Krmivo pre psov v rekonvalescencii

Zoslabnutí psi po úrazoch, operáciách alebo dlhodobom hladovaní potrebujú pre svoje zotavenie kvalitnú výživu. Napriek tom však často majú naopak slabý apetít, nedokážu prijať dostatočné množstvo potravy alebo majú úplný problém s prijímaním potravy. V takejto situácii potrebujú špeciálne krmivo pre psov v rekonvalescencii. Krmivá pre psov v rekonvalescencii sú vyvinuté tak, aby boli ľahko požívateľné, podporovali zdravie psa a napomáhali čo najrýchlejšiemu zotaveniu.

Najlepšie granule pre psov v rekonvalescencii

 

Ako vybrať krmivo pre psov v rekonvalescencii?

Psi v rekonvalescencii jedia iba menšie porcie potravy, krmivo by preto malo byť chutné, aby u nich čo najviac podporovalo trávenie. Zároveň musí byť aj ľahko stráviteľné a obsahovať zložky s vysokou výživovou hodnotou, pretože ich organizmus má zníženú schopnosť vstrebávať živiny.

Čo by malo obsahovať krmivo pre psov v rekonvalescencii?

 • veľké množstvo proteínov (bielkovín) – bielkoviny sú potrebné pre zdravie tkanív v tele a na udržiavanie svalovej hmoty
 • veľké množstvo energie – psi v rekonvalescencii majú slabší apetít, no rýchlejší metabolizmus, preto potrebujú aj z malého množstva potravy získať čo najviac energie
 • obsah tukov – tuky majú vysokú výživovú hodnotu, preto sa vo všeobecnosti pre psov v rekonvalescencii odporúča potrava so zvýšeným množstvom tukov. Tuky sú však ťažšie stráviteľné, v závislosti od druhu operácie a zdravotného stavu preto veterinár môže odporučiť naopak potravu so zníženým množstvom tuku

Aké živiny by mala obsahovať potrava pre psov v rekonvalescencii?

Okrem základných stavebných látok je pre zotavenie potrebný aj prísun vitamínov, minerálov a mastných kyselín. Krmivo pre psov v rekonvalescencii by malo byť obohatené najmä o tieto živiny:

 • antioxidanty na podporu zdravia, napríklad vitamíny E a C
 • vitamíny a minerály na podporu imunity – vitamín A, C a zinok
 • na zacelenie jaziev po operácii sú potrebné výživové látky na podporu rastu tkanívzdravej pokožky ako omega-6 mastné kyseliny, vitamíny A, E a zinok
 • protizápalové látky, napríklad omega-3 mastné kyseliny

Akú konzistenciu má mať krmivo pre psov v rekonvalescencii?

Zoslabnutí psi v rekonvalescencii majú problém dostať tuhú potravu do žalúdka, namiesto granúl je preto vhodné vlhké krmivo z plechovky alebo práškové, zriedené s vodou. Niektoré krmivá pre psov v rekonvalescencii sú priamo určené na riedenie vodou, lebo zoslabnutých psov je potrebné kŕmiť zriedeným krmivom pomocou striekačky.

 

Najčastejšie otázky

Za aký čas môže prejsť pes na krmivo pre psov v rekonvalescencii?

Náhla zmena krmiva zo dňa na deň by mohla u psa viesť k tráviacim ťažkostiam – hnačkám, vracaniu alebo bolesti brucha. Ak je to možné a pes je schopný konzumovať aj pôvodnú potravu, zaraďte nové  krmivo do jeho jedálnička postupne v priebehu 5 – 7 dní. V prvý deň začnite malým množstvom nového krmiva a každý ďalší deň postupne zvyšujte jeho množstvo, až úplne prejdete na nový druh krmiva.

Ako často kŕmiť psa v rekonvalescencii?

Psi v rekonvalescencii jedia naraz len menšie dávky krmiva, odporúča sa ich preto kŕmiť častejšie, asi 2 – 5-krát za deň.

Ako kŕmiť psov v rekonvalescencii?

Psi v rekonvalescencii jedia menej, mali by ste u nich preto  čo najviac povzbudzovať chuť do jedla. V prípade, že pes neje dostatočné množstvo krmiva, vyskúšajte niektorý z týchto tipov:

 • Aby mu krmivo čo najviac chutilo, ohrejte ho na teplotu tela.
 • Krmivo mu servírujte v tichom prostredí.
 • Ponúkajte mu krmivo alebo ho kŕmte priamo z ruky.
 • Pri kŕmení sa s ním skúste potichu rozprávať a povzbudzovať ho do jedla.
 • Ak pes krmivo odmieta, nenechávajte mu ho a nečakajte, kým ho zje. Zoberte mu ho a ponúknite mu neskôr čerstvé.
 • Pes by mal mať k dispozícii neustále misku čistej vody. To platí aj v prípade, ak konzumuje riedke krmivo alebo krmivo rozpustené vo vode.
 • Umiestnite misku s krmivom na vyvýšené miesto, nie na zem. Krmivo sa mu tak bude ľahšie prehĺtať.
 • Ak má pes problém s prehĺtaním, budete ho musieť kŕmiť pomocou striekačky. Menších psov pri kŕmení môžete zobrať na ruky, jedlo sa tak vďaka gravitácii psovi ľahšie dostane do žalúdka.

Čo robiť, ak pes aj napriek snahe odmieta potravu?

Ak pes odmieta potravu už dva dni alebo dlhšie, alebo počas troch dní zje iba polovičné množstvo krmiva, kontaktujte veterinára. Konzultácia s veterinárom je potrebná aj v prípade úbytku hmotnosti.

 


Kategórie