Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Najlepšie obojky proti štekaniu - ultrazvukový, sprejový, elektrický


Zrejme každý štvornohý priateľ v podobe psa má úžasných stránok a je vaším miláčikom, prípadne verným strážcom, ale zrejme sa nájde aj niekoľko negatív. Veď nakoniec, nikto nie je dokonalý. Na každú neresť je však nejaké riešenie a platí to napríklad aj v prípade, že je váš psík príliš hlučný. Obojok proti štekaniu môže byť jedným z vynikajúcich a efektívnych riešení a my vám v tomto článku prezradíme, ktoré sú najlepšie obojky pre psíkov proti štekaniu.

Protištekacie obojky sú navrhnuté tak, ako už názov napovedá, aby bol štekot psíka minimalizovaný. Na začiatku je však dôležité pochopiť to, že štekanie je spôsob, akým sa pes dorozumieva s iným psom alebo psami, prípadne komunikuje s vami. Na štekanie existuje vždy nejaký dôvod. Prvý pokus k eliminovaniu štekotu by mal viesť teda k tomu, že skúsite psíka vycvičiť. Je tiež dobré, ak skúsite objaviť dôvod jeho štekania. Samozrejme, pokiaľ pes šteká pri bráne pri každej príležitosti, kedy zbadá okoloidúceho, môže byť namieste takýto obojok riešiť a práve preto si predstavíme, z ktorých by ste si mohli vybrať.

Najlepšie obojky proti štekaniu podľa hodnotení

Obojky proti štekaniu v praxi fungujú tak, že pri štekaní vášho psa vydajú nejaký podnet. Tým podnetom môžu byť vibrácie, vysoký zvuk alebo aj voňavý sprej. Sú tu však aj iné protištekacie obojky, ktoré spôsobujú malý statický šok, tie však treba dobre zvážiť, pretože by psíkovi mohli spôsobiť ujmu. Nemusíte sa však báť, že by boli iné typy obojkov proti štekaniu neúčinné, stačí ich len používať správne.

Jednou z dôležitých zásad, ktorou sa riaďte je, že obojok musí vykonať akciu ihneď po zaštekaní. Inak si psík nevytvorí túto asociáciu. Stimul má odradiť psa od štekania prostredníctvom príčinnej súvislosti – pes si bude štekanie spájať s nepohodlím. Ak sa však používajú nesprávne, môžu psovi vytvárať iba stres navyše, čo nie je dobré.

Protištekacie obojky prídu vhod predovšetkým majiteľom psov s tvrdohlavými alebo agresívnymi psami. V tom prípade môžete použiť obojok, aby ste získali väčšiu kontrolu nad svojím psom a podporovali jeho dobré správanie. Väčšina týchto obojkov má veľkú výhodu v tom, že majú nastaviteľný stimul zvukov. Tu sú jednotlivé typy obojkov:

Ultrazvukový obojok proti štekaniu

Tento obojok používa ultrazvukový tón alebo vysokofrekvenčný zvuk, ktorým roztýli pozornosť vášho psíka. Fungujú jednoducho vďaka malej krabičke so senzormi, ktorá dokáže detekovať štekanie. V momente, keď psík zašteká, obojok vydá tón.

Výhody týchto obojkov: Psík sa časom naučí, že zvuk prestáva vo chvíli, keď aj on prestane štekať. Používanie takýchto obojkov je maximálne bezpečné a zvuk je aj príjemný pre uši. Niektoré ultrazvukové obojky majú dokonca viacero senzorických a nastavovacích úrovní, ktoré vyhovujú všetkým veľkostiam plemien.

Nevýhody: tento obojok nemusí fungovať úplne na každého psíka a niektorý s tým skrátka neprestane. Ďalšou nevýhodou je to, že aj napriek tomu, že je zvuk bezbolestný, stále môže predovšetkým pre úzkostných psíkov spôsobovať malú úzkosť.

