Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Ako vybrať správne krmivo pre psa?

Ako vybrať správne krmivo pre psa?

Výber vhodného krmiva pre vášho miláčika môže veľkou mierou ovplyvniť kvalitu a dĺžku jeho života. Vďaka kvalitnej strave sa zviera dobre vyvíja, je zdravotne v poriadku a má dostatok fyzických síl.

Určite ste si všimli rozdielne veľké balenia, rozličné veľkosti alebo zloženie granúl. Je to z dôvodu že výživové nároky šteňaťa sú úplne odlišné od dospelého psa alebo staršieho psa seniora.

Základné živiny, ktoré by mali byť v krmive pre psy: bielkoviny, minerálne látky, sacharidy, tuky, vitamíny a vláknina.

Pomer jednotlivých živín musíte prispôsobiť životnému štýlu psa, aby využiteľnosť všetkých zložiek bola čo najvyššia. Tú ovplyvňuje tiež kvalita použitých surovín, preto sa líši odporúčané dávkovanie u rôznych značiek krmív.

Bielkoviny

Bielkoviny sú najdôležitejšou časťou kŕmnej dávky. Sú základom každého organizmu, podporujú jeho obnovu a rast, sú zdrojom energie. Organizmus ich potrebuje iné množstvo (rastúci, starnúci). V kŕmnej dávke by mali mať zastúpenie približne od 20 – 30%.

Tuky

Tuky sú hlavným zdrojom rýchlo uvoľniteľnej energie. Ich správne dávkovanie sa prejaví na kvalite srsti a kože (srsť je lesklá, koža pružná, hladká). Tuky sú dôležité pre prenos niektorých vitamínov (rozpustných v tukoch – A, D, E, K) a ako tuková vrstva v podkoží zaisťujú ochranu tela pred chladom, nárazmi a pod. Ich množstvo v kŕmnej dávke určuje vek a využitie psa. Je to od 5 do 20%. Vyššiu dávku potrebujú pracovní psy a psy čo žijú výhradne vonku. Nedostatok tukov sa prejaví na výkonnosti psa a jeho srsti.

Sacharidy

Obsah sacharidov v potrave zlepšuje využitie bielkovín a tukov. Kŕmna dávka by mala obsahovať asi 20% stráviteľných sacharidov. Pri ich nedostatku sú využité tuky alebo bielkoviny. Dostatočné množstvo sacharidov by mali dostávať gravidné a kojacie sučky. Pri nadbytku sa cukry premieňajú na tuky alebo majú psy tráviace problémy. Samotný cukor je pre psy veľmi zle stráviteľný.

Vláknina

Vláknina podporuje správnu činnosť čriev. V kŕmnej dávke by mala byť od 3-5%, u krmív pre obézne psy aj 20%.

Preto ak vyberáte vyberáte granule pre psov alebo konzervy poriadne si prečítajte zloženie.


Peter Nižnanský

Peter Nižnanský

Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov