Osteochondróza u psa

Osteochondrózou trpia najčastejšie psi veľkých a stredne veľkých plemien. Ide o zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k vytvrdnutiu chrupavky, čo môže viesť k odumretiu a odlomeniu je časti. To spôsobuje obmedzenie rozsahu pohybu kĺbov, vznik zápalov a bolesti kĺbov. Osteochondróza môže postihnúť chrupavky na ramenách, lakťoch, kolenách alebo priehlavkoch psa. Väčšinou sa prejaví naraz na oboch končatinách (pravej a ľavej) a postihuje častejšie samcov než samice.

Príčiny

Hlavné príčiny osteochondrózy nie sú doteraz známe. Vniká nesprávnym rastom chrupaviek počas vývinu psa v mladom veku, väčšinou v 5. – 12. mesiaci. Chrupavka počas rastu stvrdne a stáva sa krehkou, čo vedie k vzniku prasklín až úlomkov chrupavky už pri bežnej fyzickej záťaži. Úlomky sa dostávajú do kĺbu a môžu v ňom putovať, čím spôsobujú bolesť, obmedzujú rozsah pohybu kĺbu a v poškodených miestach vznikajú zápaly.

K príčinám vzniku osteochondrózy patrí dedičnosť, ale aj nadmerne rýchly rast psa. Ten môže byť spôsobený neúmerne veľkým objemom krmiva alebo priveľkým množstvom vápnika v prijímanej potrave.

Na vznik osteochondrózy vplývajú aj ďalšie faktory ako hormónyslabý krvný obeh, ktorý môže spôsobiť nedostatočný prísun živín do chrupavky. V niektorých prípadoch môže osteochondróza vzniknúť aj po zranení.

Príznaky

Príznaky sa najčastejšie objavujú v 6. – 9. mesiaci. Osteochondróza sa prejavuje krívaním, ktoré je raz silnejšie, inokedy slabšie a na istý čas môže aj úplne vymiznúť. Problémy sú najvýraznejšie po väčšej fyzickej záťaži, ale aj v priebehu prvých pár minút po nečinnosti. Postihnutý kĺb môže byť opuchnutý a zapálený.

Diagnostika

Osteochondróza sa vyšetruje aj na základe vonkajších znakov – zisťovaním rozsahu pohybu postihnutého kĺbu, no k úplnej diagnostike je potrebné aj ďalšie vyšetrenie – pomocou röntgenových snímok, CT či artroskopie.

Liečba

Ak diagnostika prebehne včas a chrupavka je poškodená iba minimálne, môže sa zahojiť aj sama, musíte však so psom počas doby niekoľkých týždňov dodržiavať striktný pokoj od fyzickej aktivity (obmedzovanie výbehu, celodenný oddych v klietke) spojený s užívaním liekov alebo výživových doplnkov na podporu zdravia chrupaviek a proti zápalom.

Ak je ochorenie rozsiahlejšie alebo oddych od fyzickej aktivity nepomohol a pes naďalej kríva, musí sa osteochondróza liečiť operáciou – chirurgicky alebo artroskopicky. Po operácii taktiež nasleduje doba kľudu. Počas nej je potrebné s končatinou cvičiť cviky odporučené veterinárom, aby sa zaistil správny rozsah pohybu kĺbu.

Najlepšie predpoklady na úspešné vyliečenie sa majú psi, ktorí trpia osteochondrózou ramenných kĺbov. Lakťovépriehlavkové kĺby s osteochondrózou sa naopak liečia najťažšie.

Prevencia

Osteochondróza najčastejšie postihuje veľké plemená psov ako nemecká doga, bernský salašnícky pes, rotvajler či zlatý retríver, objavuje sa však aj u menších plemien ako whippet, kólia alebo kokeršpaniel.

Keďže je jej príčinou rýchly rast psa spôsobený nadmerným prísunom krmiva, kŕmte šteniatka iba dávkou odporúčanou výrobcom a zbytočne ju nezvyšujte, ani keď má vaše šteniatko dostatočný apetít – práve to by mohlo viesť k vzniku osteochondrózy a ďalších vývinových ochorení, napríklad dysplázie bedrových a lakťových kĺbov alebo luxácie pately.

V prípade väčších plemien kŕmte šteniatko iba krmivom určeným pre veľké plemená. Krmivá pre šteniatka malých plemien obsahujú priveľa vápnika, ktorého nadmerný príjem tiež spôsobuje rýchly rast a vznik vývinových ochorení. Šteniatku taktiež nepodávajte ani výživové doplnky s obsahom vápnika, ak ich nemá predpísané veterinárom.

Najväčší pozor si dávajte, ak sa u príbuzných vášho šteniatka už osteochondróza objavila, lebo ochorenie je dedičné. Podobne, ak osteochondrózou trpí váš pes, nie je vhodné ho ďalej krížiť.

V mladom veku by psi nemali podstupovať nadmernú fyzickú záťaž (pridlhé prechádzky, veľa skokov), ktorá môže nepriaznivo vplývať na správny vývin pohybového aparátu. Na zdravie kĺbov negatívne vplýva aj obezita.

Použité zdroje

  1. https://willows.uk.net/specialist-services/pet-health-information/orthopaedics/osteochondrosis/
  2. https://www.acvs.org/small-animal/osteochondrosis-of-the-shoulder

Kategórie