Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Najlepšie hypoalergénne granule pre psov – granule pre alergických psov


Potravinovými alergiami a intoleranciami trpíme čoraz častejšie nielen my, ale aj naši štvornohí miláčikovia. Alergia na určitú zložku potravy sa u psa nemusí prejaviť hneď – pes často konzumuje určitú potravu roky, kým sa uňho prejaví alergická reakcia.

Najlepšie hypoalergénne granule pre dospelých psov

Najlepšie hypoalergénne granule pre štenatá

Prejavy alergie a potravinovej intolerancie

Prejavy alergie môžu byť veľmi nepríjemné. K najčastejším príznakom patria ekzémy, plošné vypadávanie srsti a svrbenie pokožky spojené s okusovaním labiek, škriabaním sa a olizovaním. Príliš časté škrabanie sa následne môže viesť k vypadávaniu srsti až vzniku lysých miest. K ďalším príznakom patrí vracanie, hnačky či dokonca aj krv v exkrementoch. S tým je spojené odmietanie ponúkanej potravy. Potravinová intolerancia sa u psov väčšinou prejavuje tráviacimi ťažkosťami ako sú hnačky, nadúvanie či vracanie. Na rozdiel od alergie, ktoré vzniká neprimeranou reakciou imunitného systému na určitú látku, intolerancia je zažívací problém – ide o neschopnosť stráviť určitú zložku potravy. Obe však môžu psíkom výrazne zhoršovať kvalitu života i ohrozovať ich zdravie.

Čo robiť v prípade podozrenia na alergiu alebo potravinovú intoleranciu?

Ak máte podozrenie, že váš pes trpí alergiou alebo intoleranciou, okamžite navštívte veterinára. Ten určí, či ide o alergiu alebo nie. Ak pes trpí alergiou, hneď mu predpíše eliminačnú diétu.

Najčastejšie alergény v psej potrave

Alergie vznikajú prehnanou reakciou organizmu na určitý proteín v potrave. Zdrojom proteínu môže byť určitý typ mäsa, ale aj rastlinné zložky potravy. Aj prímesové látky a konzervanty v komerčnej potrave môžu byť spúšťačom alergie. K najčastejším alergénom používaným v granulách pre psov patrí hovädzie mäso, kuracie mäso, kuracie vajcia, mliečne výrobky, sója a pšeničný lepok. Niektorí psi môžu byť alergickí aj na kukuricu, jahňacie mäso, bravčovinu, králičie mäso či ryby.

Eliminačná diéta

Veterinár v prípade potvrdenia alergie možno hneď nebude vedieť určiť, ktorý alergén z potravy u psa spôsobil alergiu, nasadí ale vhodnú eliminačnú diétu na jeho zistenie. Takáto diéta trvá niekoľko týždňov a pes počas nej nesmie konzumovať stravu obsahujúcu alergény. Nevhodné sú aj pochúťky, ktoré tiež často obsahujú prímesi s alergénmi. Podľa postupu určeného veterinárom neskôr budete do potravy pridávať rôzne alergény. V prípade opätovného vzniku alergickej reakcie tak zistíte, ktorý alergén ju spôsobil.

Stačí pri alergii u psa zmeniť značku granúl?

Určite nie. Najčastejšími alergénmi sú látky, ktoré sa nachádzajú vo väčšine psích granúl. Pre alergického psa preto musíte zvoliť špeciálne hypoalergénne granule.

Potrava pre alergických psov

Alergie sú spôsobené citlivosťou na určité proteíny – tieto proteíny je potrebné zo stravy úplne vylúčiť. Môžu byť nahradené iným proteínom alebo hydrolyzované. Hypoalergénna potrava pre psov by preto mala obsahovať proteíny z iných druhov mäsa, napríklad kačacieho, diviačieho, jelenieho, pštrosieho, klokanieho alebo bizónieho. Z rastlinných zložiek obsahuje zväčša ryžu alebo zemiaky. Existujú aj hypoalergénne granule s rozštiepenými proteínmi, ktoré sú pre imunitný systém psa „neviditeľné“ a nespôsobia tak alergickú reakciu.

 

Môže pes prejsť na úplne hypoalergénnu stravu okamžite?

Ohľadom prechodu na hypoalergénnu stravu je vhodné sa poradiť s veterinárom. Ak príznaky alergie nie sú príliš silné a nechcete psovi spôsobiť tráviace ťažkosti náhlou zmenou stravy, je vhodné prejsť na hypoalergénnu potravu postupne v priebehu 8-9 dní. V prvý deň zahrňte do potravy psovi približne 20% hypoalergénnych granúl a 80% pôvodnej stravy. Pomer hypoalergénnej potravy postupne zvyšujte až na 100% na konci tohto prechodného obdobia.

Môže pes konzumovať hypoalergénnu potravu aj dlhodobo?

Áno. Ak hypoalergénna potrava obsahuje všetky potrebné výživové látky a pes je s ňou spokojný, môžete ňou úplne nahradiť pôvodnú stravu aj po identifikovaní alergénu z pôvodnej stravy.

Sú bezgluténové granule hypoalergénne?

Bezgluténové granule sú alternatívou iba pre psov alergických na pšeničný lepok. Nejde o úplne hypoalergénnu potravu.

Ako to, že pes dosiaľ konzumoval potravu bez problémov a odrazu má na ňu alergiu?

Alergia na potravu vzniká opakovaným kontaktom so spúšťačom – alergénom. Preto sa objavuje pri potrave, ktorú pes konzumuje dlhodobo a najčastejšími alergénmi sú zároveň látky, ktoré sa aj najčastejšie pridávajú do potravy.

 

Ktoré sú najlepšie? Vyberáme za Vás.