Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Najlepšie vozíky za bicykel pre psov – ako si vybrať?


Máte psa a ste náruživým cyklistom? Potom ste už určite uvažovali o tom, že si na cyklovýlety vezmete svojho štvornohého miláčika so sebou. Bicyklovanie so psom bežiacim vedľa bicykla nemusí byť vždy tým správnym riešením – psi často nie sú uspôsobení na beh na dlhé vzdialenosti a končia zadychčaní, zaostávajúc za bicyklom. Takéto správanie je voči psom neetické, ba čo viac, môže u nich viesť k nebezpečnému prehriatiu.

Riešením sú vozíky za bicykel pre psov, vďaka ktorým môžete psa zobrať na cestu so sebou. 

Najlepšie vozíky za bicykel pre psov podľa hodnotení

Ako vybrať vozík za bicykel?

Stačí vybrať ten správny vozík, psa vnútri prichytiť o obojok a spoločne sa vydať za dobrodružstvom. Ako teda vybrať ten správny typ vozíka a na čo si dať pozor?

Podľa váhy psa

Ako prvé pri výbere sledujte maximálnu nosnosť vozíka. Nikdy neprevážajte psa, ak presahuje váhový limit vozíka. Preťažený vozík je nevyvážený a môže spôsobiť pád aj s bicyklom, čo je obzvlášť nebezpečné v premávke.

Podľa veľkosti psa

Zabezpečte, aby sa pes mohol vnútri vozíka slobodne postaviť i otočiť sa. Odmerajte jeho výšku od zeme po vrch hlavy alebo uší aj dĺžku od hrudníka po chvost a pri výbere vozíka k týmto rozmerom pridajte niekoľko centimetrov naviac. Cestovanie v príliš malom vozíku by bolo pre psa nepohodlné a nerád by doň nastupoval.

Podľa materiálu konštrukcie

Vozíky vyrobené z rôznych materiálov sa líšia svojou váhou aj cenou. S ľahším vozíkom sa ľahšie bicykluje, no väčšinou sa môže aj rýchlejšie poškodiť.
Plastové vozíky sú najľahšie aj najlacnejšie, ľahko sa však môžu zničiť a už sa nebudú dať opraviť.
Vozíky s hliníkovou konštrukciou sú o čosi drahšie a ťažšie. Vydržia väčšiu záťaž, po prípadnom poškodení sa ale tiež dajú opraviť iba ťažko.
Oceľová konštrukcia sa pri zlomení dá ľahko zvariť a opraviť. Sú najlepším riešením pre majiteľov ťažších psov, keďže poskytujú najvyššiu nosnosť i odolnosť voči poškodeniu. Vozíky s touto konštrukciou vydržia najdlhšie, sú však aj najťažšie a najdrahšie.

Podľa spôsobu montáže k bicyklu

Skontrolujte, akým spôsobom sa vozík pripevňuje k bicyklu. Ubezpečte sa, že ho budete vedieť rýchlo a spoľahlivo pripnúť, aj ho neskôr odmontovať.

Podľa kolies

Zistite, či kolesá vami vybraného vozíka môžu dostať defekt a čo robiť v prípade defektu. Sledujte tiež materiál, z ktorého sú kolesá vyrobené. Podobne ako pri konštrukcii vozíka, oceľové rámy kolies majú oproti plastovým zväčša dlhšiu životnosť.

Podľa doplnkov

Ochrana proti dažďu – Ak chodíte s bicyklom na dlhšie výlety, uistite sa, že je vozík vodeodolný alebo má prikrývku proti dažďu.

Brzda – Niektoré vozíky majú ručnú brzdu, ktorá sa vám zíde, ak budete chcieť zaparkovať na nerovnom teréne.

Vrecká a zipsy – Ak má vozík vrecká, môžete si odľahčiť batoh a odložiť do nich vaše veci či jedlo pre psa.

Výstražná vlajka – Vlajka vo výstražnej farbe na vrchu vozíka upozorní okolie, že ťaháte vozík, v ktorom niekto je.

Odrazky a svetielka – najmä v prechodnom období a v zime sa môže nečakane zotmieť. Ubezpečte sa, že na vozíku sú odrazky alebo svetlá. Ak nie sú, zistite si, či sa dajú dodatočne pripevniť.

 

Ako naučiť psa na vozenie vo vozíku?

Vyskúšajte tieto overené tipy:

  1. Nenúťte psa do vozíka nasilu.
  2. Nechajte psa, aby si na vozík niekoľko dní pred cestou zvykol. Položte zabrzdený vozík do domu a dovnútra dajte psie maškrty. Vozík sa nesmie hýbať, inak by sa ho pes mohol báť.
  3. Na začiatku psa vo vozíku berte len na kratšie výlety a na miesta, ktoré má rád. Tak sa naučí, že sa s vozíkom dostane na zaujímavé miesta a bude sa na cesty tešiť.

Často kladené otázky

Môže pes ostať sám vo vozíku?

Nie. Ak odchádzate od bicykla, psa vezmite so sebou. Keď odídete, môže sa stať, že pes bude nepokojný a bude sa pokúšať ísť za vami. Tým by mohol zhodiť vozík aj s bicyklom alebo ho uviesť do pohybu.

Môže sa pes voziť vo vozíku za bicykel určenom na vozenie detí?

Vozíky pre psov majú vnútri karabínku na prichytenie obojku alebo postroja, aby sa zabránilo vyskočeniu psa z vozíka počas jazdy. Ak vozík karabínku nemá, nie je vhodný na vozenie zvierat.

Ktoré sú najlepšie? Vyberáme za Vás.