Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Zelenina a ovocie, ktoré pes môže a nemôže jesť

Zelenina a ovocie, ktoré pes môže a nemôže jesť

Vedeli ste, že ak psovi ponúknete zjesť cesnak, hrozno alebo avokádo, môžete mu uškodiť? Kým niektoré druhy zeleniny a ovocia obsahujú pre psov prospešné výživové látky a vitamíny, iné sú pre ľudí zdravé, no pre psov však sú pravým opakom – nezdravé alebo dokonca toxické. Neuváženým rozhodnutím tak psovi môžete ohroziť život.

Zelenina Ovocie

Zelenina

Brokolica – môže pes jesť brokolicu?

Áno, psi môžu jesť brokolicu, ale len v malom množstve. Obsahuje totiž izothyokyanáty, ktoré môžu u niektorých psov spôsobiť podráždenie žalúdka. Hlúbiky a stopky z brokolice sa zase psom zvyknú často zasekávať v pažeráku.

Hrach – môže pes jesť hrach?

Áno. Psi môžu jesť hrach, je pre nich vhodný v surovej aj mrazenej forme. Obsahuje veľké množstvo bielkovín, vitamíny aj minerály. Konzervovaný v plechovke nie je veľmi vhodný, lebo často obsahuje pre psov priveľké množstvo sodíka.

Kukurica – môže pes jesť kukuricu?

Áno. Kukurica je pre psov vhodná a je aj častou zložkou krmív. Psovi však dávajte iba kukuričné zrná bez klasu, lebo ten je ťažko stráviteľný.

Mrkva- môže pes jesť mrkvu?

Áno. Mrkva je pre psov správnou pochúťkou, lebo obsahuje betakarotén, ktorý je provitamínom vitamínu A. Okrem toho je zdravá pre zuby nielen ľudí, ale aj psov.

Ružičkový kel – môže pes jesť ružičkový kel?

Áno. Psi môžu jesť ružičkový kel. Ružičkový kel obsahuje množstvo výživných látok a antioxidantov, je preto zdravý rovnako pre psov ako aj pre ľudí. Pri konzumácii veľkého množstva však môže spôsobovať plynatosť, rovnako ako kapusta.

Stopkový zeler – môže pes jesť stopkový zeler?

Áno. Stopkový zeler je pre psov vhodný vďaka obsahu vitamínov A, B a C, potrebných pre zdravé srdce. Okrem toho psom osviežuje dych.

Špenát – môže pes jesť špenát?

Áno, psi môžu jesť špenát, nemali by ho však jesť vo veľkom množstve. Kyselina šťaveľová obsiahnutá v špenáte blokuje vstrebávanie vápnika a môže spôsobiť poškodenie obličiek.

Tekvica – môže pes jesť tekvicu?

Áno. Tekvica je pre psov zdravá, pridáva sa aj do psích krmív. Zlepšuje trávenie, pomáha pri hnačkách i zápche. Okrem toho má priaznivý vplyv na vzhľad srsti a pokožky.

Uhorky – môže pes jesť uhorky?

Áno. Uhorky sú pre psov zdravé – obsahujú vitamíny B1, C, K a stopové prvky – draslík, meď a horčík. Rovnako ako v prípade ľudí, uhorky sú veľmi vhodné aj pre obéznych psov, lebo neobsahujú takmer žiadne tuky ani sacharidy.

Zelené fazuľky – môže pes jesť fazuľky?

Áno. Psi môžu jesť zelené fazuľky. Zelené fazuľky sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov a sú nízkokalorické. Psi môžu jesť zelené fazuľky v surovej podobe, varené v pare, či konzervovné, v prípade tých konzervovaných však dajte pozor, aby neboli solené.

Cesnak a cibuľa – môže pes jesť cesnak alebo cibuľu?

Nie. Psi nesmú jesť cesnak ani cibuľu. Všetky rastliny z rodu Allium vrátene cesnaku, cibule, pažítky a póru sú pre psov a mačky jedovaté, mali by sa im preto vyhýbať oblúkom. Najnebezpečnejší je cesnak. U psov spôsobuje anémiu a jeho konzumácia môže viesť až ku kolapsu. Ak máte podozrenie, že váš pes mohol zjesť cesnak, pozorne ho sledujte – príznaky otravy sa môžu ukázať aj o niekoľko dní neskôr. Prejavujú sa zosvetlením ďasien, slabosťou a zvýšeným tepom. Látky obsiahnuté v cibuli u psov narúšajú červené krvinky a spôsobujú bolesti žalúdka, závraty, hnačky a vracanie. Otravu najhoršie znášajú japonské plemená psov ako akita inu a šiba inu.

Huby – Môže pes jesť huby?

Nie. Psi by nemali jesť huby. Veľa divorastúcich húb je jedovatých, preto by ste nemali riskovať a ponúkať ich vášmu psovi. Šampióny z obchodu by nemali predstavovať problém, no aj tak ich psovi radšej nedávajte.

Paradajka – Môže pes jesť paradarky?

Nie. Psi by nemali jesť paradajky. Nezrelé paradajky a zelené časti celej rastliny obsahujú jedovatý solanín, je preto lepšie ich z psieho jedálnička vynechať.

Zelenina ktorú môže pes jesť

 • brokolica
 • hrach
 • kukurica
 • mrkva
 • ružičkový kel
 • stopkový zeler
 • špenát
 • tekvica
 • uhorka
 • zelené fazuľky

Zelenina ktorú nemôže / nesmie pes jesť

 • cesnak
 • cibuľa
 • huby
 • paradajky

Ovocie

Ananás – môže pes jesť ananás?

Áno. Ananás patrí k zdravým pochúťkam pre psov. Bromelaín v ananáse u psov pri trávení napomáha vstrebávaniu bielkovín. Servírujte ho podobne ako ľuďom – odrežte z neho tvrdé časti tak, aby ostala len mäkká dužina.

Avokádo – môže pes jesť avokádo?

Nie. Avokádo psi ani mačky nesmú jesť. Obsahuje látku persín, ktorá je pre nich toxická a môže u nich spôsobiť hnačky a vracanie.

Broskyne – môže pes jesť broskyňu?

Áno. Broskyne sú pre psov zdravým ovocím, keďže obsahujú vitamín A, ktorý podporuje imunitu. Pred podávaním však vyberte kôstku, ktorá obsahuje nebezpečný kyanid – pes by ju mohol rozhrýzť.

Brusnice – môže pes jesť brusnice?

Áno. Brusnice psi môžu jesť, hoci nie všetkým psom chutia. Nedávajte im ich však v priveľkom množstve, lebo by im mohli spôsobiť tráviace ťažkosti.

Čerešne – môže pes jesť čerešne?

Nie. Čerešne nie sú pre psov vhodné, lebo obsahujú kyanid. V samotnej dužine sa ho síce nachádza najmenej, no aj tak by ich psi nemali konzumovať. Otrava kyanidom sa u nich prejavuje rozšírením zreničiek, ťažkým dýchaním a začervenaním ďasien.

Čučoriedky – môže pes jesť čučoriedky?

Áno. Čučoriedky sú pre psov zdravé. Obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré bránia poškodzovaniu buniek, vlákninu a zdraviu prospešné fytochemikálie.

Hrozno – môže pes jesť hrozno?

Nie. Psi nesmú konzumovať čerstvé hrozno ani sušené hrozienka. Obsahujú látky, ktoré sú pre nich jedovaté a môžu viesť až k zlyhaniu obličiek.

Hrušky – môže pes jesť hrušky?

Áno. Hrušky sú pre psov veľmi zdravé. Obsahujú vitamíny C, K, vlákninu a meď. Ich konzumácia dokonca u psov znižuje riziko mŕtvice. Pred kŕmením psa však najprv odstráňte kôstky, rovnako ako pri iných druhoch ovocia.

