Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Najlepšie búdy pre psov - ako vybrať tú správnu?

Búdy pre psov

Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Je najvernejší a nedokáže klamať. Pýtate sa „prečo?“, dôvod je veľmi jednoduchý. Chýba mu jeden zo zmyslov, reč. Nedokáže hovoriť. Nepovie nám, čo ho bolí alebo kedy je hladný. Dorozumieva sa s nami pohybmi, prípadne štekaním, bafkaním, vrčaním.

Čoraz častejšie vídame, že ľudia si kupujú psa, domáceho miláčika, do domu či bytu a prebýva s nimi v spálni, posteli. Keby sme sa ich opýtali, z akého dôvodu je tomu tak, odpovede by boli určite rôzne. Niekto by povedal, že ho pes počas spánku stráži, iný zas, že keď s ním spí aspoň pes, nemá pocit samoty, no našli by sa aj takí, čo by povedali, že pes si zaslúži rovnaké pohodlie ako človek. No nie každý pes je vhodný ako „posteľový miláčik.“ Predstavte si takého obrovského psa, napr. Bernského salašníckeho psa, že by sa Vám ráno pozeral z vedľajšieho vankúša do očí.

Je preto vhodné rozlišovať psy, ktoré môžu byť v byte, tzv. bytové a psy, ktoré sú ideálne ako „strážcovia domova“ vonku, v záhrade. Nemusíte sa báť, že by im bolo vonku smutno alebo zima, stačí im vybrať ten správny a vhodný „domov“ vo forme búdy, a určite budú spokojné.

Ako vybrať búdu pre psa

K ich spokojnosti je však potrebné, aby búda, ktorú im poskytneme ako príbytok spĺňala kritériá dostatočnej veľkosti, pohodlnosti, a hlavne, aby bola vyrobená z vhodného materiálu. Výber dokonalej búdy spočíva v niekoľkých kritériách a krokoch, ktoré si v nasledujúcich riadkoch priblížime. Medzi naj základnejšie patrí:

  • Veľkosť búdy
  • Umiestnenie
  • Materiál
  • Typ strechy

Už vieme, na čo sa zamerať pri výbere búdy, avšak pozrime sa bližšie na jednotlivé kritériá, aby bol výber naozaj prispôsobený požiadavkám domáceho miláčika, pre ktorého sa búda stane domovom.

Najlepšie búdy podľa heureky

Veľkosť búdy

Ako prvému kritériu, a zároveň veľmi dôležitému, sa venujeme správnej veľkosti. Častokrát sa stretávame s tvrdením, že búda by nemala byť ani veľmi veľká, ani veľmi malá. Je to však veľmi rozsiahly pojem, ktorému rozumie len málokto. Skutočnosť je iná. V skutočnosti by sme mali dbať na jednotlivé rozmery psa, ktorému búdu kupujeme. Dôležitá je výška, dĺžka aj hĺbka búdy, pre ktorú sa rozhodujeme.

Rada veterinárov odporúča, aby bola výška aspoň taká, aby sa v nej pes vedel bez problémov postaviť na nohy, bez toho, aby sa musel prikŕčať, či si búchal hlavu a strechu, ďalej, aby si vedel spokojne ľahnúť, natiahnuť sa či otočiť. Aby tomu tak bolo, musíme poznať jednotlivé rozmery psa. Preto Vám teraz napovieme, ktoré rozmery sú dôležité a ako ich správne zmerať.

Dĺžka psa

Od dĺžky domáceho miláčika závisí najmä šírka a hĺbka búdy. Aby sme správne zmerali dĺžku psa, je možné použiť krajčírsky meter. Psa by sme mali merať v ľahu, aby bol viac menej natiahnutý, v polohe, v akej bude spať. Začiatok metra priložíme k špičke nosa a zmeriame dĺžku až po začiatok chvosta. Pozor, v tomto prípade chvost nemeriame, nezapočítava sa do dĺžky psa. ak sa nám podarí správne zmerať dĺžku psa, vieme, aká minimálne dlhá a hlboká musí byť búda, ktorú chceme kupovať.

Výška psa

Druhý rozmer, ktorý nemôžeme opomenúť, je výška psa. Aby pes vedel, kde má miesto a chcel naň chodiť, je potrebné, aby bola búda dostatočne vysoká, aby sa nestalo, že sa v tme postaví a udrie. Na zmeranie výšky psa môžeme taktiež použiť krajčírsky meter. V tomto prípade je najlepšie psa merať v stoji, keď je vystretý, vzpriamený. Meriame celú výšku, od zeme až po najvyššiu časť hlavy. Toto je minimálna výška búdy, ktorú náš pes potrebuje. Najčastejšie chyby sa stávajú, ak sa majitelia domácich miláčikov rozhodnú kúpiť búdu s klasickou strechou, obrátené písmeno V. V takomto prípade je dôležité uvedomiť si fakt, že pri tejto búde potrebujeme vedieť 2 rozmery, 2 rôzne výšky búdy, a to v bode, kde je strecha najvyššia a v bode, kde je strecha najnižšia. Pri tejto skutočnosti je rozhodujúcim rozmerom výška v bode, kde je strecha najnižšia, pretože tá musí dosahovať minimálne výšku psa. Pri šikmých strechách tento problém nenastáva.

