Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Granule pre kastrovaných psov - Najlepšie krmivo pre kastrované psy


Väčšina majiteľov psov sa skôr či neskôr rozhodne dať svojich miláčikov vykastrovať – či už ako šteniatko, po dovŕšení pohlavnej dospelosti či neskôr v priebehu života, po reprodukcii.

Najlepšie granule na Heureka.sk

Kastrácia okrem prevencie narodenia nechcených šteniatok prináša pre psov a ich majiteľov aj ďalšie výhody – znižuje teritoriálne správanie psov, s ktorým je spojené značkovanie močom a sociálne interakcie s inými nekastrovanými psami. U kastrovaných psov a sučiek sa znižuje riziko vzniku viacerých infekcií a chorôb reprodukčného ústrojenstva či hormonálne podmienených ochorení.

Kastrovanie má však aj svoje nevýhody. Prináša so sebou hormonálne zmeny, ktoré sa prejavujú nielen v správaní, ale aj metabolizme psov. Po vykastrovaní sa u psov zníži produkcia pohlavných hormónov androgénov a estrogénov. Zmena v hladine hormónov môže viesť k zvýšeniu apetítu. Takýto pes má neustále chuť na jedlo. Spolu so spomalením metabolizmu, ktoré spôsobuje kastrácia a zmenou správania – znížením fyzickej aktivity – sú kastrovaní psi až 2-krát náchylnejší na priberanie a stávajú sa obéznymi. Tento problém by sme nemali brať na ľahkú váhu, lebo nadváha a obezita u psov môžu spôsobovať ďalšie zdravotné problémy ako napríklad cukrovku, poškodenie kĺbov a kostí, artritídu, ochorenia dýchacieho či srdcového ústrojenstva a podľa výskumov celkovo skracujú život psov.

Po kastrácii je preto potrebné sledovať váhu psa a preventívne zmeniť jeho potravu. Akékoľvek odchýlky od ideálnej váhy – či u ide o nadváhu alebo podváhu, sa dajú jednoduchšie odstrániť hneď na začiatku, než neskôr. Priemerne by dospelí kastrovaní psi mali konzumovať asi o 10% menej kalórií ako pred kastráciou. Zvýšenie apetítu však u nich môže spôsobiť neustály hlad, je preto potrebné podávať psovi dostatočne výživnú potravu vo vyhovujúcom množstve.

 

Ako vybrať granule pre kastrovaných psov?

Čo by mali obsahovať granule pre kastrovaných psov?

  • Bielkoviny – krmivo pre kastrovaných psov by malo obsahovať veľké množstvo bielkovín, čiže proteínov, aby sa u nich podporila tvorba svalovej hmoty.
  • Vláknina – vláknina zlepšuje metabolizmus a podporuje trávenie. Granule by mali obsahovať aj vhodné množstvo nerozpustnej vlákniny, ktorá nezvyšuje kalorickú hodnotu krmiva.
  • Látky na podporu metabolizmu a spaľovania tukov – do niektorých krmív pre kastrovaných psov sa pridávajú aj ďalšie látky na zlepšenie metabolizmu, ako napríklad aminokyselina L-karnitín.

Čo by nemali obsahovať granule pre kastrovaných psov?

  • Priveľa tukov – aby sa zabránilo nechcenému priberaniu, nemali by kastrovaní psi zbytočne konzumovať priveľké množstvo tukov.
  • Priveľa kalórií – krmivo pre kastrovaných psov musí byť nízkokalorické. Výnimkou sú však psi, ktorí podstúpili kastráciu už ako šteniatka. Všetky šteniatka, vrátane tých kastrovaných, potrebujú pre svoj rast potravu s vyšším množstvom kalórií.

 

Najčastejšie otázky

Ako rýchlo po kastrácii je potrebné zmeniť stravu psa?

Životný štýl psa sa zmení po kastrácii okamžite. Produkcia hormónov sa preruší a fyzická aktivita psov je najviac limitovaná hneď po zákroku. Na novú potravu by ste preto mali prejsť čo najskôr. Aby ste zabránili tráviacim ťažkostiam spojeným so zmenou stravy, miešajte spočiatku granule pre kastrovaných psov s tými pôvodnými.

Ako dlho po vykastrovaní sledovať váhu psa?

Hladina hormónov sa po kastrácii neustáli ihneď. Psi sú preto náchylnejší stať sa obéznymi ešte dlho po operácii. Ich váhu by ste preto mali sledovať každé dva týždne po dobu štyroch až piatich mesiacov.

Sú po kastrácii obe pohlavia rovnako náchylné na obezitu?

Psi sú v porovnaní s sučkami po vykastrovaní na priberanie náchylnejší, no riziko obezity hrozí u oboch pohlaví.

Ako kŕmiť kastrované šteniatko?

Šteniatka by pre svoj správny vývin mali konzumovať potravu s dostatočným množstvom proteínov, ale aj kalórií. Zvoľte preto granule s normálnou kalorickou hodnotou, rovnakou, ako pre iné šteniatka, pravidelne však kontrolujte jeho váhu.

Sú pre kastrovaných psov vhodné granule bez obsahu obilnín?

Obilniny v krmive veľmi často prispievajú k zvyšovaniu váhy, pre kastrovaných psov sú preto väčšinou vhodné aj granule, ktoré neobsahujú obilniny.


Použité zdroje:

  1. https://uk.virbac.com/home/advice/pagecontent/health-topics/nutrition-after-neutering.html
  2. https://wamiz.co.uk/dog/buyers-guide/31078/what-dog-food-is-the-best-for-neutered-dogs

Ktoré sú najlepšie? Vyberáme za Vás.