pečene a obličiek. K ochoreniam štítnej žľazy zaraďujeme hypotyreózu a hypertyreózu.
Hypotyreóza
Najčastejším ochorením štítnej žľazy u psov je hypotyreóza – znížená produkcia hormónov štítnej žľazy. V tomto prípade štítna žľaza nedokáže produkovať hormóny v potrebnom množstve a metabolizmus psa sa spomalí.
K hypotyreóze môže dôjsť z viacerých dôvodov:
- Vrodenými abnormalitami štítnej žľazy
- Dôsledkom vrodeného autoimunitného ochorenia
- Atrofiou štítnej žľazy – ubúdaním buniek štítnej žľazy
- Vznikom nádorov na štítnej žľaze
- Pôsobením toxínov z vonkajšieho prostredia
Príznaky hypotyreózy
Hypotyreóza sa najčastejšie navonok prejavuje priberaním bez zvýšenia apetítu, stratou lesku srsti, vypadávaním srsti, tmavou pigmentáciou kože, spomalením srdcovej činnosti, znížením fyzickej aktivity až letargiou a slabou toleranciou voči chladu. Taktiež vedie k vysúšaniu očí, zvýšeným hodnotám cholesterolu v krvi a anémii.
Čo by malo obsahovať krmivo pre psov s hypotyreózou?
Pes trpiaci hypotyreózou môže mať slabší apetít, preto potrebuje ľahko stráviteľné krmivo s kvalitnými surovinami.
Malo by obsahovať:
- Kvalitné proteíny z hydiny, rýb alebo červeného mäsa, ktoré psovi dodajú potrebnú energiu.
- Látky podporujúce trávenie – probiotiká, prebiotiká a vlákninu. U psa nielen podporia chuť do jedla, ale pomôžu aj predchádzať nechcenému priberaniu.
- Zdravé tuky v rozumnom množstve – najmä omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú činnosť štítnej žľazy.
- Vitamíny a minerály, ktoré podporujú činnosť štítnej žľazy – jód, železo, vitamíny A a B-komplex, najmä vitamín B9.
Čo by nemalo obsahovať krmivo pre psov s hypotyreózou?
- Priveľa kalórií – z nadmerného množstva kalórií by pes s hypotyreózou v dôsledku spomalenia metabolizmu mohol priberať.
- GMO – geneticky modifikované potraviny môžu ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu. Nachádzajú sa najmä v obilninových zložkách krmív, voľte preto krmivá, ktoré sú označené, že neobsahujú GMO alebo bezobilninové krmivá.
- Umelé príchute a konzervanty – umelé príchute a konzervanty môžu negatívne ovplyvňovať činnosť štítnej žľazy. Vyberajte radšej krmivá s prírodnými konzervantmi. K prírodným konzervantom zaraďujeme napríklad vitamíny A, C, E a rôzne extrakty z rastlín.
Hypertyreóza
Hypertyreóza je nadprodukcia hormónov štítnej žľazy. V porovnaní s hypotyreózou k nej dochádza menej často.
Môže byť spôsobená:
- Nadmerným množstvom jódu v potrave, napríklad z morských rias alebo soli,
- Pri nadmernom príjme hormónov štítnej žľazy z komerčne predávaného surového mäsa,
- Nadmerným dávkovaním hormónov štítnej žľazy pri liečbe hypotyreózy,
- Nádormi na štítnej žľaze.
Príznaky hypertyreózy
Hypertyreóza sa nedá diagnostikovať iba podľa vonkajších znakov, v prípade podozrenia preto musíte urýchlene navštíviť veterinára. Navonok sa u psov zvyčajne prejaví hyperaktivitou, zvýšenou činnosťou srdca, smädom, nadmerným močením, hnačkami, vracaním a stratou lesku srsti. Psi s hypertyreózou bývajú často úzkostliví, nervózni až agresívni, majú zrýchlené dýchanie a slabú toleranciu voči teplu. Problém treba riešiť čím skôr, lebo môže viesť až k zlyhaniu srdca a obličiek psa.
Ako kŕmiť psa s hypertyreózou
Pes s hypertyreózou by mal konzumovať najmä doma pripravenú, surovú alebo iba mierne varenú potravu, lebo tá je najľahšie stráviteľná a najmenej zaťažuje vnútorné orgány. Mala by obsahovať množstvo antioxidantov a omega-3 mastných kyselín.
Čomu sa vyhnúť pri kŕmení psa s hypertyreózou?
Pes s hypertyreózou nesmie konzumovať potraviny, ktoré obsahujú jód alebo priamo hormóny štítnej žľazy a tie, ktoré zvyšujú činnosť štítnej žľazy, najmä:
- Potraviny obsahujúce veľa jódu – morské riasy, slané jedlá.
- Niektoré druhy zeleniny – kel, kaleráb, brokolicu.
- Komerčne predávané surové mäso – surové mäso určené pre psov má často vysoký podiel mäsa z krku zvierat, z blízkosti štítnej žľazy, obsahuje preto hormóny štítnej žľazy.
- Vo veľkom množstve by pes s hypertyreózou nemal konzumovať ani hydinu, hovädzinu, spracované obilniny, mliečne produkty avaječné žĺtka.
Najčastejšie otázky
Čo spôsobuje ochorenia štítnej žľazy u psov?
Činnosť štítnej žľazy ovplyvňujú viaceré škodlivé chemické látky, ktoré sa počas života dostávajú do tela psa. Môže ísť o pesticídy na odpudzovanie kliešťov, psie vakcíny, antibiotiká a steroidy, ftaláty v hračkách pre psov, chemické látky v antibakteriálnych mydlách a konzervanty v lacných krmivách.
Aké výživové doplnky sú vhodné pre psov v ochorením štítnej žľazy?
Psi s ochorením štítnej žľazy potrebujú doplnky na podporu správnej funkcie štítnej žľazy a tých ďalších orgánov, ktoré sú ovplyvnené hormónmi štítnej žľazy. Správnu činnosť štítnej žľazy u psov podporujú najmä omega-3 mastné kyseliny a selén, z vitamínov najmä vitamín A a vitamíny skupiny B.
V prípade hypertyreózy je vhodné dopĺňať aj vitamín D a aminokyselinu L-karnitín.
Použité zdroje: