Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Najlepšie prechodné dvierka pre psov a mačky - ako si vybrať?

Dvierka

Stalo sa vám niekedy, že váš psík čakal a kňučal pred zatvorenými dverami vášho domu či bytu a čakal, kým ste ho vypustili von? Potom je možné pre vášho neposedného priateľa zvážiť výber prechodných dvierok. Veď nakoniec, voľnosť pohybu je pre každé domáce zviera veľmi dôležitá. A vy si tak ušetríte energiu na otváranie a zatváranie dverí. Takéto prechodné dvierka sa hodia do bytu a aj do domu.

Priechod pre domáce zvieratá môže byť jednoduchým rámom s klapkou alebo high-tech elektronickým otvorom. Môže byť inštalovaný vo dverách, vložený do posuvnej dráhy alebo zabudovaný do steny či okna. Niektoré prechodné dvierka sa dajú ľahko nainštalovať samotné, zatiaľ čo iné je lepšie nechať pre profesionálov. Tu si preberieme možnosti – a odhalíme niektoré možnosti dizajnu.

Najlepšie dvierka pre psov alebo mačky podľa hodnotení na Heureka.sk

Dnes už môžete nájsť ich široký výber rôznych značiek, pričom najznámenšou značkou je pravdepodobne PetSafe. Na trhu však nájdete viacero značiek, preto si jednoducho vyberiete to, čo najlepšie vyhovuje vaším požiadavkám.

Čo je dobré zvážiť pred kúpou prechodných dvierok pre psov a mačky?

Podstatnými sú hneď niekoľké detaily, pričom najdôležitejšia je pravdepodobne veľkosť samotných dvierok. Dvierka vyberajte podľa veľkosti a váhy vášho psa alebo mačky. Ďalším faktorom, na ktorý nezabudnite je, že dvierka by mali byť väčšie a širšie ako veľkosť zvieraťa, a to je v jeho kohútiku.

Nemusíte mať pritom strach, že by dvierka boli príliš neestetické. Väčšinou sa dajú taktiež bez problémov namontovať do rôznych druhov dverí, od plastových, kovových, sklenených alebo ak chcete aj do steny. Pred výberom teda tiež zvážte vhodnú povrchovú úpravu a zmerajte hrúbku materiálu, kam dvierka nainštalujete. Zvyčajne však platí, že sa dvierka dajú nainštalovať do materiálu, ktorý nie je hrubší než 4 cm. Takéto lietacie dvere pre domáce zvieratá môžu byť taktiež bez špeciálneho uzatvárania alebo môžu mať aj takzvaný infra-red kľúč, magnetický kľúč či čip. Podľa toho poznáme napríklad:

  • Dvierka s vnútornou batériou – takéto dvierka sa môžu plne uzatvoriť zásuvnou batériou zvnútra;
  • Dvierka s manuálnym uzamykaním alebo štvorsmerným manuálnym systémom, ktorý sa dá ľubovoľne nastaviť na otvorený, zatvorený, iba dnu alebo iba von;
  • Magnetické dvierka – sú také, ktoré sa dajú otvoriť iba zvieratku, ktoré má magnetický obojok, prípadne čipovú technológiu;

Prechodné dvierka teda ponúkajú rôzne možnosti od ručných až po automatické a sú tiež prispôsobené tak, aby zabránili vniku zvieraťa zvonku pokiaľ to nechcete. Tie jednoduchšie majú magnetické uzamykacie systémy a tie zložitejšie sú elektronické smart dvierka, ktoré umožňujú prístup zvieraťu s elektronickým kľúčom či mikročipom. Takýto senzor vie dokonca rozpoznať až niekoľko čipov. Do každých dvier alebo steny, kde budete chcieť dvierka nainštalovať, bude však potrebné spraviť otvor. Zvážte, či si na to trúfate sami, alebo si na pomoc prizvete odborníka.

Keď budete kupovať prechodné dvierka, nikdy nekupujte také, ktoré sú príliš veľké a ani príliš malé. Na to myslite aj v prípade, že kupujete dvierka pre šteniatko. Každé šteniatko alebo mačiatko totiž časom vyrastie. Zamerajte sa pritom na veľkosť vnútorného otvoru.

Kde nainštalovať dvierka pre psov alebo mačky?

Hlavným faktorom, ktorý treba mať na pamäti pri výbere dizajnu dverí pre vášho domáceho maznáčika, je miesto, kde budú dvere inštalované. V praxi existuje trend rôznych štýlov dvierok pre psov, ktoré sa inštalujú do stien a nielen do dverí. Rôzne modely sú navrhnuté s ohľadom na nuansy vášho domova. Dvere pre domáce zvieratá vybrané napríklad pre terasové dvere alebo posuvné dvere budú vyrobené z rôznych materiálov a budú mať inú hĺbku ako priechodné dvierka pre psov. Umiestnenie dvierok pre zvieratko ovplyvní aj dynamiku vášho domova.

Čo sa týka ďalších faktorov, záleží aj od samotného domáceho zvieraťa. Ak je prirodzene malé, mali by vám bez problémov dobre poslúžiť aj plastové prechodné dvierka. Pre malé plemená sú dostatočne pevné a odolné. Pre stredné a väčšie plemená sú vhodné dvierka z hliníka. Hliník je oproti plastu tiež nepochybne pevnejší a preto dobre odolá aj váhe väčších plemien či prípadným poveternostným vplyvom.

A ako naučiť domáce zvieratá na chodenie dvierkami? V tomto väčšinou hrajú prím mačky, ktoré sú zvyčajne menej bojazlivé a tiež zvedavejšie. Na vytvorenie návyku môžete použiť hračku či odmenu. Nikdy domáce zvieratko do otvoru netlačte, to jeho strach znásobí. Určite je lepšie použiť jeho obľúbenú hračku či dobrotu. Ak je v prechode stále problém, môžete z otvoru skúsiť odinštalovať dvierka, ktoré späť pripevníte neskôr.

V neposlednom rade nezabúdajte na to, že domáce zvieratko vám má v každom prípade robiť spoločnosť. Nenahrádzajte preto tieto prechodné dvere vaším venčením či spoločnosťou. Je to však skvelé riešenie do domu či bytu, pokiaľ chcete, aby malo vaše zvieratko slobodný pohyb.

ň

Ktoré dvierka sú najlepšie? Vyberáme za Vás.