Jablká – môže pes jesť jablká?

Áno. Jablká sú pre psov bezpečné, stačí z nich len vybrať jadierka. Sú bohatým zdrojom vitamínov, napríklad vitamínu A a C. Vláknina z jabĺk podporuje trávenie a sú vhodné aj pre starších, chorých a obéznych psov, lebo neobsahujú tuk ani proteíny.

Jahody – môže pes jesť jahody?

Áno. Jahody sú pre psov prospešné – obsahujú vitamín C a vlákninu. Okrem toho sa v nich nachádza enzým, ktorý psom bieli zuby.

Maliny – môže pes jesť maliny?

Áno. Psi môžu jesť maliny, jedna porcia by však mala obsahovať len za hrsť malín, keďže sa v nich v malom množstve nachádza aj xylitol. Majú nízku kalorickú hodnotu a neobsahujú veľa cukru, zato v nich nájdete prospešné látky ako mangán a vitamín C. sú veľmi vhodné aj pre starších psov, keďže majú protizápalové účinky na kĺby.

Mango – môže pes jesť mango?

Áno. Mango je pre psov bezpečná potravina, pred servírovaním však dajte pozor, aby ste z neho odobrali kôstku. Tá, podobne ako pri iných druhoch kôstkového ovocia, obsahuje kyanid. V dužine sa naopak nachádzajú pre psov prospešné vitamíny A, B6, C a E, karotény a draslík. Keďže je dosť sladké, nie je vhodné pre psov vo veľkých množstvách alebo pre tých psov, ktorí trpia nadváhou a cukrovkou.

Melón cantaloupe – môže pes jesť žltý melón?

Áno. Melón cantaloupe síce obsahuje veľa cukru, preto by ho psi nemali konzumovať vo veľkom množstve, v menšom množstve je však pre psov prospešný – nachádza sa v ňom množstvo vitamínov a vlákniny potrebnej pre trávenie. Navyše je nízkokalorický a obsahuje veľký podiel vody, čím podporuje hydratáciu.

Pomaranč – môže pes jesť pomaranče?

Áno. Pomaranč je pre psov bezpečný a obsahuje aj vitamín C, pred podávaním psovi však z neho vopred odstráňte kôru a kôstky. Odporúčame ponúknuť ho psovi najprv len v malých množstvách, keďže pre niektorých psov môže byť príliš aromatický a nemusí im chutiť.

Vodový melón – môže pes jesť červený melón?

Áno. Po odstránení kôry a kostičiek je vodový melón pre psov zdravou pochúťkou. Obsahuje veľké množstvo vody, čím napomáha hydratácii, okrem toho v ňom nájdete aj vitamíny A, B6 a draslík.

Kivi – môže pes jesť kivi?

Na jednej strane kivi obsahuje niektoré vitamíny a minerály, ktoré sú pre psov prospešné, vrátane vitamínu C a E, ako aj draslíka, ktorý niektorí považujú za nevyhnutný pre celkové zdravie psa. Na druhej strane kivi obsahuje aj aktinidín, enzým, ktorý môže byť pre psie tráviace ústrojenstvo náročný. Ak sa rozhodnete svojho psa kŕmiť kivi, najprv otestujte jeho reakciu tak, že mu budete podávať len malé množstvá a ak sa neprejaví nepriaznivá reakcia, postupne ich zvyšujte.

Ovocie ktoré môže pes jesť

 • ananás
 • broskyňa
 • brusnica
 • čučoriedka
 • hruška
 • jablko
 • jahoda
 • malina
 • mango
 • žltý melón
 • pomaračn
 • červený melón
 • kivi

Ovocie ktoré nemôže / nesmie pes jesť

 • avokádo
 • čerešne


Peter Nižnanský

Peter Nižnanský

Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov