Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Najlepšie diétne granule pre psov – pre psov s nadváhou a obezitou


Podobne ako u ľudí, nadváha u psov je často problémom, ktorého sa dá ťažko zbaviť a dlhodobo môže spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti. Obezita u psov môže neskôr viesť k cukrovke, artritíde, ochoreniam srdca či dýchacieho ústrojenstva. Bolo potvrdené, že psi s nadváhou žijú v porovnaní so zdravými takmer o dva roky kratšie. Častejšie vychádzky a zvýšenie fyzickej aktivity síce môžu pomôcť s redukciou hmotnosti, no väčšinou nestačia a je potrebné zmeniť aj typ potravy a stravovacie návyky psa všeobecne. Ktoré granule sú tie najlepšie pre vášho psa?

Najlepšie diétne granule pre psov podľa hodnotení

Ako zistiť, či má pes naozaj nadváhu?

Niekedy je problém určiť, či pes má nadváhu alebo nie. Ak si nie ste istí, pozrite sa najprv na psa zhora. Pri pohľade zhora by trup zdravého psa mal mať tvar presýpacích hodín. Ak je obdĺžnikový alebo okrúhly, môže ísť o nadváhu, resp. obezitu. Takisto zdravému psovi by ste mali vedieť ľahko nahmatať rebrá. Ak musíte pri nahmataní rebier naozaj pritlačiť, opäť ide o predpoklad, že pes má nadváhu.

Potrava pre psov na redukciu hmotnosti

Ak zistíte, že pes má nadváhu alebo je obézny, musí prejsť na redukčnú diétu. Jeho strava by mala obsahovať menej tukov a kalórií a veľa kvalitných proteínov a vlákniny. Zároveň musí obsahovať dostatok minerálov a vitamínov. Na redukciu hmotnosti sú špeciálne určené redukčné – diétne granule.

Ako vybrať diétne granule?

Pri výbere diétnych granúl dbajte v prvom rade na ich zloženie, nie na cenu. Len s výberom správnych granúl bude pre psa chudnutie efektívne a bezpečné.

Čo by mali obsahovať diétne granule?

  • veľké množstvo proteínov (bielkovín) – proteíny zabezpečia, že pri redukcii hmotnosti nedôjde aj k úbytku svalovej hmoty
  • vlákninu – vláknina zabezpečí u psa pocit sýtosti
  • malé množstvo tukov – prísun aspoň malého množstva zdravých tukov je nevyhnutný pre zdravé fungovanie organizmu
  • látky na podporu trávenia, vitamíny, minerály

Čo do diétnych granúl nepatrí?

  • priveľké množstvo tukov – pri redukcii hmotnosti hľadáme stravu s nízkym podielom tukov
  • pšeničný lepok – lepok po konzumácii prináša iba krátkodobý pocit sýtosti
  • zvyškové látky a umelé prísady – často majú vysoké množstvo kalórií a minimálnu alebo žiadnu nutričnú hodnotu

 

Najčastejšie otázky

Za aký čas by mal pes prejsť na diétnu stravu?

Pes by nemal na diétnu stravu prejsť zo dňa na deň – náhla zmena stravy by mu mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. Prechod na novú stravu by mal trvať 5-7 dní. V prvý deň zamiešajte približne 25% diétnych granúl a 75% pôvodných a postupne zvyšujte podiel diétnej stravy až na 100%.

Stačí u obéznych psov namiesto zaradenia diétnych granúl iba znížiť množstvo potravy?

Nie. Pri kŕmení pôvodnou stravou v obmedzenom množstve by organizmus psa nedostával dostatok živín, ohrozovali by ste tým teda jeho zdravie. Práve voľbou správneho diétneho krmiva zabezpečíte psovi vhodný prísun živín a zároveň bezpečnú redukciu hmotnosti. Pri zníženom množstve potravy by bol pes navyše stále hladný a pýtal si ďalšie jedlo.

Ako upraviť stravovacie návyky psa s nadváhou alebo obezitou?

Na zabezpečenie čo najlepšieho účinku redukčnej diéty je potrebné zmeniť aj stravovacie návyky psa. Väčšina psov síce prestane žrať, len čo sa nasýtia, no niektoré sú výnimkou – a práve obézne psy k týmto výnimkám môžu patriť. Podľa veľkosti psa vymedzte správnu veľkosť dávky a kŕmte ho viackrát za deň. Viac menších dávok je lepších než väčšie dávky v menšom množstve. Ak nedoje, misku ukryte a naservírujte mu ju až pri ďalšom kŕmení. Zamedzíte tak celodennému pojedaniu potravy. Takisto psie maškrty by ste mali obmedziť.

Sú Light granule diétne granule?

Light granule sú väčšinou určené na udržiavanie hmotnosti, nie na redukciu hmotnosti ako diétne granule. Pri chudnutí psa preto nemusia byť účinné.

Ako dlho trvá redukcia hmotnosti?

Váha psa by sa mala týždenne znižovať o 1-2%. Väčšie úbytky hmotnosti by mohli byť pre zdravie nebezpečné. Doba redukcie hmotnosti až na ideálnu váhu sa líši od stupňa obezity, metabolizmu, veku psa a jeho fyzickej aktivity. Pri rôznych psoch tak môže trvať od dvoch až do šiestich mesiacov.


Použité zdroje:

  1. https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/obesity-in-dogs-a-major-health-threat-hiding-in-plain-sight/

Ktoré sú najlepšie? Vyberáme za Vás.