Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Akita Inu a jeho kŕmenie, krmivo

Akita Inu a jeho kŕmenie, krmivo

Akita Inu

Ako správne kŕmiť Akita inu? Tak ako u človeka, aj výživa u Akitu je nesporne veľmi dôležitá pre jeho zdravý a dlhý život.

Základné princípy dobrého kŕmenia plemena Akita inu

 • každý pes musí mať svoju misku ktorú po každom kŕmení treba umyť
 • pes mal stále dostatok čerstvej vody
 • posledné kŕmenie by mal dostať najneskôr o 18:00
 • odporúčame psie krmivo v každej vekovej kategórii prevlhčovať to je zaliať vodou alebo vlhkým krmivom aby náhodou nevznikla torzia žalúdka
 • po kŕmení si pes odpočinul, lebo pohyb spomaluje trávenie
 • Akita Inu musí mať dostatok mäsa ktoré je obsiahnuté v kvalitných granuliach
 • do potravy nikdy neridávajte spálený olej, nezabudnite pridať vitamíny a minerálne látky
 • krmivo by malo obsahovať dostatok bielkovín a minerálnych látok, príležitostne pridávajte tuky obsahujúce nenasýtené mastné kyseliny (rastlinné tuky, varené alebo pečené sacharidy, pivné alebo pekárske kvasnice – droždie, surové alebo varené vajcia)
 • dávajte psovi také množstvo potravy, aby ostal štíhly.
 • kŕmte psa vždy v rovnakom čase, na rovnakom mieste, z rovnakej misky. Krmivo by malo mať izbovú teplotu.

Dôležité upozornenie: krmivo pre Akitu nesmie obsahovať sóju! Toto plemenu je na sóju veľmi citivé a následné alergie prejavujúce sa kožnými problémami sa zdĺhavo liečia a táto liečba je pre psa nepríjemná.

Kŕmenie šteniatka Akita Inu

Nároky na výživu sú zvýšené hlavne v prvom roku života. Keď sa niečo zanedbá v tomto období, väčšinou sa to už nedá napraviť. Aby u šteniat prebiehal správny vývoj svaloviny, kostry a všetkých ostatných orgánov, musí konzumovaná strava obsahovať všetky potrebné látky ako sú vitamíny,proteíny, tuky, minerály, aminokyseliny atď.

Pri zakúpení sa vždy opýtajte predajcu psíka, ako ho máte na začiatku kŕmiť. Iste vám poradí, ako zvládnuť prvý týždeň. Pri ďalšom kŕmení šteniatka musíme vychádzať z jeho schopnosti stráviť určitú potravu. Aj tie najlepšie normy môžu niekedy naraziť na zažívaciu neznášanliovosť inak vyváženej potravy.

Ak kŕmite šteňa Akita Inu, začínajte tekutou potravou ráno, končite tuhou najneskôr o 18. hodine. Po poslednom kŕmení už šteňa nedostane jesť ani piť, aj keď sa vám zdá smädné či hladné. Inak sa čistotnosti nenaučí. Šteniatku sa snažte podávať zvýšený prísun proteínov a dbajte na ich vysokú kvalitu. Mladý Akita Inu je citlivejší na prísun proteínov, pri ich nedostatku môže nastať spomalenie alebo zhoršenie rastu a nenapraviteľné chyby v stavbe tela.

Dbajte na prísun fosforu a vápnika, aby ste zabránili prípadnej osteofibróze, čo je ochorenie kostí. Hrozí to hlavne šteniatkam živených domácou stravou alebo výhradne mäsom. Šteňa nesmie jesť ani veľmi veľa, ani veľmi málo. Neprekrmujte ho pod zámienkou, že mu urobíte radosť. Mohlo by príliš pribrať a v dospelosti by Akita Inu trpel obezitou. Rast je nadôležitejšou fázou a podmieňuje život šteniatka. V tomto období preto dbajte na kvalitnú potravu.

Granule pre šteniatka plemena Akita Inu

Granule pre šteniatka Akita InuKrmivo vhodné pre Akita inu do 4teho mesiaca je Kennels favourite, Puppy & Junior. Od 4 - 5 mesiaca odporúčame prejsť na krmivo  Kennels favourite, Puppy & Junior+

Dospelý Akita

Kŕmenie dospelého Akita Inu


Medzi základné znaky správnej výživy patria :udržiavanie váhy pomocou veľmi dobrej stráviteľnosti potravy bez veľkého prídavku tuko, vskrášlenie kože a srsti prídavkom základných mastních kyselín, nevyhnutných aminokyselín a vitamínu.

Každá dávka pre Akita Inu musí byť zložená tak, aby približne korešpondovala s naseldujúcou skladbou: 25 % proteínov, 15 % tukov, 2,5% vláknina, 1,5 % vápnika, 1 % fosforu.

Granule pre dospelé plemeno Akita Inu

Granule pre dospelého Akita InuŠtruktúra krmiva Kennels favourite, Active dog udržuje zuby a ďasná čisté a robí ich silnejšie. Krúžky sú mierne mastné, čo je dobré pre srsť a črevá Akita Inu. Krúžky nechajú psa dôkladne žuvať, takže to trvá dlhšie, než jedlo zožerie a nadýcha sa menej vzduchu, a preto má menšie problémy s trávením a tiež ho udržiava po jedle dlhšie v hravej nálade.

Kŕmenie starého Akitu Inu

O starom plemene Akita Inu hovoríme zhruba v jeho 8. - 9. roku života, kedy sa schopnosť regenerovať (stres, choroby) zmenšuje. Je dokázané, že zlé kŕmenie v tomto veku má priamy vplyv na zrýchlenie starnutia psa. Potravinová dávka starého Akita Inu by mala vyhovovať nasledujúcim pravidlám: kvalitatívne by mala byť znížená o 20 %, nakoľko je fyzická aktivita obmedzená. Ak je váš pes ale v tomto veku rovnako vitálny a čulý ako pred tým, nemusí to platiť pomer proteínov by mal byť zvýšený na 28 % (sú názory, že proteíny treba naopak znížiť, ale nie je to tak. Iba pri problémoch s obličkami a pečeňou) zvíšte prísun vlákniny a vitamínov, aby bola zabezpečená dobrá činnosť čriev.

Granule pre starého Akita Inu

Granule pre starého Akita Inu s nadváhou

Ideálne krmivo pre Akita Inu s tendenciou k rozvoju nadváhy, napríklad z dôvodu sterilizácie alebo kastrácie. Ideálne pre psov, u ktorých sa môže vyskytnúť obezita. Kennels favourite, 21% Expanded je nízko energetické krmivo (s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom vlákniny). 21% EXPANDED je efektívne riešenie na problémy s obezitou.

Výhody superprémiového Kennels favourite krmiva pre Akita Inu

 • vysoko kvalitné značkové krmivá
 • krmivo je vyrobené z veľmi kvalitných, výberových surovín
 • rastlinné a živočíšne zložky sú priamo z produkcie výrobcov alebo sú získavané z kvalitných, preverených zdrojov
 • vysoká energetická hodnota
 • vysoká stráviteľnosť
 • nižšie denné kŕmne dávky
 • hlavným podielom je živočíšna zložka

Základné charakteristiky a správanie


Peter Nižnanský

Peter Nižnanský

Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov