Využite 10% zľavu na všetok tovarZískať zľavu 10%

Krmivo pre gravidné a dojčiace sučky

Krmivo pre gravidné a dojčiace sučky

Sučka počas gravidity a dojčenia potrebuje väčšie množstvo živín než za bežných okolností. Správna výživa je jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie sučky, ale aj šteniatok a zvyšujú ich šance na prežitie. Pomáha budovať ich imunitu a predchádzať úhynu v prvých týždňoch života.

Ako vybrať krmivo pre gravidné a dojčiace sučky

Gravidné a dojčiace sučky je vhodné kŕmiť krmivom pre šteniatka, lebo tento druh krmiva obsahuje viac kalórií a zároveň všetky potrebné látky pre zdravý vývin šteniatok.

Čo by malo obsahovať krmivo pre gravidné a dojčiace sučky?

  • Väčšie množstvo tukov – gravidné sučky od tretieho trimestra potrebujú viac kalórií, ich krmivo by preto malo obsahovať väčšie množstvo tukov, ideálne 17 – 30% sušiny.
  • Väčšie množstvo bielkovín – pre zdravý vývin šteniatok sú potrebné aj bielkoviny, teda proteíny.
  • Minerály – šteniatkam, ale i sučke je neustále potrebné dopĺňať minerály. Dôležité sú najmä množstvo a pomer vápnika a fosforu v krmive. Oba prvky sú potrebné na tvorbu mlieka pri dojčení. Nadmerné množstvo vápnika v krmive gravidnej sučky však vedie k nebezpečným vývinovým abnormalitám u šteniatok. Krmivá pre šteniatka väčších plemien môžu naopak obsahovať príliš málo vápnika. Správne krmivo by malo obsahovať 1 – 1,8% vápnika0,8 – 1,6% fosforu.
  • Vitamíny a živiny potrebné pre rast – potrava gravidnej a dojčiacej sučky musí obsahovať aj vitamíny a ďalšie živiny, najmä aminokyselinu DHA, ktorá je dôležitá pre správny vývin mozgu šteniatok.

Najčastejšie otázky

Gravidná sučka stráca apetít. Je to v poriadku?

Najmä v treťom a štvrtom mesiaci gravidity môžu sučky pociťovať nevoľnosť, podobne ako ľudia, čo sa prejavuje odmietaním potravy. Menšia chuť do jedla môže nastať aj neskôr dôsledkom rastu šteniatok v bruchu. V oboch prípadoch sučku kŕmte radšej ľahšie stráviteľnou potravou, častejšie a malými dávkami.

Ako kŕmiť gravidnú sučku?

Gravidita u psov trvá 9 týždňov alebo 62 dní a rozdeľujeme ju na tri trimestre. Počas prvých dvoch trimestrov nemusíte zvyšovať množstvo krmiva. Počas posledného trimestra, približne od 40. dňa gravidity, je však potrebné postupne zvyšovať množstvo kalórií, a to až o 15 – 25%.

Na čo je potrebné si dávať pozor pri kŕmení gravidnej sučky?

Pri kŕmení je dôležité zachovať ideálnu váhu sučky, teda docieliť, aby nebola podvyživená ani netrpela nadváhou. Podvyživené sučky často potratia alebo sa im môžu narodiť šteniatka s nízkou pôrodnou váhou. Naopak, neúmerne veľké priberanie váhy až nadváha vedú k ťažkostiam pri pôrode a neskôr slabej produkcii mlieka.

Ako kŕmiť sučku v deň vrhu?

Asi 12 hodín pred vrhom sučka pravdepodobne začne odmietať potravu. Nenúťte ju, ale zabezpečte, aby mala neustále k dispozícii misku s vodou. Po vrhu jej čo najskôr ponúknite ľahko stráviteľné jedlo v tekutej forme. Malo by jej zároveň aj chutiť, aby sa čo najlepšie posilnila. Je možné, že hneď po vrhu nebude chcieť opustiť šteniatka, preto doneste misky k nej.

Ako kŕmiť dojčiacu sučku?

Dojčenie šteniatok trvá v priemere 21 – 28 dní, v závislosti od počtu šteniatok vo vrhu (v prípade väčšieho počtu dojčenie zväčša trvá kratšie apod.). Ako šteniatka rastú, neustále zvyšujte dávku krmiva. Ku koncu dojčenia môže sučka potrebovať približne o 25% viac krmiva na každé šteniatko, v niektorých prípadoch ešte viac. Krmivo je potrebné rozdeliť do viacerých dávok. V závislosti od plemena bude sučka potrebovať aj 4 – 6 dávok krmiva za deň. V tomto štádiu je vhodné kombinovať viacero druhov potravy podľa chuti.

Použité zdroje:

  1. https://www.thekennelclub.org.uk/health-and-dog-care/health/health-and-care/a-z-of-health-and-care-issues/feeding-during-pregnancy/Produkty z kategórie

Cosma silikónová podložka - d 47 x š 30 cm
Cosma pure Love: Mačky kladú na čistotu veľký dôraz, preto je podložka pod misku s krmivom alebo vodou zmysluplným doplnkom do každej mačacej domácnosti – najmä, ak ide o taký štýlový model ako je Cosma. Podložka pod misku je vyrobená...

Rasco susienky Zvieratka mix 10kg/5,5 cm
Sušienky v tvare zvieratiek - doplnkové krmivo pre dospelé psy. Kŕmny návod: Psom do hmotnosti 15 kg podávajte 2 ks, psom do hmotnosti 15 až 30 kg podávajte 4 ks a psom do hmotnosti nad 30 kg podávajte 6 ks denne ako pochúťku či odmenu. Zloženie:...

Tetra Rubin 100ml vlocky color
Vločkové kompletné krmivo pre zvýraznenie farebnosti všetkých druhov akváriových rýb.Zlepšenie intenzity sfarbenia možno pozorovať už po dvojtýždňovej aplikácii krmiva. Obsahuje stabilné množstvo vitamínu C.Návod na kŕmenie: kŕmte...

Uzol DF bavlneny zeleno-biely 25cm,2knoty
Interaktívna hračka pre psy, podporujúca dentálnu hygienu. Je vyrobená z trvanlivého a netoxického materiálu. Bavlna je prírodný materiál s dobrou pevnosťou v ťahu, čo zaručuje hodiny zábavy, preťahovania a hryzenia. Veľkosť: 25 cm....

Wunderball hračka lopta S
Táto loptička spĺňa požiadavky aj tých najnáročnejších likvidátorov. Je vyrobená z prírodnej latexovej gumy. A čo dodať, je to “handemade” výrobok. Áno, je utľapkaná rukami a vďaka tomu je každá originálna. Nenájdete ani jednu...

Prečítajte si aj naše ďalšie články


Peter Nižnanský

Peter Nižnanský

Milovník psov a vášnivý chovateľ exotických pavúkov