Najlepšie postroje pre psov – ako vybrať

Viacerí majitelia psov volia pre svojho štvornohého miláčika namiesto obojku postroj. Postroje majú v porovnaní s obojkami množstvo výhod – vytvárajú na krk psa menší tlak a sú vhodnou voľbou i pri športovaní so psom. V ponuke dostať viacero druhov postrojov rôznych tvarov a medzi jednotlivými druhmi môže byť ťažké sa zorientovať. Ako vybrať ten správny?

Najlepšie postroje pre psa podľa hodnotení

V ktorých prípadoch je vhodný pre psa postroj?

  • Pre brachycefalické plemená psov – brachycefalické plemená ako boxer, francúzsky buldoček, bostonský teriér či mopslík majú kvôli krátkemu nosu a ďalším vyšľachteným znakom sťažené dýchanie. Nosenie obojku u nich tento problém ešte zhoršuje. Postroje sú im pohodlnejšie a pomáhajú aj predísť prípadnému poškodeniu dýchacieho ústrojenstva.
  • Pri športoch – postroje sú vhodnejšou alternatívou aj pri viacerých športoch so psami ako beh, bicyklovanie, lyžovanie so psom či horská turistika.
  • Pre psov, ktorí ťahajú za vôdzku – ťahanie za vôdzku nie je iba problém v správaní psa, môže mu privodiť aj zdravotné problémy a viesť k poškodeniu krku a nervov. Používanie postroja celkovo znižuje tlak na krk psa pri ťahaní a existujú aj postroje špeciálne určené na odnaučenie od tohto zlozvyku.
  • Do auta – psa v postroji môžete pripnúť k psiemu bezpečnostnému pásu do auta a nebudete tak na cestu potrebovať špeciálnu prepravku.
  • Pre starších a chorých psov – postroje nachádzajú svoje uplatnenie aj pri starých a chorých psoch, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom. Vďaka nim môžete pomôcť psovi pri postavení sa zo zeme a ďalších úkonoch.

Ako vybrať postroj pre psa?

Postroje podľa veľkosti

Postroj pre psa musí mať správnu veľkosť, aby sa pes z neho nedokázal vyvliecť a zároveň ho neobmedzoval v pohybe. Pri výbere veľkosti postroja je smerodajným rozmerom obvod hrude psa v najširšej časti. Toto miesto sa nachádza vo vzdialenosti asi 3 – 8 cm za prednými nohami psa (v závislosti od veľkosti plemena, u veľkých plemien aj ďalej).

Postroj psa nesmie žiadnym spôsobom obmedzovať pri pohybe, ani ho škriabať na pokožke. Nesmie mu siahať vysoko ku krku a pri chôdzi sa nemá dotýkať nôh. Ak postroj psovi pri pohybe zavadzia alebo mu dráždi pokožku, je potrebné vybrať inú veľkosť alebo tvar postroja.

Postroje podľa tvaru

Najčastejšie používané postroje sú tie v tvare písmen H a Y. Iné typy postrojov nie sú odporúčané, lebo môžu nerovnomerne roznášať tlak na jednotlivé časti tela. Napríklad nórske postroje vytvárajú silný tlak na hrudník psa a obmedzujú pohyb jeho predných nôh, pretože sa dotýkajú lopatiek, resp. sa pripínajú príliš blízko k lopatkám.

Postroje podľa prešívania a materiálu

Pohodlie psa pri nosení postroja závisí aj od jeho materiálu. Kožené postroje sú príjemnejšie oproti tým z nylonu.

Na bežné nosenie sú polstrované  pohodlnejšie v porovnaní s nepolstrovanými. Kvalitné polstrovanie zakryje aj niektoré spony a zapínanie postroja, ktoré by psovi mohlo byť nepohodlné. Taktiež postroje šité v celku majú menej praciek a sú na nosenie príjemnejšie.

Naopak, na letné mesiace sú vhodné minimalistické popruhové postroje bez polstrovania, lebo v iných druhoch postrojov by sa pes mohol prehriať.

Najčastejšie otázky

Môže pes nosiť postroj aj obojok naraz?

Áno, je to vhodné zvlášť vtedy, ak na postroji nemá menovku.

Môže pes nosiť postroj aj doma?

Nie, postroj by sa mal nosiť iba vonku. Doma by ste ho psovi mali vyzliecť, lebo by mohol u psa spôsobiť nadmerné prehriatie alebo by sa s ním mohol vo vašej neprítomnosti o niečo zavadiť.

Aký postroj je najlepší na odnaučenie psa od ťahania za vodítko?

Na odnaučenie psa od ťahania za vodítko sú najlepšie postroje s pripínaním vodítka na hrudi. V prípade ťahania sa pes s takýmto postrojom pretočí k psovodovi, čím sa odpúta jeho pozornosť od objektu, ktorý ho predtým upútal.

Aký postroj je najvhodnejší pre šteniatko?

Šteniatka rastú, zvoľte pre ne preto postroj s nastaviteľnou veľkosťou. Najväčší rozsah nastavovania veľkostí majú popruhové postroje.

Aký postroj je najvhodnejší pre dlhosrstých psov?

Dlhosrstým psom vyberajte postroje šité vcelku. Okolo úzkych pásov postroja by sa im mohla zamotávať srsť, čo je veľmi bolestivé.

Aký postroj je najvhodnejší pre psa do auta?

Do auta vyberte postroj s čo najmäkším polstrovaním, lebo je pohodlnejší a v prípade nehody psa najlepšie ochráni.

Aký postroj je najlepší na športy ako bikejoring alebo skijoring?

Na športy, pri ktorých pes ťahá bicykel alebo lyžiara, sú určené špeciálne záprahové postroje s pripínaním vodítka v zadnej časti postroja.


Kategórie