Plecia a hrudník

Možno sa pýtate, prečo je dôležitý aj tento rozmer. Odpoveď je však veľmi jednoduchá. Rozmer pliec a hrudníka je dôležitý najmä pre vstup do búdy, aby do nej vedel pes ľahko vojsť a vyjsť bez akéhokoľvek zranenia, poškriabania a v akejkoľvek nálade. Plecia a hrudník psa možno zmerať veľmi jednoducho. Opäť môžeme merať v stoji, pričom plecia meriame od zeme po predné rameno psa a hrudníka spoza predných labiek okolo celého obvodu. V takomto prípade dostaneme veľkosť otvoru, ktorý je potrebný pre jednoduchý prechod do a z búdy.

Je síce fakt, že vy si zmeriate jednotlivé časti, rozmery, aké by mala vhodná búda mať, v obchode však natrafíte často na fixné veľkosti búdy od XS až po XL. Nebojte sa, pri správne nameraných rozmeroch vášho psa, nebudete mať v tomto prípade problém vybrať tú správnu.

Najväčšou chybou, s ktorou sa v praxi stretávame je príliš veľká búda. Problémom v tomto prípade môže byť najmä neschopnosť vyhriať ju, resp. správna veľkosť búdy je taká, aby si vnútro vedel pes svojím teplom z tela vyhriať.

Umiestnenie búdy

Ak už máme vybratý správy rozmer búdy, je veľmi dôležité vedieť, kde chceme búdu umiestniť. Jej lokalizácia je rovnako dôležitá ako ďalšie faktory. Medzi najčastejšie chyby patrí umiestnenie na príliš slnečné, poprípade príliš tmavé miesto.

Príliš slnečné miesto – málokto z nás si uvedomuje, že umiestnenie búdy na priame slnko nezabezpečí teplo c búde. Skôr spôsobí prehriatie búdy. V takomto prípade silu prehriatia možno prirovnať k zatvorenému autu v lete. A určite by nik z nás nechcel, aby jeho pes skončil ako dieťa „zabudnuté“ v aute počas letných horúčav.

Druhým extrémom je v tomto prípade príliš tmavé miesto v tieni, ktoré naopak môže spôsobiť prílišnú zimu, ktorá v búde panuje. Tento fakt môže spôsobiť, že ani teplo sálajúce z tela psa nedokáže vyhriať búdu a bude v nej zima nie len v nočných hodinách.

Najideálnejším riešením je v tomto prípade umiestnenie na takom mieste, aby na ňu počas dňa aj svietilo slnko, ale následne, aby fungovala ako skrýša v chládku pred extrémnym prehriatím. Jedným z dôležitých faktorov je to, aby bola otvor do búd umiestnený na takej strane, kadiaľ často nefúka, resp. aby pes v búde nemal prievan a zimu, práve z dôvodu vetra.

Búda pre psa do bytu

Do bytu odporúčame menšie búdy, ktoré sú väčšinou z látky nazývané aj textilné domčeky.

Materiál

Drvivá väčšina z nás žije v presvedčení, že psie búdy sa vyrábajú len z dreva. No skutočnosť je iná. V súčasnosti v predajniach možno nájsť búdy z dvoch materiálov, z už spomínaného dreva a z plastu, prípadne z textilných materiálov, avšak tie sú využívané ako búdy pre psa v interiéri. Pozrime sa bližšie na búdy z dreva a plastu, resp. na ich výhody či nevýhody.

Búda z dreva

Búdy z dreva sú považované za tradičnú formu obydlia pre psa, aké poznáme najčastejšie. Medzi ich najväčšie prednosti patrí okrem iného aj vzhľad, ktorý dýcha prírodou. Sú považované za výborné tepelné izolanty a svojou odolnosťou prevyšujú plastové búdy. Čo sa týka váhy, tak drevená búda je určite ťažšia ako je váha plastovej, avšak to kompenzuje jej väčšia odolnosť voči poveternostným podmienkam.

