Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Základná výbava pre šteniatka – čo všetko musí obsahovať

Základná výbava pre šteniatka – čo všetko musí obsahovať

Zaobstarali ste si šteniatko? S novým prírastkom do rodiny prichádza aj zodpovednosť – zabezpečiť všetko tak, aby sa u vás cítilo dobre, v bezpečí a aby vám nenarobilo zbytočné problémy. Na ktoré veci teda nesmiete zabudnúť?

Misky

Vaše šteniatko bude potrebovať hneď dve misky – jednu na krmivo a druhú na vodu, ktorú by malo mať doma neustále k dispozícii. Najlepšie sú misky s protišmykovým dnom. Ak sa chcete úplne vyhnúť zašpineniu podlahy, umiestnite pod ne aj nepremokavú podložku.

Krmivo

Zo začiatku šteniatku zabezpečte rovnaké krmivo, na aké bolo zvyknuté vo svojom pôvodnom domove. Postupne môžete krmivo zmeniť, dajte však pozor, aby zmena prebehla postupne v priebehu niekoľkých dní – náhla zmena by mu mohla spôsobiť tráviace problémy. Pri výbere krmiva zohľadnite plemeno šteniatka a určite vyberajte krmivo pre šteniatka, nie pre dospelých psov.

Pelech

Vhodnú veľkosť pelechu zvolíte podľa veľkosti šteniatka – mal by byť dosť veľký, aby sa v ňom vedelo pohodlne natiahnuť, no nie príliš obrovský. Menší bude pre šteniatko pôsobiť útulnejšie a bude sa v ňom cítiť bezpečnejšie. Pri výbere je dôležitý aj povrch pelechu – mal by sa dať ľahko vyčistiť. Oplatí sa kúpiť hneď dva pelechy, aby si malo šteniatko kde oddýchnuť, kým budete jeden z nich čistiť.

Výbava na vychádzky

Na každú vychádzku s vaším šteniatkom budete potrebovať:

 • Vodítko s obojkom alebo postrojom - šteniatko musíte učiť na prechádzky s vodítkom už od útleho veku. Učte ho nielen chodiť vedľa vás, ale dbajte aj na to, aby vodítko nehrýzlo. K vodítku budete potrebovať aj obojok alebo postroj – záleží na vás a vašom šteniatku, čo mu bude viac vyhovovať. Keďže rastie, je potrebné veľkosť obojku kontrolovať takmer denne. Medzi obojok a krk šteniatka sa vám musia zmestiť aspoň dva prsty, v opačnom prípade ho už bude škrtiť.
 • Vrecúška na trus - na žiadnej vychádzke sa nezaobídete bez vrecúšok na trus, pretože nechávať exkrementy na trávniku v meste je zakázané.
 • Náhubok - niektorým šteniatkam sa na prechádzky zíde aj náhubok.

Maškrty

Psie maškrty sú neoddeliteľnou súčasťou výcviku šteniatka, pomáhajú mu pri raste zubov a niektoré pomáhajú aj chrániť zuby. Vyskúšajte rôzne druhy a zistite, ktoré vášmu šteniatku chutia najviac.

Hračky

Hračky sú pre šteniatko veľmi dôležité. Pomáhajú im spevňovať sánku a naučia sa s nimi rôznym zručnostiam. Hračky pre psov sú navrhnuté tak, aby boli pre nich zdravotne nezávadné. Z hľadiska bezpečnosti nie je vhodné dávať šteniatkam detské hračky, pretože by mohli niektoré časti odhryznúť a zhltnúť. Aj loptičky by im mohli zabehnúť.

Kefa alebo hrebeň

Dlhosrstých, ale aj krátkosrstých psov musíte pravidelne česať, v opačnom prípade budete mať v byte množstvo chlpov. Pomocou kefy zbavíte srsť šteniatka aj prípadných nečistôt.

Hygienické potreby

 • Zubná kefka a pasta – zubný kaz je častým problémom dospelých psov. Aby ste mu predišli, začnite vášmu šteniatku čistiť zuby kefkou a prípadne aj zubnou pastou pre psov.
 • Antiparazitiká - na vychádzky vám prídu vhod antiparazitiká proti blchám a kliešťom. Pri výbere sa ubezpečte, že sú vhodné pre šteniatka a ak chováte aj mačku, ubezpečte sa, že nie sú jedovaté pre mačky.
 • Psí záchod a absorpčná podložka – ak so šteniatkom naopak nestíhate chodiť často vonku, zíde sa vám aj psí záchod alebo absorpčná podložka.
 • Psí šampón - Psia srsť má samočistiacu schopnosť, preto stačí psov kúpať iba raz za niekoľko mesiacov, šteniatka sa do veku štyroch mesiacov neodporúča kúpať vôbec. Ak sa však vaše šteniatko vyváľa v čomsi špinavom a nečistoty nepôjdu vyčesať, prichádza na rad kúpeľ so psím šampónom.
 • Pilník – šteniatku taktiež pravidelne kontrolujte pazúry. Ak sú príliš dlhé, môžu sa mu zarezávať do prstov a bude potrebné ich obrúsiť alebo dať zastrihnúť veterinárovi.

Výbava na cestovanie

Na návštevu veterinára alebo na dlhšie cesty budete pre šteniatko potrebovať aj výbavu na cestovanie – či už postroj s pásom do auta, alebo klietku či tašku do verejnej dopravy. Podľa zákona sa pes v dopravnom prostriedku nesmie voľne pohybovať.

Oblečenie a bezpečnostné prvky

 • Oblečenie – niektorým krátkosrstým plemenám môže byť v chladných mesiacoch vonku zima. Ak je to prípad aj vášho šteniatka, zadovážte mu vhodné oblečenie.
 • Reflexné prvky – po tme sa vám zíde aj reflexné oblečenie a reflexné alebo svietiace prvky. Šteniatka môžu ľahko vybehnúť na cestu a šoféri ich nemusia vidieť. V ponuke dostať množstvo reflexných aj svietiacich obojkov či svetielok na obojky.
 • Menovka – pre prípad stratenia na obojok šteniatka určite pripevnite menovku s vaším menom, adresou a vašimi kontaktnými údajmi.


Peter Nižnanský

Peter Nižnanský

Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov