Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Najlepšie prepravky, prepravné boxy pre psov – ako si vybrať?

Prepravky a prepravné boxy

Ak sa chystáte so svojím psom len na krátku cestu, postačí vám prejsť pešo, so psom na vôdzke. Problematickejšie sú však dlhšie cesty, ak psa potrebujete previezť autom, autobusom, vlakom či lietadlom – vtedy sa vám zíde vhodná prepravka pre psov. Tá zabezpečí, aby pes pri prevoze ostal bezpečne na svojom mieste. Navyše, pri správnom výbere mu prepravka môže aj spríjemniť cestu. Cestovanie je pre domáce zvieratká často frustrujúce.

Najlepšie hodnotené prepravky pre psov

Podľa čoho teda vybrať správnu prepravku pre psa?

Výberom vhodnej prepravky, kde sa bude pes cítiť pohodlne, však môžete prispieť k tomu, aby si na cesty čo najlepšie zvykol.

Veľkosť psa

Najdôležitejším parametrom pri výbere vhodnej prepravky je jej veľkosť. Pes by mal bez problémov v prepravke vedieť stáť, otáčať sa aj si ľahnúť.

Výška prepravky: Odmerajte výšku psa od zeme po vrch hlavy, resp. konce uší – to je minimálna výška prepravky. Pes v nej musí môcť stáť bez toho, aby sa hlavou alebo ušami dotýkal stropu.

Dĺžka prepravky: Odmerajte dĺžku psa od špičky nosa po koreň chvosta a k tomuto rozmeru pripočítajte polovicu dĺžky jeho predných nôh. Dostanete tak rozmer pre minimálnu dĺžku prepravky. Pes si takejto prepravke bude môcť pohodlne ľahnúť s vystretými prednými labami.

Šírka prepravky: Prepravka by mala byť dostatočne široká na to, aby v nej pes dokázal pohodlne ležať na boku.

Výrobcovia pri prepravkách často uvádzajú aj váhu psa – takto si môžete aspoň orientačne vybrať správnu veľkosť. Ak sa neviete rozhodnúť medzi dvoma veľkosťami, vždy vyberajte tú väčšiu veľkosť.

Materiál

Textilné prepravky pre psov sú ľahké, ľahko prenosné a dajú sa poskladať. Sú vhodné na prepravu autom a autobusom, niektoré z nich sa dajú použiť aj na prepravu na palube lietadla pod sedadlom.

Plastové prepravky pre psov sú vyrobené z tvrdeného plastu. Ide o univerzálny typ prepravky, ideálny na prepravu autom, ale aj lietadlom a inými dopravnými prostriedkami.

Oceľové klietky pre psov sú najťažšie, používajú sa na prevoz veľkých plemien psov v kufri auta.

Vlastnosti

Psí komfort

Zvnútra niektorých plastových prepraviek môžete pripevniť misku s jedlom a pitím pre psa. Takúto misku ocenia vaši štvornohí miláčikovia najmä pri dlhších cestách.

S možnosťou poskladania

Ako sme už spomínali, niektoré, najmä látkové prepravky, je možné poskladať a znovu rozložiť.

Na kolieskach

V ponuke dostať aj prepravky s kolieskami alebo také, na ktoré môžete kolieska neskôr pripevniť dodatočne.

Do akého dopravného prostriedku

Prepravky pre psov do autobusu alebo vlaku

Ak sa chystáte na prevoz psa autobusom alebo vlakom, odporúčame vám vyberať z ľahko prenosných prepraviek. Môžete v nich jednoducho prevážať malé aj stredne veľké plemená. Ideálne by pre vás mohli byť plastové alebo textilné skladacie modely. Skladacie prepravky sa veľmi zídu, ak sa chystáte cestovať verejnou dopravou – po vystúpení prepravku jednoducho zložíte a nebude vám zaberať toľko miesta ako bežná prepravka.

V každom prípade sa uistite, že zvolená prepravka má dno z vodotesného materiálu. Okrem prepraviek vám môžu prísť vhod aj tašky alebo batohy pre psy.

Prepravky pre psov do auta

Malé a stredne veľké plemená môžete prevážať v plastovej či textilnej prepravke na sedadle, pre psov väčších plemien pravdepodobne budete musieť kúpiť oceľovú alebo plastovú prepravku do kufra.

Cestovanie v aute musí byť bezpečné pre vás aj pre psa. Prepravka musí byť upevnená na svojom mieste – či už pásmi auta alebo iným spôsobom, pretože v opačnom prípade by pri nehode vyletela zo sedadla a mohla naraziť do spolucestujúcich.

Kvôli bezpečnosti psa by prepravka mala byť z pevného materiálu, ideálne sú napríklad prepravky z tvrdeného plastu. Veľkosť prepravky zvoľte podľa veľkosti psa, nekupujte ju však zbytočne veľkú – pes bude vo väčšom bezpečí, ak sa v nej nebude príliš veľa pohybovať. Úplne najbezpečnejšie sú prepravky, ktoré prešli crash testom.

Prepravky pre psov do lietadla

Prepravky na prevoz psa lietadlom musia spĺňať kritériá podľa IATA – International Air Transport Association, no niektoré aerolinky môžu požadovať splnenie ešte ďalších, vlastných kritérií ohľadom veľkosti a konštrukcie prepravky. Určite si ich preto naštudujte vopred.

Všeobecne platí, že psov menších plemien, ktorých prepravka sa zmestí pod sedadlo, môžete prevážať so sebou na palube. Prepravka by teda mala maž maximálne rozmery 44 cm x 30 cm x 19 cm.

Psov veľkých plemien budete musieť prevážať v batožinovom priestore. Takáto prepravka musí byť z tvrdého materiálu, nemala by byť skladacia a má mať spoľahlivé zatváranie. Rovnako ako iné prepravky do verejných dopravných prostriedkov, musí mať nepremokavé dno.

Tip na záver: Ak sa pes cestovania v prepravke bojí, pokúste sa, aby si na prepravku zvykol ešte niekoľko dní pred cestou. Nechajte ju doma otvorenú a umiestnite do nej hračky alebo jedlo. Pes si tak na prepravku navykne a pochopí, že mu v nej nehrozí nijaké nebezpečenstvo.

Ktoré prepravky a prepravné boxy sú najlepšie? Vyberáme za Vás.