Sprejový obojok proti štekaniu

Tieto typy obojkov proti štekaniu sú v súčasnosti veľmi populárne. Sprejový obojok funguje jednoducho tak, že jemne podráždi nos vášho psa sprejom, ktorý je bezpečný pre ľudí aj zvieratá. Funguje tak, že obojok má senzor, ktorý dokáže detekovať štekanie. Akonáhle pes zašteká, obojok spustí zariadenie, ktoré rozpráši tekutinu blízko hlavy vášho psa, aby odvrátilo jeho pozornosť od štekania. Tak psík postupne pochopí, že obojok vypúšťa sprej iba pri štekaní. Veľmi obľúbenou značkou je napríklad obojok Najobľúbenejšou značkou je obojok pre psov Citronella s sprejom podobným citrónu alebo značka Petsafe.

Výhody: všestranné a cenovo dostupné obojky, nespôsobujú žiadnu bolesť, sú vhodné pre veľkých aj malých psíkov.

Nevýhody: niektorým psíkom sa sprej páči a budú ho olizovať, čo môže spôsobiť jemné podráždenie žalúdka.

Elektrický, statický obojok proti štekaniu

Eletrické a statické obojky sú dostupné v rôznych veľkostiach tak, aby vyhovovali všetkým plemenám. Je však dôležité si zapamätať, že je lepšie ich nedávať psíkom, ktorý majú od 6 do 8 mesiacov. Statický obojok totiž funguje tak, že vydá určitý šok v momente, keď psík šteká. Rôzne modely majú rôzne úrovne týchto šokov, ktoré sú nastaviteľné. Iné zase môže znižovať alebo zvyšovať úroveň stimulu podľa hluku brechotania.

Výhody: tieto statické obojky sú účinné a dostupné v rôznych veľkostiach.

Nevýhody: radšej obojok nenechávajte psíkovy 24 hodín denne, pretože vyvíjajú tlak na krku. Je dobré ich nechať iba 10 až 12 hodín. Podobným tipom tohto obojku je vibračný obojok. Tie zase vydávajú vibračný impulz, keď pes šteká. Takýto obojok nemusí byť však 100 % účinný.

Vlastnosti obojkov

Pri výbere obojkov si dajte záležať ešte na niekoľkých dôležitých detailoch. Základom je, aby vždy obojok pre vášho psíka spĺňal bezpečnostné opatrenia stanovené Asociáciou výrobcov elektronických obojkov (ECMA) a Partnerstvom pre elektronickú školiacu technológiu (PETT). Pred nákupom je tiež dobré prečítať si recenzie zákazníkov. Všímajte si aj úrovne citlivosti – niektorí psíkovia sú viac citliví, čo je úplne normálne. Viaceré obojky majú stupne citlivosti tak, aby ste mohli bez problémov regulovať úroveň. 

Ďalšou dôležitou zásadou je tiež veľkosť obojku. Ak bude obojok príliš voľný alebo naopak tesný, nebude fungovať dobre. Zmerajte obvod krku vášho psa a kúpte obojok podľa toho. Obojok by mal len priliehať ku krku. V neposlednom rade je dôležitý aj rozpočet, pretože na trhu nájdete obojky proti štekaniu od 10 až do 300 Eur. Platí, že zlatá stredná cesta môže byť najlepšia. Zvážte či potrebujete tiež ručne nastaviteľný alebo automatický obojok alebo prípadne aj diaľkové ovládanie. Od toho sa taktiež odvíja cena. Ďalšími vlastnosťami obojkov, ktoré je dobré zvážiť je napríklad jeho vodoodolnosť či váha.

Máte už obojok vo svojich rukách? Vždy dajte vášho miláčikovi čas, aby si naň zvykol. Je možné, že nebude fungovať okamžite, a to je úplne normálne. Je však pravdepodobné, že si naň po chvíli pes zvykne a splní tým vaše očakávania.

Ako správne elektrický obojok nasadiť

Ktoré sú najlepšie? Vyberáme za Vás.