S príchodom nového psa do domácnosti zažívate určite veľa radostí, no aj zopár starostí. Najmä, ak ste v chovateľstve začiatočníkmi, kladiete si otázku, čo všetko musíte zabezpečiť pre vášho nového člena rodiny a ako sa oňho starať. Starostlivosť o psa nie je len kŕmenie a pripravenie pelechu na spanie či zatvorenie ho do ohrady. Psovi sa musíte venovať, čo pozitívne vplýva na jeho psychiku a upevňuje vaše vzájomné puto a taktiež s ním chodiť pravidelne k zverolekárovi.
Kŕmenie
Šteniatko potrebuje kŕmiť štyrikrát za deň, neskôr, keď vyrastie, mu postačí jedlo aj raz alebo dvakrát denne. Pes v každom veku zároveň neustále počas celého dňa potrebuje mať prístup k miske s čistou vodou.
Krmivo vyberte adekvátne podľa veku psa a veľkosti plemena, aby mu poskytlo dostatok živín v správnom pomere. Môžete sa rozhodnúť, či psa budete kŕmiť suchým krmivom (granulami), mokrým krmivom (konzervami a kapsičkami) alebo BARF stravou, vo všetkých prípadoch ale dajte pozor na množstvo krmiva, ktoré pes počas dňa dostane.
Nedostatok krmiva môže spôsobiť podvýživu a deficit rôznych nutričných látok, prekrmovanie zasa vedie k obezite a u šteniatok aj k rastovým problémom. Nezabudnite, že do odporúčanej dennej dávky kalórií sa započítavajú aj maškrty, ktorými psa kŕmite počas dňa a v rámci výcviku – tie by mali tvoriť maximálne 10 percent dennej dávky. Ak si nie ste istí, aké množstvo kalórií váš pes potrebuje, poraďte sa s veterinárom.
V prípade, že sa rozhodnete kŕmiť psa inou potravou, než jeho pôvodní majitelia, urobte tak postupne. Na začiatok ho kŕmte iba pôvodnou potravou a novú primiešavajte vo väčších a väčších dávkach postupne v priebehu troch týždňov. Náhly prechod na nové krmivo by psovi mohol spôsobiť zažívacie ťažkosti spojené s bolesťou brucha, hnačkami a vracaním. Pre optimálne trávenie nechajte psa po nakŕmení oddýchnuť a snažte sa mu zabrániť vo fyzickej aktivite, najmä, ak ide o šteniatko.
Psa kŕmte až potom, čo sa najete vy. Vo vlčích svorkách vždy ako prví konzumujú potravu dominantní vlci – váš pes tak pochopí, že v jeho „svorke“ majú dominantné postavenie ľudskí členovia domácnosti.
Chvíle oddychu
Pripravte psovi v domácnosti pelech, kde sa bude cítiť bezpečne a bude si v ňom môcť kedykoľvek oddýchnuť. Malo by ísť o tiché miesto – psi majú citlivejší sluch než ľudia a môžu ich rušiť aj pre vás nepočuteľné zvuky, napríklad z rôznych elektrospotrebičov či z dopravy.
Vychádzky
Každý pes, aj ten, ktorý je chovaný na záhrade, potrebuje pravidelné vychádzky, na ktorých sa môže stretnúť s inými psami. Stretávanie sa s druhými psami je veľmi prospešné pre emocionálnu pohodu psa. Na vychádzky si nezabudnite zobrať vôdzku a vrecúško na exkrementy. Vodením psa na vôdzke zabránite prípadným negatívnym interakciám s cudzími ľuďmi a druhými psami, ktorí môžu byť spočiatku voči vášmu psovi agresívni, alebo, naopak, bojazliví.
Už šteniatka sa potrebujú čo najskôr naučiť chodiť medzi druhých psov, ale aj do mestského ruchu. Približne od dvoch mesiacov šteniatko berte na vychádzky, aby si zvyklo na ľudí, autá, vlaky, pohyblivé schody či výťahy.
Rôzni psi preferujú vychádzky v rôznej dĺžke. Kým niektorým stačia krátke vychádzky a pri dlhších sa pýtajú domov, iní by sa celý deň hrali vonku. Dĺžku prechádzok prispôsobte i veku a fyzickej kondícii vášho psa. Najmä šteniatka veľkých plemien nesmú absolvovať dlhé vychádzky, lebo by u nich mohlo dôjsť k preťaženiu kĺbov a následným poruchám v raste. Šteniatko je lepšie brať na viacero krátkych vychádzok.
Ak už však máte silného psa, ktorý má množstvo energie, oplatí sa ho zobrať na psie cvičisko alebo s ním hrať „aport“, aby si dostatočne vybil energiu. Psy benefitujú aj z výletov, na ktorých ich odopnete z vôdzky. Chvíle voľnosti pozitívne vplývajú na ich náladu a môžu sa aj fyzicky lepšie prebehnúť. Predtým, nech psa odopnete z vôdzky, sa však uistite, že už je dostatočne vycvičený a v prípade potreby ho za každých okolností dokážete privolať. Zvoľte taktiež vhodné miesto, kde bude v bezpečí a kde je povolené púšťať psov bez vôdzky.
Hra
Hranie sa taktiež pozitívne vplýva na psychiku psa a pomáha predchádzať nude. Spoločná hra navyše pomáha aj upevňovať vzťah medzi psom a majiteľom. Najmä šteniatka, ale aj dospelí psi potrebujú psie hračky. Hovorí sa, že domáce zvieratá v istom zmysle po celý život ostávajú mláďatami.
Výcvik
Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o psa je aj nácvik základných povelov a správania. S výcvikom začnite čo najskôr – najľahšie sa učia šteniatka.
Vždy platí, že výcvik odmenou je lepší a prinesie lepšie výsledky než výcvik trestom. V praxi to znamená, že lepšie urobíte, ak psa za dobré správanie odmeníte namiesto toho, aby ste ho potrestali v prípade nevhodného správania. Tresty vedú k frustrácii a bojazlivosti psa a môžu byť neskôr príčinou rôznych foriem problémového správania.
K základnému výcviku psov patrí:
- Nácvik privolania – naučte psa, aby za vami pribehol zakaždým, keď ho zavoláte. Jeho meno vyslovujte jasne a zreteľne.
- Nácvik vykonávania potreby – naučte šteniatko, aby potrebu vykonávalo vonku – šteniatka s tým veľakrát môžu mať problém. Aby ste predišli vykonávaniu potreby vnútri, berte ho čo najčastejšie na vychádzky.
- Nácvik základných povelov – „sadni“, „ľahni“.
Psa sa oplatí naučiť aj ďalšie formy správania, napríklad, aby vám dal pri východe z dverí či bráničky prednosť apod.
Hygiena a starostlivosť o srsť
Podobne ako spoločná hra, aj hygiena a starostlivosť o srsť napomáha zlepšovaniu vzájomného vzťahu medzi psom a jeho majiteľom. Okrem toho je nevyhnutná pre zdravie a celkovú pohodu psa.
K základnej hygiene patrí:
- Česanie srsti – psa treba česať tým častejšie, čím viac pĺzne. Sila pĺznutia sa líši podľa plemena a ročného obdobia.
- Starostlivosť o pokožku – k starostlivosti o pokožku psa zaraďujeme čistenie kožných záhybov a krémovanie pokožky, najmä v prípade krátkosrstých a bezsrstých plemien. Viacero plemien v lete vyžaduje aj natieranie pokožky opaľovacím krémom pre psov ako ochranu pred spálením.
- Čistenie zubov – čistiť zuby by ste psovi mali každý večer, ideálne denne. Zamerajte sa hlavne na vonkajšiu časť zubov, lebo z vnútornej sa časť povlaku odstráni jazykom. Na čistenie nepoužívajte zubné pasty pre ľudí. Zvoľte zubnú pastu pre psov, prípadne postačí aj čistá zubná kefka.
- Kúpanie – šteniatka by sa do istého veku nemali kúpať vôbec, no ak je váš pes zašpinený, napríklad po vyvádzaní sa v blate, je potrebné ho okúpať so psím šampónom.
- Ochrana pred blchami a kliešťami – blchy a kliešte prenášajú viacero nebezpečných chorôb. V ponuke našťastie dostať rôzne prípravky a pomôcky na ich odpudzovanie. Pri výbere sa poraďte s veterinárom. Niektoré psie prípravky a obojky proti parazitom sú síce vhodné pre psov, no môžu byť toxické pre mačky a iné domáce zvieratá.
Návštevy veterinára
Na zdravie psa musí dohliadať aj zverolekár, preto by ste s ním mali chodiť na pravidelné prehliadky. Okrem prehliadok so psom budete musieť absolvovať aj ďalšie návštevy, a to z viacerých dôvodov:
- Odčervenie – zbavenie psa vnútorných parazitov. Šteniatka sa odčervujú každý mesiac, v dospelosti postačí odčervenie raz za niekoľko mesiacov.
- Očkovanie – s očkovaním sa u šteniatok začína vo veku 6 až 8 týždňov.
- Kastrácia – jedným z najdôležitejších rozhodnutí je aj rozhodnutie, či a kedy vášho psa alebo sučku dáte vykastrovať. To znamená, že sa musíte rozhodnúť, či chcete, aby váš pes mal potomstvo a v akom množstve. O vhodnom termíne sa poraďte s veterinárom.