Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Granule pre šteňatá - krmivo pre šteniatka

Granule pre šteniatka

Zaobstarali ste si šteniatko? Potom preňho určite chcete len to najlepšie – chodíte s ním na pravidelné vychádzky, nakúpili ste mu psie hračky a... chceli by ste ho kŕmiť tou najlepšou potravou. Je vhodné ich kŕmiť tým istým jedlom ako dospelých psov? Určite nie!

Čím však kŕmiť šteniatka? Aké granule sú najvhodnejšie pre šteniatka?

Veľa ľudí si myslí, že šteniatka a mladých psov môžu kŕmiť bežnými granulami pre dospelých psov, no nie je tomu tak. Šteniatka pre svoj zdravý vývin potrebujú špeciálnu výživu, inú, než dospelí psi. Nesprávne množstvo kalórií a nedostatok určitých minerálov by totiž u nich mohol viesť k chybnému vývinu.

Zle vyvinuté kĺby a kosti u psov môžu spôsobiť obmedzenie rozsahu pohybu, problémy pri chôdzi, bolesti kĺbov a artritídu. Riziká nesprávneho vývinu sa líšia u jednotlivých plemien a podľa veľkosti dospelého psa, pri výbere granúl pre vaše šteniatko preto musíte zohľadniť aj typ plemena.

Najpredávanejšie krmivá pre šteniatka na Heureka.sk

Čim sa líšia granule pre šteniatka od granúl pre dospelých psov?

Granule pre šteniatka obsahujú väčšie množstvo proteínov a iný pomer určitých minerálov a vitamínov, napr. fosforu a vápnika.

Čo by mali obsahovať granule pre šteniatka?

Najlepšie granule pre šteniatka by mali ako hlavnú zložku obsahovať proteíny, čiže bielkoviny z kvalitného zdroja, napríklad z kuracieho, hovädzieho mäsa alebo rýb. Nemali by byť neznámeho pôvodu alebo získavané zo zvyškov z rastlinnej či živočíšnej výroby.

Čo nemajú obsahovať granule pre šteniatka?

Zdravé granule pre šteniatka by nemali obsahovať stužené tuky, konzervanty ako BHA a BHT a bielu múku.

Ako vybrať granule pre šteniatka?

Ako sme už spomínali, pri výbere granúl je smerodajné plemeno šteniatka, resp. jeho veľkosť. Granule pre šteniatka väčších plemien obsahujú menej vápnika, aby sa u nich zabránilo príliš rýchlemu rastu – práve príliš rýchly rast kostí a kĺbov by mohol viesť k ich nesprávnemu vývinu. Tento problém sa častejšie vyskytuje u väčších psov, no nevyhnú sa mu ani niektorí menší psi. Granule pre šteniatka menších plemien majú okrem rozdielneho podielu živín samozrejme aj menšiu veľkosť, preto sú pre nich aj jednoduchšie na konzumáciu.

Najčastejšie otázky

Ako zistiť, či šteniatko patrí k veľkým plemenám?

Za veľké plemená psov sa považujú tie, ktoré v dospelosti dosiahnu váhu aspoň 30 kg. V prípade, že máte doma nečistokrvné šteniatko alebo si nie ste istí, akú veľkosť a váhu v dospelosti dosiahne, pokúste sa túto váhu aspoň odhadnúť. Ak predpokladáte, že vyrastie ťažšie ako 25 kg, môžete ho už považovať za veľké plemeno. Takémuto šteniatku kupujte granule pre veľkosť „L“ alebo „large“.

Aké množstvo krmiva šteniatko potrebuje?

Dennú dávku krmiva by ste mali šteniatku rozdeliť na 3 – 4 rovnako veľké porcie. Každé šteniatko má iný metabolizmus, preto je spočiatku náročné vypočítať vhodnú veľkosť dennej dávky. Pri výpočte sa najprv riaďte pokynmi na balení granúl a porovnávajte apetít a váhu šteniatka. Ak je to potrebné, zvyšujte alebo znižujte dennú dávku tak, aby ste udržali jeho ideálnu váhu.

Do akého veku je potrebné kŕmiť psa granulami pre šteniatka?

Vaše šteniatko by ste mali kŕmiť granulami pre šteniatka dovtedy, kým sa neukončí vývin jeho kostí a nedosiahne plnú výšku. Dĺžka vývinu sa líši podľa psieho plemena, od 9 – 12 mesiacov veku u malých plemien, až po 18 – 24 mesiacov u tých najväčších plemien. Ak si nie ste istí, či vaše šteniatko už dosiahlo plnú výšku, podávajte mu granule pre šteniatka radšej aj naďalej. Všeobecne platí, že nevadí, ak psa budete kŕmiť granulami pre šteniatka dlhšie, ako je to potrebné. Problém by mohol nastať práve v opačnom prípade.

Sú pre šteniatka vhodné granule s obilninami alebo bez obilnín?

Psi sú všežravce, preto by ich strava mala obsahovať aj obilniny – za predpokladu, že vášmu šteniatku veterinár nenariadil špeciálnu stravu bez obilnín. Ich nedostatok v strave by mohol viesť k rozvoju srdcových ochorení. Podobne ako mäsová zložka, aj obilniny by mali byť vhodne spracované a pochádzať z kvalitného zdroja. Nemalo by ísť o bielu múku alebo odpad z rastlinnej výroby neznámeho pôvodu.

Ako správne kŕmiť šteniatka?Použité zdroje:

  1. https://www.nap.edu/resource/10668/dog_nutrition_final_fix.pdf
  2. https://vetnutrition.tufts.edu/2021/11/whats-the-best-food-for-your-new-puppy/

Ktoré granule pre šteniatka sú najlepšie? Vyberáme za Vás.