Najlepšia búda pre psa

Pri drevených búdach nemožno opomenúť fakt, že samotná búda musí byť zostrojená zo suchého dreva, aby sa v nej nemnožili baktérie, vírusy, kožné choroby, či problémy s dýchacími cestami psa. Je lepšie odvetrávaná ako plastová. Napriek tomu nemôžeme zabudnúť, že búda, ktorá je z dreva sa musí ošetrovať minimálne každých 5 rokov, aby sa predĺžila jej životnosť.

Búda z plastu

Ak hľadáte pre svojho domáceho miláčika vhodnejšiu alternatívu pre vašu peňaženku, máme pre Vás tip. Je ním plastová búda. Medzi jej najväčšie prednosti patrí cenová dostupnosť, rôzne farebné prevedenia či tvary, a jednoduchšie čistenie, nakoľko plast neberie do seba pachy.

Ak však hovoríme o ďalších vlastnostiach, je potrebné spomenúť, že je v nej horšia prievzdušnosť, je horším tepelným izolantom s menšou odolnosťou pred poškodením. Ak sa však rozhodnete pre plastovú búdu, dbajte na to, že je potrebné zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, aby v búde nevznikala pleseň, čo môže byť ideálne miesto pre tvorbu ochorení.

Strecha

Posledným, no nie najmenej dôležitým faktorom, ktorému sa pri výbere psej búdy venujeme, je samotná strecha. V tomto prípade si môžete vyberať ž 3 rôznych dizajnov, a to obrátené písmeno V, šikmá strecha a plochá strecha. Najčastejšie môžeme vidieť búdy so strechou s obráteným písmenom V. Tento typ strechy je najobľúbenejší, či už z hľadiska dizajnu alebo tradícií, pričom je potrebné dbať na výšku búdy, ako sme to už spomínali pri správnej výške, resp. aby bola výška v bode s najnižšou strechu minimálne tak vysoká, ako je výška psa.

Ďalším typom je šikmá strecha, tento typ strechy je taktiež veľmi obľúbený, nakoľko má výborné odvádzanie vody a vlhka, čo spôsobuje lepšie prúdenie vzduchu a zabraňuje zatekaniu, čo sa týka rovnej strechy, tá je odporúčaná v miestach, kde nedochádza k silným dažďom či udržiavaniu snehu, nakoľko by mohla spôsobiť problémy s odvádzaním vody, prípadne zatekaním samotnej búdy, čo by mohlo spôsobiť zvlhnutie stien, prípadný vznik plesní.

Okrem tvaru strechy je dobré spomenúť aj materiály, z ktorých môže byť samotná strecha zhotovená. Medzi najčastejšie patria plechy a šidle, ak hovoríme o drevených búdach. Tieto strechy sú robustnejšie a odolnejšie voči poveternostným podmienkam. Plastové búdy majú väčšinou aj strechy zhotovené z plastu, ktoré sú menej odolné. Je potrebné nezabúdať na skutočnosť, že je dobré si rozmyslieť do ktorej z jednotlivých búd zainvestujete, aby sa nestalo, že by ste museli za krátky čas vyberať vhodnejšiu, pretože pri prvom výbere ste nevenovali dostatok času výberu tej najideálnejšej pre Vášho domáceho miláčika.

Ešte raz preto ponúkame prehľad tých najdôležitejších kritérií, ktoré nemožno opomenúť pri výbere

  • Správna veľkosť búdy a otvoru, podľa rozmerov psa,
  • Umiestnenie na slnečnom, ale zároveň mieste, kde je aj chládok
  • Dreveným materiálom je potrebné venovať dôkladnú starostlivosť aspoň každých 5 rokov
  • Je potrebné dbať, aby boli materiály suché a nevznikali v nich plesne
  • Typ strechy je nutné zvoliť podľa miesta, kde bude búda umiestnená
  • Správny materiál pre zhotovenie strechy.

Ako si vyrobiť vlastnoručne búdu?

Dúfame, že Vám tento článok pomohol, a teraz už budete vedieť, na čo dbať pri výbere správneho príbytku pre Vášho domáceho miláčika.

Ktoré búdy pre psov sú najlepšie? Vyberáme za Vás.

5 € 16 € 16 € 16 €
S týmto kolíkom vo Vašom batohu sa už nikdy viac nebudete musieť zháňať po vhodnom strome na priviazanie Vášho psa. Práve v lete berie človek... Nie každý pán má k dispozícii koterec alebo svoju záhradu ohraničenú vysokým plotom. Šnúra, ktorá je dostatočne dlhá, aby psovi umožnila... Nie každý pán má k dispozícii koterec alebo svoju záhradu ohraničenú vysokým plotom. Šnúra, ktorá je dostatočne dlhá, aby psovi umožnila... Nie každý pán má k dispozícii koterec alebo svoju záhradu ohraničenú vysokým plotom. Šnúra, ktorá je dostatočne dlhá, aby psovi umožnila...
Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu