Potravinovými alergiami a intoleranciami trpíme čoraz častejšie nielen my, ale aj naši štvornohí miláčikovia. Alergia na určitú zložku potravy sa u psa nemusí prejaviť hneď – pes často konzumuje určitú potravu roky, kým sa uňho prejaví alergická reakcia.
Prejavy alergie môžu byť veľmi nepríjemné. K najčastejším príznakom patria ekzémy, plošné vypadávanie srsti a svrbenie pokožky spojené s okusovaním labiek, škriabaním sa a olizovaním. Príliš časté škrabanie sa následne môže viesť k vypadávaniu srsti až vzniku lysých miest. K ďalším príznakom patrí vracanie, hnačky či dokonca aj krv v exkrementoch. S tým je spojené odmietanie ponúkanej potravy. Potravinová intolerancia sa u psov väčšinou prejavuje tráviacimi ťažkosťami ako sú hnačky, nadúvanie či vracanie. Na rozdiel od alergie, ktoré vzniká neprimeranou reakciou imunitného systému na určitú látku, intolerancia je zažívací problém – ide o neschopnosť stráviť určitú zložku potravy. Obe však môžu psíkom výrazne zhoršovať kvalitu života i ohrozovať ich zdravie.
Ak máte podozrenie, že váš pes trpí alergiou alebo intoleranciou, okamžite navštívte veterinára. Ten určí, či ide o alergiu alebo nie. Ak pes trpí alergiou, hneď mu predpíše eliminačnú diétu.
Alergie vznikajú prehnanou reakciou organizmu na určitý proteín v potrave. Zdrojom proteínu môže byť určitý typ mäsa, ale aj rastlinné zložky potravy. Aj prímesové látky a konzervanty v komerčnej potrave môžu byť spúšťačom alergie. K najčastejším alergénom používaným v granulách pre psov patrí hovädzie mäso, kuracie mäso, kuracie vajcia, mliečne výrobky, sója a pšeničný lepok. Niektorí psi môžu byť alergickí aj na kukuricu, jahňacie mäso, bravčovinu, králičie mäso či ryby.
Veterinár v prípade potvrdenia alergie možno hneď nebude vedieť určiť, ktorý alergén z potravy u psa spôsobil alergiu, nasadí ale vhodnú eliminačnú diétu na jeho zistenie. Takáto diéta trvá niekoľko týždňov a pes počas nej nesmie konzumovať stravu obsahujúcu alergény. Nevhodné sú aj pochúťky, ktoré tiež často obsahujú prímesi s alergénmi. Podľa postupu určeného veterinárom neskôr budete do potravy pridávať rôzne alergény. V prípade opätovného vzniku alergickej reakcie tak zistíte, ktorý alergén ju spôsobil.
Určite nie. Najčastejšími alergénmi sú látky, ktoré sa nachádzajú vo väčšine psích granúl. Pre alergického psa preto musíte zvoliť špeciálne hypoalergénne granule.
Alergie sú spôsobené citlivosťou na určité proteíny – tieto proteíny je potrebné zo stravy úplne vylúčiť. Môžu byť nahradené iným proteínom alebo hydrolyzované. Hypoalergénna potrava pre psov by preto mala obsahovať proteíny z iných druhov mäsa, napríklad kačacieho, diviačieho, jelenieho, pštrosieho, klokanieho alebo bizónieho. Z rastlinných zložiek obsahuje zväčša ryžu alebo zemiaky. Existujú aj hypoalergénne granule s rozštiepenými proteínmi, ktoré sú pre imunitný systém psa „neviditeľné“ a nespôsobia tak alergickú reakciu.
Ohľadom prechodu na hypoalergénnu stravu je vhodné sa poradiť s veterinárom. Ak príznaky alergie nie sú príliš silné a nechcete psovi spôsobiť tráviace ťažkosti náhlou zmenou stravy, je vhodné prejsť na hypoalergénnu potravu postupne v priebehu 8-9 dní. V prvý deň zahrňte do potravy psovi približne 20% hypoalergénnych granúl a 80% pôvodnej stravy. Pomer hypoalergénnej potravy postupne zvyšujte až na 100% na konci tohto prechodného obdobia.
Áno. Ak hypoalergénna potrava obsahuje všetky potrebné výživové látky a pes je s ňou spokojný, môžete ňou úplne nahradiť pôvodnú stravu aj po identifikovaní alergénu z pôvodnej stravy.
Bezgluténové granule sú alternatívou iba pre psov alergických na pšeničný lepok. Nejde o úplne hypoalergénnu potravu.
Alergia na potravu vzniká opakovaným kontaktom so spúšťačom – alergénom. Preto sa objavuje pri potrave, ktorú pes konzumuje dlhodobo a najčastejšími alergénmi sú zároveň látky, ktoré sa aj najčastejšie pridávajú do potravy.
Naše produkty zodpovedajú požiadavkám týchto organizácií:
Kontrolu kvality zabezpečujú holandské riadiace systémy:
HACP, NEN ISO 9001 - 2001, I.F.S. Viac informácií
Facebook | Youtube |