Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Ako potrestať svojho psa - najlepšie metódy efektívneho výcviku

Ako potrestať svojho psa - najlepšie metódy efektívneho výcviku

Psy je potrebné naučiť, čo je správne a čo nie. Niekedy to žiaľ zahŕňa aj trest. Aký je však najlepší spôsob, ako psa potrestať? Existuje mnoho rôznych spôsobov, ale niektoré metódy sú účinnejšie ako iné. Tu sa pozrite na najbežnejšie spôsoby ako psa potrestať.

Môže byť ťažké vedieť, ako psa potrestať, keď urobí niečo zlé. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako to urobiť, ale nie všetky sú účinné. Tu sa pozrite na najčastejšie spôsoby, ako psa potrestať, ako aj na výhody a nevýhody každého z nich.

Čo je trest a prečo je potrebný?

Trest je pojem, ktorý sa používa na označenie akéhokoľvek opatrenia, ktorým sa človek snaží prinútiť psa, aby prestal robiť niečo, čo je nežiaduce. Existuje mnoho dôvodov, prečo môže byť trest potrebný, vrátane učenia psa, čo je prijateľné správanie.

Je dôležité si uvedomiť, že trest by sa mal používať len ako posledná možnosť po tom, čo zlyhali iné metódy. Trest by nikdy nemal byť prísny alebo prehnaný, pretože to môže viesť k ďalším problémom so správaním.

Rôzne druhy trestov

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako psa potrestať, ale nie všetky sú účinné. Tu sú niektoré z najbežnejších typov trestov:

1. Fyzické tresty - patria sem napríklad údery, výprasky alebo facky. Vo všeobecnosti sa považuje za najmenej účinný typ trestu, pretože často nerieši problém a môže dokonca viesť k ďalším problémom so správaním.

2. Slovné tresty - Patrí sem kričanie, nadávanie alebo karhanie psa. Tiež sa všeobecne považuje za neúčinný a v skutočnosti môže spôsobiť len viac problémov.

3. Ignorovanie správania - Niekedy je najlepším spôsobom, ako psa potrestať, jednoducho úplne ignorovať jeho správanie. Ak pes napríklad na niekoho vyskočí a nedostane žiadnu reakciu, nakoniec sa naučí, že to nie je prijateľné správanie.

Kedy potrestať psa

Existujú určité prípady, keď je vhodné psa potrestať, vrátane:

1. Keď sa pes zle správa - toto je pravdepodobne najčastejší dôvod na potrestanie. Psy treba naučiť, čo je prijateľné správanie a čo nie.

2. Keď bol pes prichytený pri čine - Ak prichytíte svojho psa pri tom, že robí niečo zlé, je to ideálny čas na potrestanie. Pomôže im to naučiť sa, že zlé správanie im nemôže prejsť.

Následky nesprávneho potrestania psa môžu byť vážne a môžu zahŕňať

  1. Ak je pes trestaný nadmerne alebo prísne, môže sa začať báť svojho majiteľa alebo sa brániť, kedykoľvek je v jeho blízkosti. To môže viesť k ďalším problémom so správaním a môže byť ťažké ich odstrániť.
  2. Pes sa stáva agresívnym - Psy sa môžu stať agresívnymi aj vtedy, keď sú potrestané. To môže byť veľmi nebezpečné, najmä ak sú v blízkosti malé deti alebo iné zvieratá.
  3. U psa sa môže objaviť úzkosť alebo depresia - U psov, ktorí sú neustále trestaní, sa môže začať objavovať úzkosť alebo depresia. To môže viesť k mnohým zdravotným problémom a môže byť veľmi ťažké ich liečiť.
  4. Pes odmieta poslúchať príkazy - Ak je pes neustále trestaný, môže začať odmietať poslúchať akékoľvek príkazy svojho majiteľa. To môže veľmi sťažiť výcvik psa a môže viesť k ďalším problémom so správaním.
  5. Pes uteká alebo sa stráca - Pes, ktorý je vystrašený alebo úzkostlivý, sa môže pokúsiť utiecť z domu alebo sa stratiť, ak nie je pod správnym dohľadom. To môže byť pre psa veľkým nebezpečenstvom a náprava môže byť aj nákladná a časovo náročná.


Peter Nižnanský

Peter Nižnanský

Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov