Vakovlk tasmánsky Vakovlk tasmánsky
Domovom Tasmánskeho vakovlka bola nielen Tasmánia, ale aj Austrália. Fosílne nálezy však dokazujú, že ešte pred 3 000 rokmi žil aj na Novej Guinei. Živil sa hlavne klokanmi, ale aj plazmi a vtákmi. Svojím výzorom a chovaním sa podobal vlkovi, hoci s ním nemal nič Sample Imagespoločné. Telo totiž malo tvar vlka, ale chvost sa podobal na kengurí - pri koreni bol pomerne hrubý, ku koncu sa značne zužoval. Mal hnedožltú farbu a na zadnej časti chrbta mal čierne pásy. Tvárová časť bola bledá s bielymi fliačikmi okolo očí. Vysoký bol približne pol metra, hoci mal krátke nohy dokázal vyskočiť až do dvojmetrovej výšky. Na chodidlách mal „vankúšiky“ a stopy, ktoré zanechával, tvorili päťprstú stupaj.
Samice mali vak, v ktorom mali najviac 4 mláďatá. Vak bol v skutočnosti len kožný záhyb. Mláďatá ostali vo vaku približne tri mesiace, potom ich dala samica do nory. Brlohy si robil v dutinách spadnutých stromov alebo v nakopených skalách v mierne zvlnenej krajine, ktoré boli v blízkosti otvorených trávnatých oblastí.
Príčinou vyhynutia hlavne v Autrálii bolo privedenie Dingov do zeme. V Tasmánii to boli hlavne farmári, ktorí ho považovali za veľkého nepriateľa a zabijaka dobytka. No už v roku 1966 ochrancovia prírody vytvorili v juhozápadnej Tasmánii rezerváciu s veľkosťou Sample Image647000 ha, dúfajúc, že tie jedince, ktoré prežili, budú mať vhodný priestor k životu. K vyhynutiu vlka napomohli predovšetkým lov ako na škodnú zver, choroby prenesené z dobytka a tiež konkurencie psov, ktorí pricestovali spolu s Európanmi.
Dnes ľudia veria, že Tasmánsky vakovlk sa vráti preto, že sa podarilo získať jeho DNA a vedci sa snažia o jeho vyklonovanie. Nádejou je mláďa vakovlka uchované vo fľaši.
Prečítajte si aj naše ďalšie články
- Granule pre Anglickeho Buldoga
- Granule pre Jacka Russella
- Granule pre vlčiaka
- Granule pre Írskeho vlkodava
- Ferplast Atlas Car - plastový box do auta
- Dysplázia lakťového kĺbu - Ochorenie lakťového kĺbu prevažne u veľkých psov
- Exkrementy psov vyobracané z rôznych strán
- Môže pes jesť škoricu?
- Kŕmenie psa - Ako správne kŕmiť psa
- Prepravná taška pre psa - ako vybrať tú správnu?
Peter Nižnanský
Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov