Najlepšie vodítka pre psov – ako vybrať

Ako majiteľ psa sa bez vodítka nezaobídete. Potrebujete ho na výcvik psa aj každodenné vychádzky. Podľa čoho však vybrať to správne, aby čo najlepšie splnilo svoju funkciu a bolo pre vás aj vášho štvornohého miláčika čo najpohodlnejšie?

Najlepšie vôdzky pre psov podľa hodnotení

Vodítka podľa veľkosti psa

Najdôležitejším parametrom pri výbere vodítka je jeho nosnosť, s ktorou súvisí aj veľkosť a váha vodítka.

  • Väčší, silnejší psi potrebujú pevnejšie vodítka s väčšou nosnosťou. Takéto vodítka sú zároveň ťažšie a robustnejšie, čo ale väčším psom nevadí.
  • Pre malých psov a šteniatka vyberajte ľahšie vodítka. Masívne, ťažké modely by im zbytočne zavadzali a boli by pre nich nepohodlné. Psi by tak neradi chodili na vodítku.

Vodítka podľa zapínania

Zapínanie k obojku je dôležité.  Aj to najpevnejšie vodítko stratí svoj účel, ak sa pri potiahnutí psom odopne. Pri výbere dôkladne skontrolujte pevnosť klipu alebo karabínky a aj neskôr pri používaní ju pravidelne kontrolujte. Určite nepripínajte vodítko na obojok krúžkom určeným na pripnutie menovky – ten nie je dosť pevný. Používajte výhradne spoj určený na pripevnenie vodítka.

Vodítka podľa typu

Pri výbere vodítka sa musíte rozhodnúť, na aký účel vodítko potrebujete – na vychádzky, výcvik psa, na športovanie alebo psiu výstavu? Na každý účel sa hodí iný typ vôdzky.

Klasické vodítko

Klasické vodítka majú štandardnú nemennú dĺžku, podľa modelu zväčša 1,5 – 2,5 m. sú vhodné na bežný výcvik aj vychádzky. Vybrať si môžete z rôznych materiálov – v ponuke dostať kožené, textilné aj kovové modely. Ich nevýhodou je, že sa na nich nedá regulovať dĺžka.

Samonavíjacie vodítko

Na samonavíjacích vodítkach si môžete nastaviť dĺžku, s menšou pravdepodobnosťou sa psovi zamotajú pomedzi nohy a všeobecne mu poskytujú viac pohybu. Sú však vhodné len pre vycvičených psov, ktorí neťahajú za vodítko. Keďže vytvárajú nestály ťah na obojok, pes si môže zvyknúť, že ak sa chce niekam dostať, musí ťahať. Aj ako psovod si pri ich používaní musíte dať pozor – pri zaťahovaní vás môže lanko poraniť na ruke. Keďže majú menšiu nosnosť, sú vhodné iba pre menšie plemená.

Vodítko s nastaviteľnou dĺžkou

Na vodítku s nastaviteľnou dĺžkou si môžete dĺžku regulovať vopred pomocou klipov, bez toho, aby pôsobilo na psa ťahom ako samonavíjacie vodítko.

Športové vodítko

Ak si chcete ísť so psom zabehať alebo vyraziť na cyklovýlet, zídu sa vám športové vodítka. Na beh hľadajte vodítka s bežeckým popruhom, aby ste ho nemuseli držať v ruke. Na bicyklovanie, ale aj iné športy sú najlepšie odpružené vodítka, ktoré bránia náhodnému prudkému potiahutiu za obojok a sú pre psov príjemnejšie.

Dvojité a viacnásobné vodítka

Existujú vodítka, na ktorých koniec môžete pripevniť ďalšie vodítko. Ovládanie viacerých psov naraz je náročnejšie, no ak chováte viac psov, nemáte inú možnosť. Psi musia byť, pochopiteľne, vycvičení a nesmú pobehovať ani na seba vyskakovať.

Výstavné vodítko

Posledným typom sú vodítka určené na psie výstavy. Spravidla sú kratšie a vyrábajú sa vo viacerých dizajnoch. Ak sa chystáte s vaším štvornohým miláčikom na výstavu, vyberte vodítko, ktoré bude ladiť s jeho srsťou, no nebude príliš výrazné, aby neodpútalo pozornosť od psa.

Vodítka podľa materiálu

Kožené vodítko

Klasickým materiálom na výrobu vodítok je koža. Ide o jeden z drahších materiálov, no všeobecne je trvácna, ľahká a veľmi príjemná na dotyk. Pri dlhšom používaní sa prispôsobí vašej ruke a je aj čiastočne odolná voči okusovaniu psom.

Nylonové vodítko

nylon patrí k najčastejším materiálom na výrobu vodítok. Je rýchloschnúci, vyrába sa vo viacerých farebných prevedeniach a v porovnaní s inými materiálmi je aj pomerne lacný. Jedinou jeho nevýhodou snáď je to, že pri dlhodobom držaní vás môže na ruke škriabať – najmä, ak pes často ťahá za vodítko.

Bavlnené vodítko

Bavlna je na dotyk o niečo príjemnejšia než nylon, no je menej pevná.

Kovové vodítko

Kovové reťaze sú ťažké, preto sú celkovo menej pohodlné a vhodné iba pre väčších psov. Pes kovovú reťaz nemôže rozhrýzť, sú preto častou pomôckou pri odnaučení psa okusovať vodítko. Dajte si však pozor – ak pes čoskoro nepochopí, že reťaz nemá okusovať a bude vodítko hrýzť aj naďalej, môže sa stať, že si pri tom vylomí zuby.

Gumené/silikónové vodítko

Zriedka sa môžete stretnúť aj s gumenými alebo silikónovými vodítkami. Tieto materiály majú vo všeobecnosti oproti ostatným slabšiu nosnosť a kratšiu životnosť, sú preto menej používané.

Chôdza na vodítku, ako na to


Kategórie