Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Dysplázia lakťového kĺbu - Ochorenie lakťového kĺbu prevažne u veľkých psov

Dysplázia lakťového kĺbu - Ochorenie lakťového kĺbu prevažne u veľkých psov

Abnormálny vývin lakťového kĺbu u psov (dysplázia lakťového kĺbu) je zdravotný problém, ktorý postihuje predovšetkým psov väčších plemien. Vzniká abnormálnym vývinom tkanív lakťového kĺbu a v okolí lakťového kĺbu, čo v dospelosti spôsobuje bolesť pri pohybe lakťa a zmenšenie rozsahu pohybu. Navonok sa u psa prejavuje častým držaním prednej laby pred sebou, krívaním od prednej nohy, v neskoršom štádiu až praskaním kĺbu pri pohybe.

Príznaky sa nemusia ukázať hneď, problém sa môže prejaviť aj náhle v neskoršom veku alebo v dospelosti. Diagnostikovaná býva najčastejšie vo veku 4 – 18 mesiacov.

Príčiny

Dysplázia lakťového kĺbu je čiastočne podmienená geneticky, no na jej vznik vplývajú aj vonkajšie faktory.

Dedičnosť – Predispozície na dyspláziu lakťového kĺbu sú dedičné, preto, ak sa prejavila u vášho psa, budete ho musieť dať vykastrovať, aby sa gény neprenášali na prípadné potomstvo. Upovedomte o probléme aj chovateľov jeho rodičov. Ak sa objavila u niektorého zo šteniatok vo vrhu, neopakujte znova kríženie jeho rodičov, lebo hrozí, že sa problém prejaví aj pri ďalších vrhoch.

Najčastejšie postihovanými plemenami sú veľké a obrie plemená psov ako nemecký ovčiak, zlatý retríver, labrador, rotvajler, bernský salašnícky pes, bradatá kólia, čau-čau a novofunlandský pes.

Vonkajšie vplyvy – Abnormálny vývin kĺbov môže byť u šteniatok spôsobený aj náhlym rastom, potrava šteniatok väčších plemien by preto nemala obsahovať priveľa výživových látok podporujúcich rast. Počas rastu šteniatka zamedzte nadmernému príjmu týchto látok a zároveň kontrolujte jeho váhu. Zvláštny dôraz klaďte najmä vtedy, ak máte podozrenie, že by sa aj u vášho psa mohla vyvinúť dysplázia lakťového kĺbu – napríklad, ak sa prejavila u niektorého z jeho súrodencov vo vrhu.

Diagnostika

Ak máte podozrenie, že váš pes trpí dyspláziou lakťového kĺbu, navštívte veterinára. Problém sa nedá určiť iba na základe vonkajších príznakov. Podobnými príznakmi (bolesťou, krívaním) sa prejavujú aj úrazy predných končatín a iné zdravotné problémy – artritída, infekčné ochorenia či nádory.

Na diagnostiku bude potrebné röntgenové vyšetrenie, prípadne vyšetrenie magnetickou rezonanciou, CT alebo artroskopiou. Vyšetrenie sa u psa vykonáva na oboch predných nohách, keďže ochorenie sa často prejaví na oboch končatinách.

Liečba

Ak váš pes trpí dyspláziou lakťového kĺbu, riešením môže byť operácia postihnutého kĺbu. Pár dní po nej je potrebné prikladať na operované miesto každých osem hodín chladivé obklady. Nasleduje rehabilitácia, ktorú budete so psom vykonávať. O konkrétnych cvičeniach vás informuje veterinár. Počas prvých týždňov by mal mať pes obmedzenú fyzickú aktivitu, no neskôr bude vhodné postupne pridávať aktivitu a podporovať pohyb končatiny, aby sa zabránilo zatuhnutiu a úbytku svalstva.

Na zmiernenie príznakov veterinár často predpíše aj lieky proti bolesti alebo proti zápalu. Ďalšie lieky môžu byť predpísané na ochranu kĺbov a proti artritíde.

Tiež je dôležité kontrolovať váhu psa, aby netrpel nadváhou, ktorá spôsobuje nadmernú záťaž na kĺby. S dodržiavaním odporúčaní veterinára sú prognózy do budúcnosti pomerne dobré, no raz za rok by ste mali so psom absolvovať pravidelnú prehliadku.

Zdroje:

  1. https://www.akc.org/expert-advice/health/elbow-dysplasia-dogs/
  2. https://wagwalking.com/condition/abnormal-development-of-the-elbow
  3. https://vetspecialists.co.uk/fact-sheets-post/elbow-dysplasia-fact-sheet/


Peter Nižnanský

Peter Nižnanský

Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov